Komentimi i ajetit tė dytė dhe tė tretė tė sures Huxhurat
19.12.2009 15:47:55

Allahu i Lartėsuar thotė: “O ju qė keni besuar! Mos e ngrini zėrin tuaj mbi zėrin e Pejgamberit dhe mos iu ngėrmoni atij siē i ngėrmoheni njėri-tjetrit, e tė zhduken veprat tuaja duke mos ditur ju.” Huxhurat, 2.

Kėtu shikojmė se si Allahu pėrsėri e fillon kėtė ajet me fjalėn “O ju qė keni besuar!”qė tė ua tėrheq vėrejtjen besimtarėve dhe tė kenė kujdes nė atė qė vjen pas kėsaj thirrje.

Sikur Allahu do tė na thotė: Ashtu sikur patėt kujdes nė ajetin e parė, po ashtu keni kujdes edhe nė ajetin e dytė.

Shkaku i zbritjes sė kėtij ajeti

Thabit ibėn Kajs ishte njė shok i Pejgamberit (alejhi selam), i cili kur fliste nga natyrshmėria e tij ngrinte zėrin lart e, ndonjėherė, edhe para Pejgamberit (alejhi selam), derisa ėshtė quajtur edhe ligjėruesi i Pejgamberit (alejhi selam). Kur zbriti ky ajet, Thabiti hyri nė shtėpinė e tij, mbylli derėn dhe u distancua nga njerėzit. Atėherė Pejgamberi (alejhi selam) hetoi mos prezencėn e tij dhe dėrgoi njėrin prej shokėve tė tij tė shikojė  se ē’ėshtė puna e tij. Kur u kthye personi tė cilin e dėrgoi Pejgamberi (alejhi selam), e pyeti pėr  gjendjen e Thabit ibėn Kajs, ai u pėrgjigj: “Ka dėgjuar zbritjen e ajetit ‘O ju qė keni besuar! Mos e ngrini zėrin tuaj mbi zėrin e Pejgamberit dhe mos iu ngėrmoni atij siē i ngėrmoheni njėri-tjetrit, e tė zhduken veprat tuaja duke mos ditur ju’ dhe tha se unė isha prej atyre qė kam ngritur zėrin para Pejgamberit dhe frikėsohem qė tė zhduken punėt e mia.” Kur i tregoi Pejgamberit pėr kėtė, Pejgamberi (alejhi selam) i tha: “Kthehu dhe thuaj Thabit ibėn Kajsit se ti nuk je prej tyre, por ti do tė jetosh i lumtur, do tė vdesėsh shehid dhe do tė hysh nė xhenet.” Pejgamberi e pėrgėzoi Thabitin me kėto pėrgėzime dhe  ndodhi me tė vėrtetė ashtu sikurse e pėrgėzoi Pejgamberi (alejhi selam).

Prej kėtij tregimi pėrfitojmė se si shokėt e Pejgamberit (alejhi selam) u janė pėrgjigjur menjėherė urdhrave tė Allahut dhe tė Pejgameberit (alejhi selam). Dobia e dytė ėshtė se si Pejgamberi (alejhi selam) ka qenė shumė i kujdesshėm pėr shokėt e tij. Nėse ndonjėri ka munguar,  menjėherė Pejgamberi (alejhi selam) ka pyetur pėr shkakun e mos prezencės sė tij. Kėshtu, ne pėrfitojmė nga kjo se si muslimani duhet tė kujdeset dhe tė pyesė pėr gjendjen e vėllezėrve tė tij.

Kuptimi i pėrgjithshėm i kėtij ajeti

Kur zbriti ky ajet Umeri, aq shumė e ulte zėrin para Pejgamberit, sa qė nuk e dėgjonte Pejgamberi (alejhi selam) se ēfarė fliste, derisa e pyeste se ēfarė do tė thuash.

Allahu nėpėrmjet kėtij ajeti na udhėzon qė zėrat tonė mos tė jenė mė tė ngritur se zėri i Pejgamberit (alejhi selam), por zėri i tij tė jetė mė i larti.

Disa nga dijetarėt kanė thėnė se ky ajet pėrfshin muslimanin edhe pas vdekjes sė Pejgamberit (alejhi selam). Mos ta ngrijmė zėrin tonė kur vizitojmė varrin e tij dhe mos ta ngrijmė zėrin tonė kur dėgjojmė ndonjė urdhėr tė tij, por ta zbatojmė atė. Pėr kėtė, Ibnul Arabij ka thėnė: “Shenjtėria e Pejgamberit kur ai ka qenė gjallė ėshtė e njėjtė edhe pse ai ka vdekur. Fjala e tij e argumentuar qė vjen tek ne ėshtė e njėjtė pėr respekt dhe dėgjim, sikur fjalėt e tij qė janė dėgjuar nga shokėt e tij. Disa dijetarė kanė thėnė se edhe nė vendet ku prezantojnė dijetarėt ėshtė e urryer tė ngrihet zėri. Sepse dijetarėt janė trashėgimtarėt e pejgambereve.

Njeriu i cili e ngre zėrin para fjalėve tė Allahut dhe para fjalėve tė Pejgamberit (alejhi selam) ėshtė rrezik qė tė zhduken dhe asgjėsohen punėt e tij. Pėr kėtė duhet tė kemi kujdes qė kur na vjen ndonjė argument nga Pejgamberi (alejhi selam) nuk duhet ta refuzojmė dhe ta ngremė zėrin para fjalėve tė tij, sepse kjo i asgjėson  veprat e njeriut.

Dobitė e kėtij ajeti

1. Ndalohet ngritja e zėrit mbi zėrin e Pejgamberit (alejhi selam).

2. Kujdesi pėr mos asgjėsimin e punėve.

3. Mos t’i ngėrmohemi Pejgamberit (alejhi selam) sikur qė i ngėrmohemi njėri tjetrit.

4. Njeriut ka mundėsi qė t’i asgjėsohen veprat dhe ai mos ta ndiejė, sikur qė ka ardhur nė hadith se njeriu flet ndonjė fjalė qė nuk i kushton rėndėsi asaj dhe hidhet me tė nė zjarr tė xhehenemit 70 vite.

 “Ata qė ulin zėrat e tyre pranė tė dėrguarit tė Allahu., Allahu zemrat e tyre i ka pėrshtatur pėr devotshmėri, ata kanė falje mėkatesh dhe shpėrblim tė madh.”

Huxhurat, 3.

Ky ajet ka lidhje me ajetet e para qė i kemi pėrmendur deri mė tani. Pasi qė Allahu ua tėrheq vėrejtjen besimtarėve qė mos tė ngrenė zėrin mbi zėrin e Pejgamberit (alejhi selam) fillon t’i lavdėrojė ata tė cilėt i zbatuan kėto urdhra tė Allahut, siē ishte Umeri. Pėr kėtė, Allahu e lavdėron kėtė duke thėnė: “Ata qė ulin zėrat e tyre pranė tė dėrguarit tė Allahut, Allahu zemrat e tyre i ka pėrshtatur pėr devotshmėri, ata kanė falje mėkatesh dhe shpėrblim tė madh

Dobitė e kėtij ajeti.

1. Lavdėrimi ndaj atyre tė cilėt e ulin zėrin e tyre para Pejgamberit (alejhi selam).

2. Sinjalizimi i ajetit nė pėrmirėsimin e zemrės  dhe ajo ėshtė mė me rėndėsi se sa pėrmirėsimi i trupit, duke u bazuar nė fjalėn e Allahut: “Allahu zemrat e tyre i ka pėrshtatur pėr devotshmėri.”

3. Shpėrblimi i madh ndaj tyre dhe falja e mėkateve tė tyre. 

4. Nxitja nė edukatėn e tė folurit.   

Pėrgatiti: Shaban Murati

07.07.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010