Komenti i ajetit gjashtėmbėdhjetė i sures Huxhurat
19.12.2009 15:50:29

“Thuaj! A ju ia bėni me dije Allahut fenė tuaj (duke thėnė: ne besuam), kur Allahu ėshtė Ai qė e di ēka nė qiej dhe ēka nė tokė dhe Allahu ėshtė i Dijshėm pėr ēdo send."

Allahu ju drejtohet me kėtė ajet: A ju jeni nga ata qė Allahut po ja bėni me dije se ēka ka nė zemrat e tuaja kur Allahu ėshtė ai i Cili di se ēka ka nė qiej dhe nė tokė. Si po ia bėni me dije Allahut kur Ai ėshtė i Cili di ēdo gjė. Ky ėshtė njė argument i fortė pėr pėrgjithėsimin e dijes sė Allahut.

Ndoshta dikush mund tė thotė se ajeti do tė ishte kuptuar edhe sikur tė vinte nė kėtė formė: “Thuaj! A ju ia bėni me dije Allahut fenė tuaj (duke thėnė: ne besuam), kur Allahu ėshtė Ai qė e di ēka nė ( zemrat tuaja).” Atėherė, pse Allahu i pėrmend qiejt dhe tokėn?

Pėrgjigja:

Ky ajet ka ardhur nė kėtė formė pėr tė treguar dijen gjithėpėrfshirėse tė Allahut. Pasi qė Allahu e di se ēka ka nė tokė dhe nė qiej, ndėrsa ti, o njeri, je prej banorėve tė tokės dhe Allahu e di gjendjen tėnde.

Pastaj Allahu thotė: “Allahu ėshtė i dijshėm pėr ēdo send.”

Dijetari i njohur Ibėn Uthejmin ka thėnė: “Ky ajet ėshtė mė gjithėpėrfshirės pėr cilėsinė e Allahut. Sepse kjo cilėsi pėrfshin tė fshehtėn dhe tė haptėn, tė pėrgjithshmen dhe tė veēantėn. Ai ėshtė i Dijshėm pėr ēdo gjė.

Prej kėtij ajeti dijetarėt kanė nxjerrė se nuk ka nevojė qė njeriu ta shqiptojė nijetin me zė nė namaz, sepse Allahu e di se ēka po fal ti.

Dobitė e kėtij ajeti

1. Tėrheqja vėrejtjes qė mos tė themi ndonjė fjalė tė pavėrtetė dhe mos tė themi atė  qė nuk e kemi me zemėr.

2. Vėrtetimi i dijės sė Allahut gjithpėrfshirse.

3. Vėrtetimi nė ajet se nuk ėhstė vetėm nė qiell sepse ajeti ak ardh nė form tė shumsit.

4. Vėrtetimi i emrit tė Allahut (El Alim) dhe atė qė pėrmban kjo cilėsi.

 

Pėrgatiti: Shaban Murati

26.01.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010