Besimi dhe morali
19.12.2009 15:45:18

Imani ėshtė fjalė gjithėpėrfshirėse pėr ēdo gjė qė e do Allahu dhe ėshtė i kėnaqur me tė dhe pėrderisa imani pėrfshin besimin dhe monoteizmin (teuhidin), ai pėrfshin edhe moralin dhe sjelljen. Por sot kjo gjė ėshtė keqkuptuar nga disa njerėz, tė cilėt mendojnė se ka ndarje idhnake mes moralit dhe besimit, se besimi ėshtė diēka e morali ėshtė diēka tjetėr.

Pėr sqarimin e kėsaj ēėshtjeje themi se vėrtet ajetet dhe hadithet e Muhamedit a.s. janė tė mbushura plot me pėrmendjen e lidhjes reciproke mes besimit dhe moralit. Le tė marrim disa shembuj:

قوله تعالى:( قل إن صلاتي و نسكي و محياي و مماتي لله رب العالمين لا شريك له و بذلك أمرت و أنا أول المسلمين ).

Thuaj: “Namazi im, kurbani im, jeta ime dhe vdekja ime janė thjesht pėr Allahun, Zotin e botėve. Ai nuk ka shokė dhe me kėtė jam i urdhėruar dhe jam i pari i muslimanėve.”

و قوله ( و أقم الصلاة إن الصلاة تنهى عن الفحشاء و المنكر

“Dhe fale namazin, vėrtetė namazi largon nga tė shėmtuarat dhe tė irituarat…”

و قوله ( فويل للمصلين الذين هم عن صلاتهم ساهون الذين هم يراؤون و يمنعون الماعون

“Pra, shkatėrrim ėshtė pėr ata qė falen, tė cilėt ndaj namazit tė tyre janė tė pakujdesshėm.”


و قوله ( خذ من أموالهم صدقة تطهرهم و تزكيهم بها

“Merr prej pasurisė sė tyre lėmoshė qė t’i pastrosh me tė dhe t’u shtosh tė mirat.”

Islami e ka ndėrlidhur imanin me sjelljen me njė lidhje te ngushtė. Ėshtė transmetuar nė hadithin e saktė se Pejgamberi a.s. ka thėnė:
( من كان يؤمن بالله واليوم الآخر فليكرم ضيفه, و من كان يؤمن بالله واليوم الآخر فليقل خيرا أو ليصمت ).

“Kush beson nė Allahun dhe Ditėn e Fundit, le ta nderojė musafirin dhe kush beson nė Allahun dhe Ditėn e Fundit, le tė flasė mirė ose le tė heshtė.”
Dhe ėshtė transmetuar tek Hakimi dhe ai ėshtė hadith i vėrtetė:

أكمل المؤمنين إيمانا أحسنهم أخلاقا.

“Besimtari me besim mė tė plotė ėshtė ai qė e ka karakterin mė tė mirė.”

E ka bėrė trajtimin e fqinjit dhe mosdėmtimin e tij prej imanit dhe ka thėnė:

( و الله لا يؤمن, و الله لا يؤمن, والله لا يؤمن, قيل:من يا رسول الله؟ قال:من لا يؤمن جاره بوائقه ).

“Pasha Allahun nuk beson, pasha Allahun nuk beson, pasha Allahun nuk beson!” I thanė: “Kush o i Dėrguari i Allahut?” Tha: “Ai, fqinji i tė cilit nuk ėshtė i sigurt nga tė kėqijat e tij!”

Pastaj hadithi:

( ثلاثة من كن فيه فهو منافق و إن صام و صلى و حج واعتمر, و قال: إني مسلم, إذا حدث كذب, و إذا وعد أخلف, و إذا ائتمن خان ).

“Personi tek i cili gjenden kėto tri cilėsi ėshtė hipokrit, edhe nėse agjėron, falet, kryen haxhin e umren dhe thotė “unė jam musliman”; kur flet gėnjen, kur premton nuk e pėrmbush premtimin dhe kur zotohet, e shkel zotimin (tradhton).”

Pastaj hadithi:

( من لم يدع قول الزور والعمل به فليس لله حاجة في أن يدع طعامه و شرابه ).

“Kush nuk e lė tė dėshmuarit e rrejshėm dhe punėn me tė, Allahu nuk ėshtė i nevojshėm qė ai ta lėrė ushqimin dhe pijen e tij.”

Sheriati ynė i pastėr i ka renditur dėnimet hyjnore mbi ata tė cilėt sillen keq me tė tjerėt.

قال صلى الله عليه و سلم:" أتدرون من المفلس؟ قالوا: المفلس فينا من لا درهم عنده و لا متاع, فقال:" لا, المفلس من أمتي من يأتي يوم القيامة بصلاة و زكاة و صيام, و يأتي و قد شتم هذا, و قذف هذا, و أكل مال هذا, و سفك دم هذا, و ضرب هذا, فيعطى هذا من حسناته, و هذا من حسناته , فإن فنيت حسناته قبل أن يقضى عليه أخذ من خطاياهم فطرحت عليه ثم طرح في النار". رواه مسلم

Pejgamberi a.s. ka thėnė: “A e dini kush ėshtė i falimentuar (muflis)?” I thanė: “I falimentuar te ne ėshtė ai i cili nuk ka as para as mall.” Tha: “I falimentuar i umetit tim ėshtė ai qė vjen nė Ditėn e Gjykimit me namaz, me zekat, me agjėrim dhe vjen me mėkatin e sharjes sė njė personi, me shpifje tė njė tjetri, me ngrėnien e pasurisė sė njė tjetri, me gjakderdhjen e njė personi, me rrahjen e njė tjetri. Kur t’u jepen atyre prej veprave tė mira tė kėtij dhe nėse harxhohen mirėsitė e tij para se t’u paguhen borxhet, atėherė do tė merren prej mėkateve tė tyre dhe do t’i ngarkohen kėtij, pastaj ky do tė hidhet nė zjarr.” Transmeton Muslimi.

Prej kėtyre citateve, qė janė pjesė e citateve tė shumta tė tjera, na bėhet e qartė rėndėsia qė i ka dhėnė Islami moralit, nxitja e tij qė tė stolisemi me cilėsi bujare dhe moral tė lartė. Kjo tregon se morali ėshtė prej brendėsisė sė fesė dhe imanit.

Ndoshta ndonjė pyetės pyet: Nė injorancė ka pasur moral tė lartė, edhe pse populli ishte mosbesimtar dhe kjo ėshtė argument pėr mosndėrlidhjen e moralit me besimin.

Themi se vėrtet arabėt kanė qenė tė stolisur me ato cilėsi tė lart, si: trimėria, ndihma e tė tjerėve, bujaria dhe besnikėria nė premtim e tė tjera, porse kjo ka qenė pėr shkak tė interesave tė tyre materiale dhe personale, nė mėnyrė qė mos ta humbin nderin apo tė cilėsohen me cilėsi tė turpshme. Po ashtu themi edhe pėr injorancėn e shekullit njėzet nė Perėndim.

Sjellja e mirė tek ata ėshtė peng i dobive dhe interesave personale tė tyre, Teoritė e tė mėdhenjve tė Perėndimit thonė “se qėllimi e arsyeton mjetin, se lumturia qėndron nė ngopjen e vetvetes dhe nė motivacionet e ngutshme, pėr arsye se e mira e saj ēon nė ndjenjėn e privimit total”. Ata thonė se njeriu i ka shpikur parimet e moralit pėr t’i pėrdorur ato si mjet pėr realizimin e qėllimeve tė tij personale dhe se vėrtet vlerat e moralit kthehen tek rezultati i rrethanave aktuale tė njeriut. Pra, ato nuk janė morale fikse.

Vėllezėr, pėr Allahun kėto janė teoritė e tyre. Pas gjithė kėsaj pse ne i marrim prej tyre moralin dhe parimet tona dhe i bėjmė ata shėmbėlltyra jonė e lartė?!
Jo, pėr Allahun! Besimtari i vėrtetė ėshtė ai i cili nuk i beson ata falsifikues tė moralit, por i kthehet rrugės dhe jetės sė Pejgamberit a.s. dhe nga ajo merr besimin, fenė, sjelljen dhe moralin e tij.

Aty ėshtė njė rrezik i fortė dhe ai ėshtė se pėrngjasimi i mosbesimtarėve nė moral dhe sjellje ēon drejt pėrngjasimit tė tyre nė besim dhe metodologji dhe kjo ėshtė ajo qė po shohim nė realitet.

Sa njerėz janė mashtruar nga ata (mosbesimtarėt) nė sjelljet e tyre dhe kanė thithur fenė e tyre tė gabuar dhe janė konvertuar nė tė krishterė, ateistė apo dezertorė nga feja. Kjo ėshtė vėrtetimi i fjalės sė Muhamedi a.s.

قال صلى الله عليه و سلم :" المرء على دين خليله فلينظر أحدكم من يخالل"
“Njeriu ėshtė nė fenė e shokut tė tij, le tė shikojė kė po e shoqėron.”

Pastaj hadithi:

" المرء مع من أحب"

“Njeriu ėshtė mė atė qė do.”

Pastaj hadithi:

" من تشبه بقوم فهو منهم"

“Kush i pėrngjet njė populli, ai ėshtė prej tyre.”

 

 

Pėrktheu: Valdet Kamberi (Rijad)
21
.12.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010