Komentimi i ajeteve 46-48 tė sures Teube
19.12.2009 15:54:20

“E sikur tė kishin dėshiruar ata tė dalin, do tė bėnin pėr tė (pėr luftė) ndonjė pėrgatitje, por All-llahu nuk e pėlqeu ngritjen e tyre, andaj i zmbrapsi, dhe u ėshtė thėnė: "Rrini me tė paaftit (fėmijėt, gratė e pleqtė)."
Edhe sikur tė dilnin me ju, ata nuk do t'ju shtonin tjetėr pos ngatėrresės dhe shumė shpejt do tė pėrēanin mesin tuaj, duke kėrkuar t'ju turbullojnė. E ndėr ju ka tė tillė qė i dėgjojnė ata. All-llahu i di shumė mirė hipokritėt.
Ata edhe mė parė tentuan pėrēarjen tuaj, t'i ngatėrruan ty ēėshtjet derisa tė erdhi e vėrteta dhe ngadhėnjeu vendimi i All-llahut, pėrkundėr asaj qė ata e urrenin.”
(Teube, 46-48)
Kėto ajete janė vazhdimėsi e ajeteve para tyre, ajete tė cilat pėrshkruajnė nė formėn mė tė saktė betejėn e Tebukut dhe tregojnė pėr gjendjen e munafikėve, tė cilėt gjithmonė mundohen tė bėjnė pėrēarje nė mesin e muslimanėve. Kėto ajete tregojnė se prania e tyre nė rreshtat e muslimanėve gjatė luftės sjell vetėm dėme dhe humbje.
Allahu, pasi nė ajetet para kėtyre e qorton tė Dėrguarin e Allahut pėr lejen qė u ka dhėnė munafikėve pėr tė mos marrė pjesė nė betejė, tregon se si ata, edhe nėse marrin pjesė, do t’u sjellin muslimanėve vetėm tė kėqija. Allahu thotė: “E sikur tė kishin dėshiruar ata tė dalin, do tė bėnin pėr tė (pėr luftė) ndonjė pėrgatitje, por All-llahu nuk e pėlqeu ngritjen e tyre, andaj i zmbrapsi, dhe u ėshtė thėnė: "Rrini me tė paaftit (fėmijėt, gratė e pleqtė).
"
Ata nuk kishin ndėrmend tė merrnin pjesė nė kėtė betejė, pasi, po tė donin tė merrnin pjesė, do tė bėnin ndonjė pėrgatitje. Nuk ėshtė ēudi. Natyrshmėria e munafikėve gjithmonė ėshtė e tillė. Qėllimet e tyre gjithmonė janė tė mbėshtjella me xhelozi ndaj muslimanėve dhe me mendim tė keq pėr ta. Ata pranuan tė qėndronin me tė moshuarit, tė cilėt me arsye nuk mund tė dalin nė luftė. Ata pranuan tė rrinin me gratė dhe fėmijėt, me ata tė cilėt nuk kanė mundėsi tė luftojnė. Kėto janė ambiciet e kėtij lloji njerėzish. Kėta janė ata tė cilėt kanė nė zemrat e tyre dyshime, kurse nė shpirtrat e tyre nuk ka asnjė pikė bindjeje. Mirėpo mosprania e tyre nė luftė ishte nė tė mirėn e muslimanėve, nė tė mirėn e thirrjes dhe tė luftės nė rrugėn e Allahut. Thotė Allahu:
“Edhe sikur tė dilnin me ju, ata nuk do t'ju shtonin tjetėr pos ngatėrresės dhe shumė shpejt do tė pėrēanin mesin tuaj, duke kėrkuar t'ju turbullojnė. E ndėr ju ka tė tillė qė i dėgjojnė ata. All-llahu i di shumė mirė hipokritėt.”
Zemrat e dyshimta pėrhapin dobėsi dhe ngecje nė rreshtat e muslimanėve, ndėrsa tradhtarėt janė shumė tė rrezikshėm pėr njė ushtri tė mbushur me besnikėri dhe sinqeritet. Sikur tė dilnin kėta munafikė nė luftė, nuk do t’u shtonin muslimanėve aspak fuqi dhe forcė, por lėkundje dhe rrėmujė si dhe do tė futnin nė mesin e tyre fitne, pėrēarje dhe ndarje.
Nė mesin e muslimanėve ka pasur prej atyre qė i pėlqenin fjalėt e munafikėve, por Allahu ėshtė Ai i Cili e ruan thirrjen islame duke vendosur nė tė burra tė sinqertė.
Kėta munafikė ishin ata tė cilėt edhe mė herėt dėshironin tė fusnin pėrēarje nė mesin e muslimanėve, atėherė kur i Dėrguari i Allahut emigroi nė Medinė. Mirėpo, Allahu e ndihmoi tė Dėrguarin e Tij me tė vėrtetėn dhe me fitore ndaj tyre, kėshtu qė, pasi muslimanėt forcuan shtetin e tyre, munafikėt u detyruan t’u nėnshtrohen muslimanėve, por ata nuk i pushuan intrigat e tyre ndaj muslimanėve, tani nė forma tė fshehta. Nė lidhje me kėtė Allahu thotė: “Ata edhe mė parė tentuan pėrēarjen tuaj, t'i ngatėrruan ty ēėshtjet derisa tė erdhi e vėrteta dhe ngadhėnjeu vendimi i All-llahut, pėrkundėr asaj qė ata e urrenin.” (Teube, 46-48).
 

Pėrgatiti: Shaban Murati
15.6.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010