Komentimi i ajetit dhjetė tė sures Huxhurat
19.12.2009 15:49:13

Allahu i Lartėsuar thotė: “S'ka dyshim se besimtarėt janė vėllezėr, pra bėni pajtim ndėrmjet vėllezėrve tuaj dhe kini frikė Allahun, qė tė jeni tė mėshiruar (nga Zoti).”

Vėllazėria pėr Allah nuk shkėputet asnjėherė. Ajo ėshtė e lidhur edhe nė kėtė jetė, por edhe pas vdekjes. Pėr kėtė lidhja vėllazėrore prej fesė ekziston prej kohės sė Ademit deri nė Ditėn e Gjykimit. Pėr kėtė shohim se Islami i ka kushtuar edukimit vėllazėror njė kujdes tė veēantė dhe i ka dhėnė pėrparėsi ndaj vėllazėrisė prej gjakut kur janė tė ndryshėm nė fe.

Ky ajet ka ardhur nė radhė pas ajetit i cili flet pėr luftėn qė duhet t’ia bėjmė atij i cili tejkalon kufijtė prej besimtarėve dhe thotė Allahu: “S'ka dyshim se besimtarėt janė vėllezėr.”

Allahu thotė se ju kam urdhėruar qė tė pajtoni kėto dy grupe qė luftojnė mes tyre, sepse lufta ka ndodhur nė mes tė muslimanėve e jo nė mes tė armiqve. Po ashtu, nga ky ajet kuptojmė se si muslimani duhet tė kujdeset pėr vėllezėrit e tij muslimanė dhe mos tė fusė mospajtime nė mes tyre. Kush lexon librat e historisė sė shokėve tė Pejgamberit do ta gjejė kėtė se sa rėndėsi tė madhe i ka kushtuar vėllazėrisė nė Islam.

Pastaj Allahu na porosit me devotshmėri, sepse devotshmėria ėshtė ēelėsi i ēdo gjėje dhe tregon shkakun e devotshmėrisė e cili ėshtė zbritja e mėshirės sė Allahut. “Dhe kini frikė Allahun, qė tė jeni tė mėshiruar (nga Zoti).”

Dobitė e ajetit:

1. Vėrtetimi i vėllazėrisė prej imanit.

2. Preferimi i pėrdorimit tė fjalėve tė cilat e nxisin njeriun nė realizimin e asaj qė kėrkohet, bazuar nga fjala e Allahut: “Ndėrmjet vėllezėrve tuaj.”

3. Nxitja pėr devotshmėri.

4. Devotshmėria ėshtė prej shkaqeve tė mėshirės sė Allahut.

Pėrgatiti: Shaban Murati

02.12.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010