Komenti i ajetit katėrmbėdhjetė tė sures Huxhurat
19.12.2009 15:50:04

Beduinėt thanė: "Ne kemi besuar! Thuaj! Ju nuk keni besuar ende, por thoni: ne jemi dorėzuar, e ende nuk po hyn besimi nė zemrat tuaja. E nėse e respektoni Allahun dhe tė dėrguarin e Tij, Ai nuk ju pakėson asgjė nga veprat tuaja, se Allahu ėshtė shumė Mėkatfalės, shumė Mėshirues".

Shkaku i zbritjes sė kėtij ajeti

Ky ajet ka mė shumė se njė shkak tė zbritjes:

Njė grup prej beduinėve erdhi tek Pejgamberi dhe i thanė: “O i Dėrguari i Allahut, besuam.” Ne e dimė se ka dallim nė mes tė Islamit dhe imanit. Islami ėshtė ana e jashtme, ndėrsa imani ėshtė ana e brendshme. Shtyllat e imanit janė: tė besosh Allahun, engjėjt e Tij, librat e Tij, pejgamberėt eTij, Ditėn e Fundit dhe nė kadanė dhe kaderin.D.m.th.: ka dallim nė mes tė Islamit dhe imanit. Ndėrsa kėta beduinė, kur erdhėn, atė qė e vepruan mė sė pari, ishte shqiptimi i shehadetit dhe thanė besuam. Ata nė realitet vetėm kishin hyrė nė Islam me shqiptimin e shehadetit, ndėrsa ende nuk kishin besuar. Pėr kėtė ju tha Allahu: “Thuaj! Ju nuk keni besuar ende, por thoni: ne jemi dorėzuar, e ende nuk po hyn besimi nė zemrat tuaja.”

Pra, ky ajet i drejtohet Pejgamberit qė t’ju thotė atyre se ju keni hyrė nė Islam, por ende nuk keni besuar.

Ėshtė thėnė se ky ajet ka zbritur pėr njė grup tė hipokritėve. Por disa dijetarė e kanė refuzuar kėtė mendim. Prej tyre qė ka refuzuar kėtė mendim ėshtė edhe Ibėn Kethiri, i cili ka thėnė: “E vėrteta rreth kėtij ajeti ėshtė se njė popull kishin pretenduar se kishin besuar, por nė zemrat e tyre ende nuk kishte hyrė imani. Pėr kėtė, Allahu i edukoi ata dhe i mėsoi se ende imani nuk ka arritur nė zemrat e tyre. E sikur tė ishin ai grup prej hipokritėve, Allahu do t’i kishte nxjerrė nė sheh fjalėt e tyre dhe do t’i kishte poshtėruar.

Po ashtu, ajo qė mė bėn t’i kundėrvihem kėtij mendimi tė dytė qė ky ajet nuk ka zbritur tek njė grup hipokritėsh, ėshtė edhe vetė metoda e pėrfundimit tė ajetit, ku Allahu tha: ‘Allahu ėshtė shumė Mėkatfalės, shumė Mėshirues’, sepse hipokritit nuk i flitet me kėtė butėsi, por atij duhet  t’i flitet me njė vrazhdėsi, sepse e njeh tė vėrtetėn dhe e kundėrshton atė. Por, ky grup pėr tė cilin flet Allahu nė kėtė ajet, ishin afėr imanit dhe pėr kėtė Allahu i mėshiroi  dhe tha se do t’i falė.”

Dobitė e kėtij ajeti

1. Nuk duhet qė tė gjykohet menjėherė nė bazė tė fjalėve qė flet, mos tė ngutemi.

2. Kundėrshtimi i fjalės sė shokut tėnd, nėse ajo nuk ėshtė e vėrtetė.

3. Dallimi nė mes Islamit dhe Imanit.

4. Imani ėshtė mė i veēantė se sa Islami. Mundet njeriu qė tė llogaritet musliman e mos tė jetė besimtar.

5. Sqarimi i lidhjes sė Imanit me zemrėn.

6. Vlera e respektimit tė Allahut dhe respektimit tė Dėrguarit tė Tij.

7. Tregimi i drejtėsisė absolute tė Allahut.

8. Vėrtetimi i dy emrave tė Allahut dhe ajo qė pėrmbajnė kėta dy emra prej cilėsive.

Pėrgatiti: Shaban Murati

13.01.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010