Komenti i ajetit nėntė i sures Huxhurat
19.12.2009 15:48:59

Allahu thotė: “Nėse dy grupe besimtarėsh tentojnė tė luftojnė ndėrmjet vete, ju pajtoni ata, e nė qoftė se ndonjėrin prej tyre e sulmon tjetrin, atėherė luftojeni atė grup qė vėrsulet me pa tė drejtė, derisa t'i bindet udhėzimit tė Allahut, e nėse ktheheni, atėherė me drejtėsi bėni pajtimin ndėrmjet tyre, mbani drejtėsinė se vėrtet Allahu i do tė drejtėt.”

Shkaku i zbritjes sė kėtij ajeti

Pėr shkakun e zbritjes sė kėtij ajeti dijetarėt kanė pėrmend njė hadith nga Enes ibėn Malik, i cili thotė se i ka thėnė Pejgamberit: “O i Dėrguari i Allahut, sikur tė vish te Abdullah bin Ubej! I hipi Pejgamberi gomarit dhe me tė shkuan edhe disa muslimanė tek Abdullah ibėn Ubej. Kur erdhi Pejgamberi tek ai, i tha Abdullah ibėn Ubej: ‘Largohu nga unė se nuk duroj dot erėn e gomarit tėnd.’ Njė njeri prej ensarve tha: ‘Vallahi, era e nevojės sė gomarit tė Pejgamberit ėshtė  mė e mirė se era jote.’ Njė njeri prej popullit tė Abdullah ibėn Ubej u hidhėrua dhe filluan t’i gjuanin njėri-tjetrit me duar, nalle dhe lėvore tė palmės dhe Enesi tha: Pastaj na ka mbėrritur lajmi se ky ajet ka zbritur pėr kėtė.”

Ndėrsa Muxhahidi ka thėnė: “Ky ajet ka zbrit pėr Eusin dhe Hazrexhin, kėto dy lagje tė Medinės filluan t’i sjellin njėri-tjetrit me shkopinj dhe nalle dhe pastaj zbriti ky ajet.

Dobitė e kėtij Ajeti

1. Lufta nė mes tė muslimanėve ka mundėsi tė ndodhė.

2. Mėkatet sado tė mėdha tė jenė nuk e nxjerrin njeriun prej imanit.

3. Urdhėrimi pėr pėrmirėsim mes dy tė hasmėve.

4. Ndalimi i tejkalimit tė kufijve.

5. Luftimi i atij grupi qė tejkalon kufijtė, gjersa tė kthehet nė ēėshtjen e Allahut.

6. Domosdoshmėria e pajtimit mes dy hasmėve me drejtėsi.

7. Vėrtetimi i dashurisė sė Allahut ndaj tė drejtėve.

8. Nxitja pėr drejtėsi.

Pėrgatiti: Shaban Murati

18.11.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010