Komenti i ajetit shtatėmbėdhjetė i sures Huxhurat
19.12.2009 15:50:41

“Ata tė shprehin ty mirėnjohės (ta pėrmendin) qė u bėnė muslimanė. Thuaj! Pranimin tuaj tė fesė islame mos ma njihni (mos ma pėrmendni) mua, por nėse jeni tė sinqertė Allahu juve ju bėri mirė, kur ju udhėzoi pėr besim."

Shkaku i zbritjes sė kėtij ajeti

Imam Kurtubi ka thėnė: “Ky ajet ka zbritur te beduinėt e fisit Esed bin Huzejme, tė cilėt erdhėn tek i Dėrguari i Allahut nė njė vit tė thatė pa shi. E shqiptuan shehadetin, ndėrsa nuk besuan me zemrat e tyre. I ndotėn rrugėt e Medinės me ndyrėsia dhe  ēmimet e tyre i shtrejtuan dhe i thoshin tė Dėrguarit tė Allahut: ‘Tė kemi ardhur me familje dhe nuk tė kemi luftuar, sikur qė tė kanė luftuar fisi i filanit.’ dhe filluan t’ia pėrmendin tė Dėrguarit tė Allahut kėto dobi dhe se islami i tyre i ka sjellė dobi tė Dėrguarit tė Allahut. Pastaj Allahu e zbriti kėtė ajet.

Dobitė e kėtij ajeti

1. Ai i cili ėshtė i dobėt nė tė kuptuarit  e tij, mendon se po i bėn dobi Allahut me Islamin e tij.

2. Duhet t’ia kthesh fjalėn atij qė nuk pajtohet dhe t’ia tregosh tė vėrtetėn.

3. Sqarimi se  askush me Islamin e tij nuk i bėn dobi Allahut, por Allahu ėshtė Ai prej tė Cilit kanė dobi krijesat.

4. Kujdesi qė njeriu mos tė lavdėrohet me veten e tij dhe mos t’i hyjė vetja e tij nė qejf.

5. Nxitja qė njeriu ta falėnderojė Allahun pėr begatitė qė ia ka dhėnė.

Pastaj Allahu nė fund tė kėsaj sure nė ajetin e 18 thotė:

“S'ka dyshim se Allahu e di fshehtėsinė e qiejve e tė tokės, Allahu sheh atė qė punoni ju.”

 

Me ndihmėn e Allahut kėtu po pėrfundojmė dhe po e plotėsojmė komentimin e kėsaj sureje.

Falėnderimi i takon Allahu, ndėrsa salavatet qofshin mbi tė Dėrguarin e Allahut!

Pėrgatiti: Shaban Murati

03.02.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010