Komentimi i ajeteve 36-37 tė sures Teube
19.12.2009 15:53:52

“Te Allahu numri i muajve ėshtė dymbėdhjetė (sipas hėnės), ashtu si ėshtė nė librin e Allahut prej ditės kur krijoi qiejt dhe tokėn. Prej tyre katėr janė tė shenjtė. Kjo ėshtė fe e drejtė. Pra, mos e ngarkoni (me mėkat) veten tuaj ata (katėr muaj). Luftoni tė gjithė idhujtarėt pa dallim, siē ju luftojnė ata juve pa dallim, e dijeni se Allahu ėshtė me ata qė u ruhen (tė kėqijave).

E shtyrja (e njė muaj nė vend tė njė tjetri) nuk ėshtė tjetėr vetėm se njė rritje e mosbesimit, qė me tė edhe mė shumė humbin ata qė mohuan, pse nė njė vit e bėjnė tė lejuar atė (muajin e shenjtė), e nė njė vit tė ndaluar (tė shenjtė), e pėr tė pėrputhur numrin qė Allahu i bėri tė shenjtė dhe me atė e bėjnė tė lejuar atė qė Allahu e ndaloi. Atyre u janė hijeshuar veprat e tyre tė kėqija. Po, Allahu nuk vė nė rrugė tė drejtė popullin mohues.” Teube, 36-37.

Komentim

Nė kėto dy ajete Allahu tregon se si i ka bėrė katėr muaj tė shenjtė. Ata muaj janė: Dhulkade, Dhulhixhe dhe Muharrem. Kėta muaj janė njėri pas tjetrit, por ėshtė edhe muaji Rexheb. Kėta muaj si duket ishin tė shenjtė qysh prej kohės sė Ibrahimit dhe Ismailit. Edhe pse arabėt e devijuan shumė fenė e Ibrahimit megjithatė ata i madhėronin kėta muaj, pėr shkak se kėta muaj lidheshin me sezonin e haxhit. Po ashtu nė kėta muaj kishte edhe siguri dhe paqe tė plotė nė ecjen e njerėzve dhe nė tregtinė e tyre. Pastaj disa fise arabe filluan t’i kundėrshtojnė kėta muaj dhe duke i kapluar ata epshi dhe i lejonin disa gjėra nė kėtė muaj duke e ndėrruar me ndonjė muaj tjetėr para kėtij apo pas tij. Ata prapė i bėnin katėr muaj tė shenjtė, por vet muajin e ndėrronin dhe nė vend tė njė muaji tė shenjtė e bėnin ndonjė muaj tjetėr qė t’i plotėsojnė ditėt, nė tė cilat Allahu ua ka ndaluar luftėn. Pėr kėtė erdhi sheriati qė tė prishė kėtė besim tė tyre dhe kėtė hile nė muajt e shenjtė. Allahu pėrmes kėtyre u tregon se Ai ėshtė i Cili ndalon dhe lejon dhe ndalesa e Tij nuk guxon tė zėvendėsohet me diēka tjetėr. Kėta muaj tė cilėt Allahu i ka caktuar dhe i ka bėrė tė shenjtė, nuk i lejohet njeriut qė tė zgjedhė nė ta, sepse nėse e lejon atė qė Allahu e ka ndaluar apo e ndalon atė qė Allahu e ka ndaluar  ky ėshtė kufėr dhe njeriun e qet nga feja, nėse ėshtė besimtar. Ndėrsa nėse nuk ėshtė besimtar, atėherė ėshtė kufėr mbi kufėr. Kėshtu pra shejtani ua zbukuroi veprat atyre e Allahu nuk e udhėzon njė popull jobesimtar.

Po ashtu, ky ajet tregon njė realitet tjetėr e ajo ėshtė gjithėsia tė cilėn e ka krijuar Allahu dhe natyrshmėrinė e saj. Tregon se kjo ėshtė njė kohė e caktuar nė lėvizjen e kėsaj gjithėsie, qysh kur Allahu i ka krijuar qiejt dhe tokėn. Kjo kohė ėshtė e ndarė nė 12 muaj, as nuk shtohen, as nuk pakėsohen.

Pėrgatiti: Shaban Murati

13.04.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010