Komenti i ajetit tetė tė sures Huxhurat
19.12.2009 15:48:47

“Kjo ėshtė dhuratė dhe begati prej Allahut, e Allahu ėshtė i Dijshėm dhe i Urtė.”

Pra, ky ajet tregon se kėto tė mira janė dhuratė prej Allahut. Po ashtu i tėrheq vėrejtjen njeriut qė tė  njohė begatitė e Allahut ndaj tij e sidomos begatinė e udhėzimit. Kush ėshtė Ai qė tė ka udhėzuar nė rrugė tė drejtė? Kush ėshtė Ai qė ta bėri ty tė dashur tė vėrtetėn? Kush ėshtė Ai i cili tė bėri qė posa ta dėgjosh ezanin pėr namaz tė shpejtosh nė namaz? Kush ėshtė Ai i Cili kur vjen muaji i Ramazanit gėzohesh, ndėrsa tė tjerėt prej njerėzve ndjejnė lodhje dhe rėndim, sikur po pret njė mysafir shumė tė rėndė? Kush ėshtė Ai i Cili ti dha tėrė kėto tė mira?Ai ėshtė Allahu.

Pėrmes kėtij ajeti, Allahu na tregon se gjithė kėto tė mira qė ne i kemi, janė prej Allahut. Po nė tė njėjtin ajet Allahu na tėrheq vėrejtjen se ėshtė obligim i  besimtarit qė ta falėnderojė Atė. Sepse disa njerėz i sheh se janė tė udhėzuar nė rrugėn e vėrtetė, ndihmojnė fenė e Allahut, por nė anėn tjetėr u pėlqen vetja e tyre, lavdėrohen me ato dhe mendon se ka njė vend tė veēantė dhe njė vlerė tė veēantė nė fenė e Allahut. Jo, vlera i takon Allahut, i Cili tė bėri ty shkak pėr kėtė. Begatia dhe vlera i takon Allahut, i Cili tė ka bėrė prej thirrėsve nė kėtė fe apo tė ka bėrė kėrkues tė dijes. Ndėrsa Pejgamberi (alejhi selam) thotė: “Kush  ndjek rrugėn e diturisė, Allahu do t’ia lehtėsojė atij rrugėn pėr nė xhenet.” Pra, Allahu ėshtė Ai i Cili tė ka mundėsuar tė ndjekėsh kėtė rrugė e cila tė shpie nė xhenet. Begatitė e Allahut janė tė shumta.

Pastaj Allahu, nė fund tė kėtij ajeti, thotė: “E Allahu ėshtė i Dijshėm dhe i Urtė.”

Imam Kurtubi ka thėnė: “I Dijshėm pėr atė qė ėshtė nė tė mirėn tuaj, ndėrsa i Urtė nė rregullimin e ēėshtjeve tuaja.”

Ndėrsa disa komentatorė tė Kuranit kanė thėnė: “I Dijshėm, e di se kush i meriton kėto begati, ndėrsa i Urtė, vendosja e kėtyre begative tek ai qė e meriton, sepse urtėsi ėshtė ta vendosėsh njė gjė nė vendin e duhur.”

Dobitė e kėtij ajeti

1. Begatitė tė cilat i arrin besimtarit nė fe apo nė dynja, janė vetėm prej Allahut.

2. Falėnderimin e Allahut pėr begatitė qė na i ka dhėnė.

3. Largimi i lakmisė sė vetvetes nga njeriu.

4. Vėrtetimi i dy emrave prej emrave tė Allahut dhe cilėsitė qė pėrmbajnė kėta emra.

Pėrgatiti: Shaban Murati

25.11.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010