Pėr njė zemėr tė qėndrueshme
18.12.2009 21:08:11

بسم الله الرحمن الرحيم

Falenderimet dhe lavdėrimet janė pėr Allahun, Zotin e gjithė botėve. Paqja, mėshira dhe bekimet janė pėr Muhamedin, familjen dhe shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e Allahut, ndėrsa udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje, e ēdo lajthitje tė ēon nė zjarr.

أَفَمَن شَرَحَ اللَّهُ صَدْرَهُ لِلْإِسْلَامِ فَهُوَ عَلَى نُورٍ مِّن رَّبِّهِ فَوَيْلٌ لِّلْقَاسِيَةِ قُلُوبُهُم مِّن ذِكْرِ اللَّهِ أُوْلَئِكَ فِي ضَلَالٍ مُبِينٍ

            "Atij qė Allahu ia ka zgjeruar kraharorin (zemrėn) nė Islam, ai ėshtė nė njė dritė tė sigurtė prej Zotit tė vet. Tė mjerėt janė ata qė nga zemėrfortėsia e tyre nuk pėrmendin Allahun, tė tillėt janė nė humbje tė qartė.” (39:22)

Tė nderuar vėllezėr!

Qėndrueshmėria e zemrave ėshtė nevojė e domosdoshme pėr t’i sfiduar shqetėsimet dhe turbullirat e kohės. Zemra i nėnshtrohen ndryshimeve dhe shumė shpesh ndėrron drejtimin zaten ajo pėrjeton variacione dhe luhatje serioze, duke pėrjetuar atentate nga mė tė ndryshmeve. Sprovat e shfaqura nga mė tė ndryshmet duke filluar prej dyshimeve dhe dėshirave, kanė kontestuar stabilitetin e gjymtyrės bazė e cila ėshtė zemra. Pėr tė pasur mundėsi qė ta ruajmė qėndrueshmėrinė dhe stabilitetin e zemrės duhet t’i referohemi kėshillave dhe udhėzimeve tė Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij. Nė vazhdim po ofrojmė dy rekomandime bazė:

1.Besimi nė Allahun e Lartėsuar dhe lutja pėr stabilitet.

Allahu i Lartėsuar nė Kuran thotė:

يُثَبِّتُ اللَّهُ الَّذِينَ آمَنُوا بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَفِي الآخِرَةِ وَيُضِلُّ اللَّهُ الظَّالِمِينَ وَيَفْعَلُ اللَّهُ مَا يَشَاءُ.

“Allahu forcon ata qė besuan nė fjalėn e fortė (tė mirė) nė jetėn e kėsaj bote edhe nė botėn tjetėr, ndėrsa mizorėt Allahu i bėn tė humbur. Allahu punon ēka tė dojė.”(14:27)

Besimtari me besim tė thellė duke e dėshmuar nė format praktike e gjithė kjo sistemon jetėn nė kėtė botė dhe botėn tjetėr. Ky ėshtė shkaku mė kryesor pėr njė stabilitet tė qėndrueshėm. Nėse besimtari ėshtė besnik nė fjalėn e Allahut, duke pranuar udhėzimet, ai do ta rrisė nivelin e  sigurisė edhe mė tepėr, Allahu i Lartėsuar thotė:

وَلَوْ أَنَّهُمْ فَعَلُوا مَا يُوعَظُونَ بِهِ لَكَانَ خَيْرًا لَهُمْ وَأَشَدَّ تَثْبِيتًا...          

“Po sikur tė zbatonin atė qė kėshilloheshin do tė ishte mė mirė pėr ta dhe do t’i stabilizonte mė shumė.”(4:66)

Po ashtu, nuk duhet harruar edhe nevojėn e lutjes, sepse zemrat janė tė dobėta, shejtani shumė lehtė mund tė manipuloj.  Insistimi nė lutje duke kėrkuar ndihmėn e Allahut tė Lartėsuar pėr drejtim dhe pėrforcim tė sigurtė ėshtė nevojė jetėsore.

رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ

“Zoti ynė, mos na i lako zemrat tona pasi na drejtove, na dhuro mėshirėn Tėnde, sepse vetėm Ti je dhuruesi i madh”.

Gjithashtu edhe lutjen e shpeshtė qė praktikonte Muhamedi (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!)  ishte:

يَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ ثَبِّتْ قَلْبِي عَلَى دِينِكَ

‘’O Shėndrues i zemrave, pėrqėndroje zemrėn time nė fenė tėnde!’’(Transmeton Termidhiu)

Ndjenja e nevojės pėr stabilitet duhet tė jetė prezente ēdo herė tek besimtari, tė kujtojmė fjalėn e Allahut tė Lartėsuar ku i thotė Muhamedit (Paqja dhe bekimet e Allahut qofshin mbi tė!) :

وَلَوْلَا أَنْ ثَبَّتْنَاكَ لَقَدْ كِدْتَ تَرْكَنُ إِلَيْهِمْ شَيْئًا قَلِيلًا

“Dhe po tė mos tė kishim bėrė Ne ty (Muhamed) tė qėndrueshėm, ti gati do t’u ishe dhėnė pak atyre (me qėllim udhėzimi).” (17:74)

2.      Largimi nga mėkatet.

Mėkatet e pėrmbysin zemrėn e njeriut dhe e fundosin nė humnerat e errėta. Largimi nga tė gjitha kategoritė dhe llojet e mėkateve ėshtė ēėshtje parėsore. Duke u tėrhequr nga mėkatet bėjmė pastrimin e zemrės nga ndyrėsitė dhe poshtėrsitė e ateizmit dhe politeizmit nė njėrėn anė dhe nė anėn tjetėr nga papastėrtitė dhe qelbėsirat e imoralitetit. Allahu i Lartėsuar porosit tė Dėrguarin e Tij duke i thėnė:

يَا أَيُّهَا الْمُدَّثِّرُ . قُمْ فَأَنذِرْ . وَرَبَّكَ فَكَبِّرْ . وَثِيَابَكَ فَطَهِّرْ . وَالرُّجْزَ فَاهْجُرْ .

        “O ti (Muhamed) i mbuluar! Ngrihu dhe tėrhiqu vėrejtjen (duke i kėshilluar)! Dhe Zotin tėnd (Allahun) madhėro! Dhe rrobat e tua pastroi (ndyrėsitė)! Dhe tė keqes sė ndyrė (idhujt) largohu!(74: 1-5)

Pjesa dėrmuese e komentuesve tė Kuranit pėr fjalėn e Allahut tė Lartėsuar: “Dhe rrobat e tua pastroi (ndyrėsitė), qėllime me rroba ėshtė zemra, kurse fjala pastro ėshtė pėr qėllim pėrmirėsimi dhe korigjimi i veprave dhe i sjelljeve.

Zemra me mėkate qė nuk pranon dėlirėsinė pėrjeton poshtėrimin, Allahu i Lartėsuar na tėrheq vėmendjen pėr kategoritė hipokrite dhe gėnjeshtare duke thėnė:

أُوْلَئِكَ الَّذِينَ لَمْ يُرِدْ اللَّهُ أَنْ يُطَهِّرَ قُلُوبَهُمْ لَهُمْ فِي الدُّنْيَا خِزْيٌ وَلَهُمْ فِي الآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِيمٌ

“..Ata (hipokritėt dhe jehudėt) janė  tė cilėve Allahu nuk deshi t’iu pastrojė zemrat (prej mosbesimit dhe hipokrizisė) pėr ta ka poshtėrim nė kėtė botė, kurse nė botėn tjetėr ndėshkim.” (5:41)

Pėrmirėsimi dhe spastrimi i zemrave po tė bėhet duke u larguar nga mėkatet krijon klimėn e stabilitetit ku mė pas lehtėsohet pranimi i tė vėrtetės. Othmani r.a. thotė:

“Po tė pastrohen zemrat tona, kur nuk do tė ngopen (kėnaqen) nga fjalėt e Allahut.”

Zemra e pastėr pėrjeton jetėn, dritėn dhe shpėtimin duke u kėnaqur me fjalėt e Allahut, Kuranin, duke u ushqyer me faktet dhe tė dhėnat e Tij dhe duke u mjekuar me udhėzimet e Tij.

Tė nderuar vėllezėr!

Allahu i Lartėsuar nuk e krijoi njeriun pa qėllim dhe pa vlerė, por e bėri vendburim pėr t’i pranuar urdhėrat  dhe ndalesat nėpėrmjet lėndės si diturisė dhe punės. Pa dyshim qė pėrgjegjėsi parėsore mbajnė organet e pėrmendura nė fjalėn e Allahut tė Lartėsuar:

إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُوْلَئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولاً

“..S’ka dyshim qė tė ndėgjuarit, tė shikuarit dhe zemra , secila prej tyre do tė pyetet (nga Allahu nė Ditėn e Llogarisė).” (17:36)

Pasi qė zemra ėshtė organi kryesor nė mesin e organeve tjera, kėshtu i pėrngjet presidentit qė menaxhon me strukturėn shtetėrore, atėherė edhe zemra mban pėrgjegjėsinė mė tė madhe. Kemi tė bėjmė me njė zemėr tė shėndoshė dhe tė qėndrueshme, duke kėrkuar vetėm kėnaqėsinė e Allahut tė Lartėsuar nė fjalėt e Tij.

اللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ الْحَدِيثِ كِتَاباً مُّتَشَابِهاً مَّثَانِيَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذِينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلِينُ جُلُودُهُمْ وَقُلُوبُهُمْ إِلَى ذِكْرِ اللَّهِ ذَلِكَ هُدَى اللَّهِ يَهْدِي بِهِ مَنْ يَشَاءُ وَمَن يُضْلِلْ اللَّهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ [الزمر : 23]

        “Allahu e zbriti fjalėn mė tė mirė, njė libėr (Kuranin), pjesėt e tė cilės pėrngjasin njėra tjetrės nė vėrtetėsi, tė pėrsėritur herė pas herė (me kėshilla e dispozita), qė prej (dėgjimit tė) tij rrėnqethen lėkurat dhe zemrat e tyre qė kanė frikė Zotin e tyre. Ky (libėr) ėshtė udhėzim i Allahut, me tė udhėzon atė qė do. E atė qė Allahu e le tė humbur, pėr tė nuk ka ndonjė udhėzues.” (39:23)

Tė gjithė tė angazhohemi pėr qetėsi dhe rahati shpirtėrore, duke pranuar udhėzimet e lartpėrmendura, vetėm nė kėtė mėnyrė kemi mundėsi tė jemi tė qėndrueshėm dhe stabil.

Allahu im! Ēliroji zemrat tona nga prangat e ateizmit dhe imoralitetit! Vendosi ato nėn dritėn e udhėzimit, frikės dhe respektit ndaj Teje!

Allahu im! Ty tė takon falėnderimi dhe vetėm nga Ty kėrkojmė faljen dhe mbėshtetjen!

Pėrgatiti: Ulvi Fejzullahu

Bujanoc 

08.03.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010