Surja e sinqeritetit - Ihlas
19.12.2009 15:47:00

“Thuaj! Ai, Allahu ėshtė Njė. Allahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė. As s`ka lindur kėnd, as nuk ėshtė i lindur. Dhe askush nuk i ėshtė i barabartė me Tė.”

             “Thuaj! Ai, Allahu ėshtė Njė” do tė thotė: Ai ėshtė Njė, i Vetėm, i Cili nuk ka shok, Atij nuk i pėrngjan asgjė, Ai nuk ka ndihmės dhe askush nuk ėshtė i barabartė me Tė. Termi ‘ehad’ nuk i takon tjetėrkujt pėrveē Allahut tė Lartėsuar, sepse vetėm Ai ėshtė i pėrkryer nė tė gjitha atributet dhe veprat e Tij.

“Allahu ėshtė  Ai qė ēdo krijesė i drejtohet pėr ēdo nevojė.” Ibn Abasi thotė: “Tek Ai drejtohen tė gjitha krijesat, pėr ēdo nevojė dhe pėr ēdo ēėshtje tė tyre. Pėr Tė thonė se ėshtė Zoti i tyre, i Cili nuk ka brendi, nuk ha e nuk pi, Ai ėshtė i Pėrhershėm, e prej krijesave tė Tij nuk do tė mbetet askush pėrveē Tij”. Tė gjitha kėto qė u thanė janė tė sakta dhe janė atribute tė Zotit tonė tė Madhėrishėm.”

“As s`ka lindur kėnd e as nuk ėshtė i lindur.” Do tė thotė: Ai nuk ka fėmijė, baba dhe as bashkėshorte. Lidhur me Fjalėt e Allahut tė Madhėrishėm:

“Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė”, Dijetari i quajtur Muxhahid thotė: “Atij askush nuk i ėshtė i barabartė nga krijesat e Tij (qė tė mund tė krahasohet me Tė), po as i afėrt i njėjtė si Ai, i Madhėrishėm qoftė Ai dhe i pastėr nga ēdo e metė!”

“… Po kėshtu ata i veshin Atij nė mėnyrė tė paqenė dhe pa asnjė dije bij dhe bija. I Madhėruar qoftė Ai! Dhe i Lartėsuar mbi tė gjithė ē`i veshin Atij. Ai ėshtė Filluesi i qiejve dhe i Tokės. Si mund tė ketė fėmijė kur Ai  nuk ka bashkėshorte? Ai krijoi gjithēka dhe Ai ėshtė i Gjithdituri pėr ēdo gjė. 

I tillė ėshtė Allahu, Zoti yt! Nuk ka tė adhuruar tė merituar pėrveē Atij. Krijuesi i gjithēkaje. Kėshtu pra adhuroni Atė tė Vetėm dhe Ai ėshtė Kujdestar pėrmbi ēdo gjė. Tė parėt (shikimet) e njerėzve nuk mund ta pėrfshijnė atė, e ai i pėrfshin shikimet. Ai ėshtė pėrmbi ēdo parashikim….” Enam, 100-103.

“Asnjė nuk mund tė jetė mė durimtar se Allahu ndaj ofendimeve qė i dėgjon. Ata i pėrshkruajnė Atij fėmijė, kurse Ai i ushqen dhe u jep shėndet.” Transmeton Buhariu.

Nga Ebu Seid el Hudrij transmetohet se i dėrguari i Allahut ka thėnė: “Vėrtet surja ‘Kul hue Allahu ehad’ ėshtė e barabartė me njė tė tretėn e Kur`anit.” Transmeton Buhariu.

 

Ibn Kethir

(version i shkurtuar)

08.09.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010