Komentimi i ajetit tė parė tė sures Huxhurat
19.12.2009 15:47:42

“O besimtarė, mos bėni asgjė para (se tė orientoheni nė udhėzimet e) Zotit dhe tė dėrguarit tė Tij! Kini kujdes Allahun, se me tė vėrtetė Allahu i dėgjon tė gjitha dhe i di tė gjitha.” (Huxhurat,1)

Allahu, me ajetin e parė tė kėsaj sureje, i drejtohet besimtarėve me njė thirrje duke u thėnė: “O ju qė keni besuar!”Me kėtė thirrje Allahu u tėrheq vėrejtjen besimtarėve. Abdullah ibėn Mesudi thotė: “Nėse e dėgjon fjalėn e Allahut qė  thėrret: ‘O ju qė keni besuar!’ hapi veshėt mirė, ose ėshtė njė e mirė qė Allahu tė urdhėron pėr tė, ose njė e keqe qė tė ndalon prej saj.”

Dijetarėt kanė thėnė: “Prej dobisė sė fjalės sė Allahut ‘O ju qė keni besuar!’ ėshtė se nė pėrgjithėsi ajo qė vjen pas kėsaj ėshtė prej domosdoshmėrisė sė imanit. D.m.th: nėse jeni prej atyre  qė besoni, atėherė mos i jepni pėrparėsi fjalėve apo veprave tuaja  para urdhrave tė Allahut dhe tė Pejgamberit.

Shkaku i zbritjes sė kėtij ajeti: “O besimtarė, mos bėni asgjė para (se tė orientoheni nė udhėzimet e) Zotit dhe tė dėrguarit tė Tij! Kini kujdes Allahun, se me tė vėrtetė Allahu i dėgjon tė gjitha dhe i di tė gjitha.

Dijetarėt nuk janė nė pajtim tė gjithė rreth shkakut tė zbritjes sė kėtij ajeti. Ata kanė pėrmendur mė shumė se njė shkak pėr zbritjen e kėtij ajeti, prej tyre pėrmendim:

1. Njė grup prej beni Temimit erdhi tek Pejgamberi (alejhi selam) dhe kur u kthyen shokėt e Pejgamberit ranė nė mospajtim se cilin tė emėronin udhėqės sė tyre, ndėrkohė qė Pejgamberi (alejhi selam) ishte i pranishėm. Ebu Bekri hodhi mendimin qė tė emėrohet El Kaka ibėn Mabed, ndėrsa Umeri propozoi tė emėrohet El Akra ibėn Habis. Atėherė Ebu Bekri i tha Umerit: “Nuk dėshiron tjetėr vetėm tė mė kundėrshtosh.” Umeri i tha: “Nuk pata qėllim tė kundėrshtoj.” Dhe kėshtu filluan tė ngrihen zėrat para Pejgamberit (alejhi selam) dhe Allahu e zbriti kėtė ajet: “O besimtarė! Mos bėni asgjė para (se tė orientoheni nė udhėzimet e) Zotit dhe tė dėrguarit tė Tij! Kini kujdes Allahun, se me tė vėrtetė Allahu i dėgjon tė gjitha dhe i di tė gjitha.” (Transmeton Buhariu)

2. Disa dijetarė kanė pėrmendur se shkaku i zbritjes sė kėtij ajeti ėshtė se njė herė Pejgamberi (alejhi selam) deshi tė udhėtojė pėr nė njė vend dhe deshi tė linte zėvendės dikė nė vend tė tij. Ebu Bekri i propozoi pėr njė njeri, ndėrsa Umeri pėr njė tjetėr, dhe kėshtu zbriti fjala e Allahut: “O besimtarė! Mos bėni asgjė para (se tė orientoheni nė udhėzimet e) Zotit dhe tė dėrguarit tė Tij! Kini kujdes Allahun, se me tė vėrtetė Allahu i dėgjon tė gjitha dhe i di tė gjitha.”

Mendimi i parė qė pėrmendėm si shkak i zbritjes sė kėtij ajeti ėshtė mė i saktė. Allahu e di mė sė miri.

Pastaj, Allahu na urdhėroi qė t’ia kemi frikėn Atij. Devotshmėria ndaj Allahut dhe frika ndaj Tij ėshtė njė ēėshtje me rėndėsi tė madhe. Ajo ėshtė njė porosi qė me tė ka porositur tė gjithė njerėzit. Allahu i Lartėsuar thotė: “Ne u patėm sugjeruar atyre tė cilėve iu pat dhėnė libri para jush, e edhe juve, qė tė kini frikė nga Allahu.” (Nisa, 131)

Dobitė e kėtij ajeti:

1. Ndalohet qė t’i japin ndonjė fjale apo vepre pėrparėsi para fjalės sė Allahut fjalės e veprės sė Pejgamberit (alejhi selam).

2. Urdhri i Allahut pėr devotshmėri ku thotė Allahu: “Kini frikė Allahun!”

3. Vėrtetimi i dy emrave prej emrave tė Allahut dhe ajo qė pėrmbajnė kėta dy emra prej cilėsive tė Tij. Dy emrat e Allahut qė janė pėrmendur nė kėtė ajet janė: Dėgjues dhe i Gjithėdijshėm.

4. Pėrfshirja e Allahut  nė tė gjitha punėt e robėrve tė Tij.

5. Nė kėtė ajet ka sinjal se pėrparėsia ndaj Pejgamberit mund tė jetė edhe me fjalė, sepse Allahu dėgjon fjalėt e tyre. Ka mundėsi njeriu siē ndodh sot nė kohėn tonė qė t’i japė pėrparėsi fjalės sė njerėzve ndaj fjalės sė Allahut dhe tė Pejgamberit. Kėshtu qė kur i thua sot: “Ka thėnė Allahu apo ka thėnė Pejgamberi (alejhi selam).” Ai thotė: “Ka thėnė filan hoxhė apo ka thėnė filan dijetar, etj.” Gjithashtu, ndonjė herė ndodh qė njeriu ta bėjė kėtė me vepėr (t’i japė pėrparėsi veprės sė dikujt ndaj veprės sė Pejgamberit (alejhi selam) dhe pėr kėtė Allahu ka thėnė  se ėshtė  i Gjithėdijshėm, d.m.th di atė ju qė e veproni.

Pėrgatiti: Shaban Murati

20.06.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010