Komentimi i ajeteve 6-15 tė sures Teube
19.12.2009 15:52:49

“E nėse ndokush prej idhujtarėve tė kėrkon strehim, ti strehoje nė mėnyrė qė t'i dėgjojė fjalėt e Allahut (Kuranin), e mandej pėrcille nė vendin e tij tė sigurt. Kėtė, ngase ata janė popull qė nuk e dinė (tė vėrtetėn e fesė islame).

 Si mund tė kenė idhujtarėt besė (marrėveshje) te Allahu dhe te i dėrguari i Tij, pėrveē atyre me tė cilėt keni lidhur marrėveshje pranė Xhamisė sė Shenjtė (Qabes), e derisa ata i pėrmbahen (marrėveshjes), pėrmbahuni edhe ju. Allahu i do ata qė ruajnė besėn.

Si (mund tė kenė besė) ata tė cilėt nėse ju mundin, nuk pėrfillin ndaj jush as farefisni dhe as marrėveshje. Ata ju bėjnė lajka me fjalėt e tyre kundėrshtojnė, ngase shumica e tyre janė besėthyes.

 Ata i shkėmbyen ajetet e Allahut pėr njė vlerė tė paktė dhe penguan nga rruga e Tij. Ata vepruan keq.  

Ata nuk respektojnė te asnjė besimtar as farefisninė, as marrėveshjen; si tė tillė janė pėrdhunues.

Po, nėse ata pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė i keni vėllezėr nė fe. Ne sqarojmė argumentet pėr ata njerėz qė kuptojnė.

E nėse ata thyejnė zotimet e tyre pas marrėveshjes, ofendojnė fenė tuaj, atėherė luftoni krerėt e mohuesve. Ata vėrtet nuk kanė besė, luftoni qė tė frenohen (nga krimi e fyerja).

Pėrse tė mos e luftoni njė popull qė thyen zotimet e veta dhe tentuan tė dėbojnė tė dėrguarin? Nė tė vėrtetė ata ua filluan tė parėt luftėn. A u frikėsoheni atyre? Mė e drejtė ėshtė t'i frikėsoheni Allahut, nėse jeni besimtarė.

Luftoni ata, Allahu i dėnon dhe i mposht ata nėpėrmjet jush, e juve ju ndihmon kundėr tyre dhe shėron zemrat e njerėzve besimtarė.

Dhe Ai mėnjanon brengat nga zemrat e tyre. Allahu ia pranon pendimin atij qė do. Allahu i di tė fshehtat, me urtėsi zgjidh ēėshtjet.” Teube 6-15.

“E nėse ndokush prej idhujtarėve tė kėrkon strehim, ti strehoje nė mėnyrė qė t'i dėgjojė fjalėt e Allahut (Kuranin), e mandej pėrcille nė vendin e tij tė sigurt. Kėtė, ngase ata janė popull qė nuk e dinė (tė vėrtetėn e fesė islame).”

Kjo fe ėshtė njoftim pėr ata qė nuk e din dhe strehim pėr ata qė duan tė strehohen nėn tė.

Islami lufton qė ta mposhtė forcėn e materializmit dhe ēdo forcė mizore, e cila pengon njerėzit qė ta dėgjojnė fjalėn e Allahut. E lufton atė materializėm i cili mundohet tė pengojė njerėzit nga njohja e asaj qė ju ka zbritur Allahu. Islami ėshtė ai ligj, i cili i nxjerr njerėzit nga adhurimi i njėri-tjetrit nė adhurimin e Allahut, nga errėsira nė dritė.

Nėse kjo forcė e materializmit mposhtet dhe armiqtė e Allahut mposhten, ndėrsa sundimi mbi tokė i mbetet ligjit tė Allahut. Nė kėtė rast njerėzit janė tė sigurt nė fenė e Allahut, janė nėn mbrojtjen e tij. I mėson ata dhe nuk i frikėson; i strehon ata dhe nuk i mashtron; i ruan dhe i mbron deri sa tė arrijnė nė vendin e tyre. Edhe pse ata e refuzojnė programin hyjnor, Islami prapė i ruan ata, deri sa tė arrijnė nė vendin e tyre.

Ndėrsa sot mbi tokė ekzistojnė ligje dhe programe, tė cilat i kanė formuar njerėzit. Ato ligje janė tė mbushura pėrplot me mizori, mashtrim, tradhti dhe nacionalizėm. Nė kėto ligje nuk ėshtė i sigurt ai i cili e kundėrshton atė. Nuk ėshtė i sigurt as nė pasurinė e tij, as nė nderin e tij. Tė gjitha shenjtėrit njerėzore i ka tė rrezikuara. Me gjithė kėtė mizori qė pėrmbajnė kėto ligje tė njerėzve dhe me gjithė tolerancėn islame, prapė krerėt e jobesimtarėve ngrihen dhe akuzojnė Islamin dhe dėshirojnė tė fusin dyshime tek njerėzit rreth kėtij ligji tė Allahut, se gjoja ai ėshtė ligj i shpatės dhe ligj i cili i detyron njerėzit me forcė tė pėrqafojnė atė.

“Si mund tė kenė idhujtarėt besė (marrėveshje) te Allahu dhe te i dėrguari i Tij, pėrveē atyre me tė cilėt keni lidhur marrėveshje pranė Xhamisė sė Shenjtė (Qabes), e derisa ata i pėrmbahen (marrėveshjes), pėrmbahuni edhe ju. Allahu i do ata qė ruajnė besėn.”

Allahu kėtė ajet e sjell nė formė ēudie. Si ka mundėsi qė tė ketė marrėveshje me jobesimtarėt, kur ata  nuk njohin pejgamberllėkun e Muhamedit (aljehi selam) dhe nuk e adhurojnė Allahun e madhėruar?! Si tė ketė marrėveshje me jobesimtarėt, kur ata janė ata tė cilėt e mashtrojnė dhe e thyejnė marrėveshjen gjithherė?! Pastaj, Allahu i pėrjashton nė kėtė ajet disa prej tyre, siē thotė nė fjalėn e Tij:

“Pėrveē atyre me tė cilėt keni lidhur marrėveshje pranė Xhamisė sė Shenjtė (Qabes), e derisa ata i pėrmbahen (marrėveshjes), pėrmbahuni edhe ju. Allahu i do ata qė ruajnė besėn.”

Ibėn Abasi thotė: “Ata kanė qenė kurejshėt”. Ndėrsa Katade thotė: “Kėta janė banorėt e Mekės me tė cilėt kanė bėrė marrėveshje me Pejgamberin nė marrėveshjen e Hudejbijės”.

Pastaj thotė: “...Derisa ata i pėrmbahen (marrėveshjes), pėrmbahuni edhe ju. Allahu i do ata qė ruajnė besėn”.

Por ata nuk e mbajtėn premtimin e tyre. Pėr kėtė, i Dėrguari i Allahut pas ēlirimit tė Mekės i la tė lirė katėr muaj. Ose tė bėhen muslimanė, ose tė largohen dhe tė shkojnė nga tė dėshirojnė, por ata e pranuan Islamin pa i plotėsuar katėr muaj.

“Si (mund tė kenė besė) ata tė cilėt nėse ju mundin, nuk pėrfillin ndaj jush as farefisni dhe as marrėveshje. Ata ju bėjnė lajka me fjalėt e tyre kundėrshtojnė, ngase shumica e tyre janė besėthyes. Ata i shkėmbyen ajetet e Allahut pėr njė vlerė tė paktė dhe penguan nga rruga e Tij. Ata vepruan keq. Ata nuk respektojnė te asnjė besimtarė as farefisninė, as marrėveshjen; si tė tillė janė pėrdhunues.”

Si ka mundėsi tė ketė marrėveshje me jobesimtarėt, kur ata nuk lidhin marrėveshje pėrveēse kur janė tė paaftė dhe tė dobėt?!

Sikur ata tė jenė tė fortė dhe t’ju mundin juve do tė kishin bėrė gjėra tė ēuditshme tek juve dhe nuk do ta kishin pas parasysh marrėveshjen qė e keni mes jush dhe atyre.

Jobesimtarėt kur janė mė tė fortė se besimtarėt nuk shikojnė asnjė marrėveshje e as njė ligj. Nuk ekziston tek ta as farefisni. Ata pėr shkak tė urrejtjes sė madhe qė kanė ndaj besimtarėve tejkalojnė ēdo kufi njerėzor. Asnjėherė nuk duhet tė mendojė besimtari se ata kanė mėshirė mbi ne. Por, marrėveshjet e tyre vijnė nė shprehje vetėm kur ata janė tė dobėt dhe nuk kanė mundėsi t’i mundin besimtarėt.

Ata bėjnė se gjoja janė tė kėnaqur me myslimanėt, pėr shkak tė dobėsimit tė tyre. Ata janė njerėz qė  kanė tejkaluar kufijtė e Allahut. Argumentet e Allahut i kanė blerė me njė ēmim tė lirė tė kėsaj bote. Ata frikėsohen se Islami po ju humb diēka prej interesit tė tyre tė kėsaj bote. Penguan nė rrugėn e Allahut, e penguan veten e tyre dhe i penguan tė tjerėt. Sa veprim i keq ėshtė ky.

Cilėsia e armiqėsisė sė tyre ėshtė pėr shkak tė urrejtjes qė kanė ndaj besimtarėve. Kjo ėshtė gjendja e jobesimtarėve ēdoherė me muslimanėt.

Pastaj Allahu ju drejtohet muslimanėve se si tė veprojnė nė kėtė gjendje me jobesimtarėt. “Po, nėse ata pendohen, e falin namazin dhe e japin zeqatin, atėherė i keni vėllezėr nė fe. Ne sqarojmė argumentet pėr ata njerėz qė kuptojnė.”

Islami ėshtė tolerant po ashtu edhe muslimanėt. Nėse njeriu pendohet nga ajo qė ka vepruar dhe ju bashkėngjitet rradhėve tė muslimanve, ai nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrveē njė vėlla i ri nė shoqėrinė muslimane. Islami shlyen atė qė bėn njeriu kur ėshtė jashtė Islamit.

Pastaj Allahu thotė:

“E nėse ata thyejnė zotimet e tyre pas marrėveshjes, ofendojnė fenė tuaj, atėherė luftoni krerėt e mohuesve. Ata vėrtet nuk kanė besė, luftoni qė tė frenohen (nga krimi e fyerja). Pėrse tė mos e luftoni njė popull qė thyen zotimet e veta dhe tentuan tė dėbojnė tė dėrguarin? Nė tė vėrtetė ata ua filluan tė parėt luftėn. A u frikėsoheni atyre? Mė e drejtė ėshtė t'i frikėsoheni Allahut, nėse jeni besimtarė. Luftoni ata, Allahu i dėnon dhe i mposhtė ata nėpėrmjet jush, e juve ju ndihmon kundėr tyre dhe shėron zemrat e njerėzve besimtarė. Dhe Ai mėnjanon brengat nga zemrat e tyre. Allahu ia pranon pendimin atij qė do. Allahu i di tė fshehtat, me urtėsi zgjidh ēėshtjet.”

Armiqėsia dhe urrejtja e jobesimtarėve ndaj muslimanėve nuk ishte vetėm ndaj Muhamedit, shokėve dhe ndaj tė gjithė umetit tė tij. Lufta mes sė vėrtetės dhe sė kotės ka ekzistuar edhe me herėt. Shembulli i Nuhut dhe veprimi i jobesimtarėve ndaj Nuhut. Pastaj shembulli i Hudit, Salihut, Ibrahimit, Musait, Isait dhe besimtarėve tė tyre janė argumente mė tė mira pėr urrejtjen e jobesimtarėve ndaj muslimanėve dhe luftėn mes tė vėrtetės dhe tė pavėrtetės.

Pastaj ēka vepruan jobesimtarėt me Muhamedin dhe shokėt e tij. I dėbuan nga shtėpitė e tyre. I luftuan pasi qė i dėbuan nga shtėpitė e tyre. Nuk kishin parasysh as marrėveshjet e as farefisin.

Ēka vepruan mushrikėt ndaj muslimanėve nė betejėn me Tatarėt. Ēka vepruan ateistėt pastaj me muslimanėt pas 14 shekuj nė ēdo vend. Natyrshėmria e tyre gjithmonė ka qenė e njėjtė. Ata asnjėherė nuk kanė pasur parasysh as marrėveshjet, as farefisninė me muslimanėt.

Ibn Kethiri tregon nė librin  tij “Bidaje ue Nihaje”: “Kur tatarėt e pushtuan Bagdadin dhe e pėrmbysėn udhėheqėsinė e muslimanve, vranė tė gjithė ata qė kishin mundėsi prej grave, burrave, fėmijėve, pleqve tė rinjtė, sa qė shumė nga besimtarėt u detyruan tė mbyllen nėpėr shtėpitė e tyre apo nėpėr dyqanet e tyre. Por, edhe aty nuk shpėtuan nga duart e tatarėve. Ose i nxorėn nga shtėpitė e tyre dhe i mbytėn, ose i dogjėn dyqanet sė bashku me ta. Thuhet se nė kėtė betejė tatarėt i kanė vrarė 800.000 muslimanė. Thuhet se kanė vrarė edhe mė shumė rreth njė milion muslimanė. Dyzet ditė rresht kanė prerė dhe kanė masakruar muslimanė pa u ndalur. I vranė edhe dijetarėt, edhe halifen. E shkatėrruan komplet qytetin e Bgadadit.”

Pastaj muslimanėt nė Indi i goditi e njėjta  gjendje. Po ashtu muslimanėt nė Ballkan, nė Bosnje nė Kosovė. Kjo ėshtė natyrshmėria e jobesimtarėve, kjo ėshtė urrejtje e jobesimtarėve ndaj muslimanėve nė ēdo kohė dhe nė ēdo vend.

Pėrgatiti: Shaban Murati

09.03.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010