Mėkati dhe besimtari
19.12.2009 15:45:05

Mėkatet e lėndojnė zemrėn, e errėsojnė shpirtin, e dobėsojnė trupin, dėrgojnė nė humbje, udhėzojnė nė zjarr. Nėse tė gėzon momentalisht tė dėmton mė vonė, prandaj po qė se mėkatari do t’i dinte dėmet e mėkateve, do tė largohej prej tyre, do tė pėrmirėsohej dhe do tė pėrqendrohej nė vepra tė mira, mirėpo syri i mėkatit ėshtė i verbėr.

Disa nga mėkatet e mėdha

T'i bėsh shirk (t'i bėsh shok) Allahut, tė bėsh zina (kurvėri), tė vjedhėsh, tė marrėsh mallin e tjetėrkujt me dhunė, domethėnė tė rrėmbesh, tė grabitėsh, tė dėshmosh gėnjeshtra, tė marrėsh e tė japėsh kamatė, t'i kundėrvihesh nėnės e babait, t'i kundėrshtosh ata, tė braktisėsh vizitat te farefisi e tė afėrmit, tė mos e pėrdorėsh drejt peshoren, tė marrėsh ryshfet (tė korruptohesh), ta djegėsh kafshėn tė gjallė nė zjarr, tė harrosh leximin e Kuranit pasi ta kesh mėsuar, ta humbėsh shpresėn nga mėshira e Allahut, t'i tradhtosh njerėzit, qofshin myslimanė a qafirė, tė hash mishin e derrit, tė bartėsh fjalė nė mes muslimanėve, tė tradhtosh atė qė tė ėshtė besuar, tė pėrgojosh muslimanin, tė gėnjesh, tė jesh shumė dorėshtrėnguar e koprrac, tė mos frikėsohesh nga dėnimi i Zotit, t'i besosh fallit tė fallxhinjve, tė besosh se tregojnė tė panjohurėn, tė largohesh nga feja jote, tė bėhesh tradhtar, t'i shmangesh diturisė, tė insistosh qė tė bėsh vazhdimisht gjynahe tė vogla, t'i afrohesh gruas kur ėshtė me menstruacione dhe lehonė, tė bėsh vetėvrasje... etj., etj.

Vallė ēka i shkatėrroi popujt e mėparshėm dhe i rrėnoi civilizimet e tyre madhėshtore? A nuk ishin mėkatet?

Pėr shkak tė mėkateve

U larguan prindėrit tanė nga xheneti, nga shtėpia e kėnaqėsisė, lumturisė e gėzimit nė shtėpinė e dhimbjeve, mėrzive dhe fatkeqėsive.
U largua Iblisi nga mbretėria e qiellit, u pėrzu dhe u mallkua dhe u bė udhėheqės i secilit njeri tė keq, mohues e tė prishur?
U fundosėn tėrė njerėzit nė kohėn e Nuhut alejhi selam, gjersa uji u lartėsua mbi kodra.
U lėshua era kundėr popullit tė Adit, saqė u shtrinė pėr tokė tė vdekur dhe iu shkatėrrua ēdo gjė, shtėpi, tokė e kafshė.
U fundos Faraoni dhe populli i tij nė det e shpirtrat e tyre shkuan nė xhehenem, kėshtu qė trupat u fundosėn nė det, kurse shpirtrat nė zjarr.
A nuk ėshtė shkak i gjithė kėsaj mėkati? A nuk ėshtė shkak i kėsaj dhėnia pas epsheve, hulumtimi i kėnaqėsisė sė ndaluar?

Masat mbrojtėse kundėr mėkateve

Para se tė bėsh mėkat, kujtohu se Allahu tė sheh dhe e di tė fshehtėn dhe atė qė e publikon.
“A nuk e di ti (o dėgjues) se Allahu di ēka ka nė qiej dhe ēka nė tokė?! Nuk bėhet bisedė e fshehtė mes tre vetave e tė mos jetė Ai i katėrti; e as mes pesė vetave e tė mos jetė Ai i gjashti, e as mes mė pak vetave dhe as mes mė shumė vetave, e tė mos jetė Ai me ta, kudo qė tė jenė. Pastaj, nė Ditėn e Kiametit i njofton ata me atė qė kanė punuar. Allahu ka pėrshirė ēdo send nė dijen e vet.” (El-Muxhadele, 7)
Njė njeri kėrkoi prej njė beduineje qė tė kenė marrėdhėnie tė paligjshme duke i thėnė: “Asgjė s’na sheh, pėrveē yjeve.” I tha kjo grua: “Po ku ka shkuar Ai qė i ka krijuar kėto yje?”

Njė njeri hyri nė njė mal pėrplot me drunj dhe nė vetvete tha: “Nėse kėtu bėj mėkat, askush nuk mė sheh.” Atėherė dėgjoi njė zė, i cili thoshte: “A nuk e di Ai qė ka krijuar, kur dihet se Ai depėrton nė thellėsi tė sekreteve, i njeh hollėsitė.” (El-Mulk, 14)

Para se tė bėsh mėkat, kujtohu se melekėt t’i regjistrojnė tė gjitha veprat dhe fjalėt, i regjistrojnė nė fletoren tėnde, nuk lėnė pa regjistruar asgjė. Allahu Fuqiplotė  thotė: “Qė ai nuk hedh ndonjė fjalė e tė mos jetė pranė tij pėrcjellėsi i gatshėm.” (Kaf, 18)

“Nė ditėn kur Allahu i ringjall ata tė gjithė, i njofton me atė qė kanė punuar, pse Allahu ka mbajtur ato shėnime, edhe pse ata i kanė harruar. Allahu ėshtė Ai qė ēdo send e sheh dhe e pėrcjell.”
(El-Muxhadele, 6)

“E kush punoi ndonjė tė mirė, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė. Dhe kush punoi ndonjė tė keqe, qė peshon sa grimca, atė do ta gjejė.”
(Ez-Zelzeleh, 7-8)

Para se tė bėsh mėkat, kujto:
“Ditėn kur ēdo njeri e gjen pran vete atė qė veproi mirė ose keq, e pėr atė tė keqe qė bėri, do tė dėshiroj qė nė mes tij dhe nė mes asaj tė jetė njė distancė shumė mė e madhe (e mos ta shohė). Allahu u jep tė frikėsohen prej dėnimit qė vjen prej Tij, megjithėqė Allahu ėshtė i mėshirshėm ndaj robėrve.” (Ali-Imran, 30)

Para se tė bėsh mėkat, kujto fjalėt e kriminelėve:
“Dhe vihet libri (i veprave), e i sheh mėkatarėt tė frikėsuar nga shėnimet qė janė nė tė dh thonė: “Tė mjerėt ne, ē'ėshtė puna e kėtij libri qė nuk ka lėnė as (mėkat) tė vogėl e as tė madh pa e pėrfshirė?” dhe atė qė vepruan e gjejnė tė gatshme - prezente, e Zoti yt nuk i bėn padrejt askujt.” (El-Kehf, 49)

Para se tė bėsh mėkat, kujto momentin e vdekjes dhe
daljes sė shpirtit, pendimin pėr veprat e tua, mirėpo atė ditė aspak nuk bėn dobi pendimi e arsyetimi.
“Nėse bėjnė durim, zjarri ėshtė vend i tyre, e nėse kėrkojnė tė kthehen nė atė qė e dėshirojnė (nė kėnaqėsinė e Zotit), atė nuk do tė arrijnė.” (Fussilet, 24)

Para se tė bėsh mėkat, kujto varrin dhe dėnimin e tij, ngushtėsinė dhe errėsirėn e tij, krimbat dhe insektet e ndryshme tė tij. Kujto varrin, i cili do tė jetė ose njė kopsht i xhenetit ose njė gropė e xhehenemit. Pejgamberi alejhi selam ka thėnė: “Po mos ta linit varrimin, do t’i lutesha Allahut qė t’ju mundėsojė tė dėgjoni dėnimin e varrit.”

Para se tė bėsh mėkat, kujto dėshminė e gjymtyrėve tė mėkatarėve kundėr tyre. Allahu i Lartėsuar thotė: “E ditėn kur armiqtė e Allahut tubohen pėr nė zjarr dhe ata janė tė rrethuar. E derisa afrohen atij, kundėr tyre dėshmojnė: tė dėgjuarit e tyre, tė parit e tyre dhe lėkurat e tyre pėr ēdo gjė qė ata kanė punuar. Ata lėkurave tė tyre u thonė: “Pėrse dėshmuat kundėr nesh?” Ato thonė: “Allahu qė ēdo sendi ia ka dhėnė tė folur na dha edhe neve, e Ai ėshtė qė u krijoi juve herėn e parė dhe vetėm te Ai do tė ktheheni.” (Fussilet, 19-21)
Pejgamberi alejhi selam thotė: “Ditėn e Kiametit do tė sjellin njeriun qė ka jetuar mė sė miri nė dynja, i cili e ka merituar xhehenemin. Do ta fusin nė xhehenem njė herė, pastaj do t’i thonė: “Biri i Ademit, a ke parė ndonjėherė tė mira, a ke pėrjetuar ndonjė tė mirė?” Do tė pėrgjigjet: “Pasha Allahun, jo, Zoti im.” Pastaj do tė sjellin njeriun qė ka jetuar mė sė keqi, mirėpo e ka merituar xhenetin. Do ta fusin njė herė nė xhenet dhe do t’i thonė: “Biri i Ademit, a ke parė ndonjėherė tė kėqija, ke pėrjetuar ndonjė tė keqe?” Ai do tė pėrgjigjet: “Pasha Allahun, o Zot, asnjėherė nuk kam parė tė kėqija.”

Para se tė bėsh mėkat, kujto se mėkatet janė errėsirė njėra mbi tjetrėn, kurse zemra sėmuret dhe dobėsohet nga shkaku i mėkateve dhe gabimeve, ndodh qė edhe vdes tėrėsisht. E, kur vdes zemra, shkatėrrimi ėshtė i domosdoshėm, kurse humbja e patjetėrsueshme.
Pejgamberi alejhi selam thotė: “Sprovat i paraqiten zemrės sikur cerga, e cila ėshtė e bėrė nga fijet e kashtės. Ajo zemėr e cila i thith sprovat, nė tė bėhet njė pikė e zezė. E, nėse i mohon, nė kėtė zemėr bėhet njė pikė e bardhė, derisa zemrat tė bėhen dy llojesh: e bardhė sikurse sikur qielli i kulluar, kėtė zemėr nuk e dėmtojnė sprovat gjersa ekzistojnė qiejt dhe toka. Zemra e dytė ėshtė zemra e zezė dhe e pėrmbysur, nuk e njeh tė mirėn as tė keqen, pėrveē asaj qė e ka thithur prej epsheve.”

Nė fund, para se tė bėsh mėkat, kujto se mėkatet shkaktojnė mossuksesin, mosarritjen e diturisė, privimin e riskut, ngushtėsinė e gjoksit, vėshtirėsinė e gjėrave, dobėsinė e trupit, pakėsimin e jetės, vdekjen e befasishme, ēoroditjen e mendjes, ikjen e turpit, xhelozisė, sjelljes dhe moralit nga zemra. Mėkatet largojnė dhuntitė, sjellin dėnimet, asgjėsojnė bereqetin e jetės, tė riskut, tė diturisė, tė veprave, tė ibadeteve, e eksponojnė robin para lloj-lloj dėnimesh nė dynja dhe ahiret, e nxjerrin robin nga qarku i ihsanit dhe pengojnė arritjen e shpėrblimit tė bamirėsve.

Prej dėnimeve mė tė mėdha ėshtė se shkaktojnė largim mes robit dhe Zotit. E, nėse ndodh ky largim, atėherė largohen shkaqet e ēdo tė mire dhe vijnė shkaqet e ēdo tė keqe.

Dėmet e mėkateve

Mėkatet lėnė gjurmė tė kėqija dhe tė urryera edhe nė zemėr edhe nė trup, edhe nė dynja edhe nė ahiret, tė cilat vetėm Allahu i di. Prej tyre janė edhe kėto:

· Privojnė nga dituria, sepse dituria ėshtė dritė tė cilėn Allahu e fut nė zemėr, kurse mėkati e fik kėtė dritė.
· Privojnė nga risku, sepse Pejgamberi alejhi selam thotė: “Robi privohet nga risku me mėkatin qė bėn.”
· Sjellin vetminė qė ndien mėkatari nė zemrėn e tij, me tė cilėn nuk ndien asnjė kėnaqėsi.
· Errėsira i kaplon zemrėn. E ndien realisht ashtu siē e ndien errėsirėn e natės.
· Privohet nga adhurimi.
· Mėkatet shkurtojnė jetėn dhe largojnė bereqetin.
· Mėkatet lindin tė njėjtat gjėra. Disa dijetarė tė selefit kanė thėnė: “Dėnimi i njė mėkati ėshtė mėkati qė vijon, kurse shpėrblimi i njė tė mire ėshtė e mira tjetėr qė pason.”
· Vazhdon njeriu tė bėjė mėkate derisa i duken tė vogla dhe pa vlerė. Kjo ėshtė shenjė e shkatėrrimit.
· Mėkati shkakton mposhtje, sepse e tėrė krenaria ėshtė nė respektin ndaj Allahut.
· Mėkatet prishin edhe mendjen, sepse logjika ėshtė dritė, kurse mėkatet e fikin atė dritė.
· Nėse i mblidhen njeriut mėkatet, i vuloset zemra e bėhet nga tė pakujdesshmit. Kėtė e kanė thėnė disa dijetarė tė selefit duke pasur pėr bazė ajetin Kuranor: “Jo, nuk ėshtė ashtu! Por tė kėqijat qė i punuan, zemrat e tyre ua mbuluan.” (El-Mutaffifin, 14)
· Dobėsohet vullneti i zemrės, atėherė forcohet vullneti i mėkatit dhe njėkohėsisht vonohet dėshira pėr pendim, derisa tė largohet tėrėsisht nga zemra e kėtij njeriu.
· Mėkatet e fusin njeriun nėn mallkimin e Pejgamberit alejhi selam, sepse ai i ka mallkuar shumė mėkate, kurse ai qė i bėn ato mėkate e meriton atė mallkim.  “I gjithė umeti im ėshtė i falur, pėrveē atyre qė i publikojnė mėkatet…”

Stimulim pėr pendim

"Padyshim qė Allahu nuk fal qė Atij t'i vihen shokė nė adhurim, por Ai fal pėrveē kėsaj (ēdo gjė tjetėr) kujtdo qė Ai dėshiron."
(En-Nisa, 48)

"Thuaj: O robėrit e Mi qė keni tejkaluar caqet kundėr vetvetes (duke kryer ligėsi e gjynahe)! Mos i humbni shpresat nga Mėshira e Allahut, vėrtet qė Allahu i fal tė gjitha gjynahet. Vėrtet qė Ai ėshtė gjithnjė Falėsi i madh, Mėshirėploti." (Ez Zumer, 53)

“O biri Ademit! Sikur tė mė vije Mua me gjynahe sa e gjithė toka, pastaj tė mė takosh Mua dhe tė mos mė kesh shoqėruar shok, atėherė do tė vij tek ti me po aq falje.”

“Nuk ka pėr tė hyrė nė zjarr ai qė thotė La ilahe il-la Allah.”

Pendimi i domosdoshėm pėr mėkate tė mėdha

I nderuar lexues/e, duhet tė nxitosh tė pendohesh prej gjynaheve tė vogla e tė mėdha. Shiko se ē’thotė Allahu Mėshirėplotė: “Nė qoftė se ju i mėnjanoni gjynahet e mėdha qė jeni ndaluar t’i kryeni, Ne do t’ju shkarkojmė nga gjynahet e lehta (e vogla) dhe do t’ju pranojmė nė njė hyrje madhėshtore (nė xhenet).” (En Nisa, 31)

"…Pėrveē atyre qė pendohen, besojnė dhe bėjnė vepra tė mira. Atyre Allahu do t'ua shndėrrojė tė kėqijat e tyre nė tė mira dhe Allahu ėshtė Falės i madh, Mėshirėplotė." (El Furkan, 70)
Pejgamberi alejhi selam “Frikėsoju Allahut kudo qė tė jesh! Pasoje veprėn e keqe me njė tė mirė, qė ta fshijė atė!”

Nė fund njė hadith kudsij

Njė njeri bėri njė gjynah, pastaj tha: “O Zoti im! Ma fal gjynahun tim!” Allahu i Lartėsuar thotė: “Robi Im bėri gjynah, por e mėsoi se ai ka njė Zot qė i fal gjynahet dhe qė dėnon pėr shkak tė tyre.” Pastaj kthehet dhe bėn pėrsėri gjynah, pastaj thotė: “O Zoti im! Ma fal gjynahun tim!” Allahu i Lartėsuar thotė: “Robi im bėri gjynah, por e mėsoi se ai ka njė Zot qė i fal gjynahet dhe qė dėnon pėr shkak tė tyre.” Pastaj kthehet dhe bėn pėrsėri gjynah, pastaj thotė: “O Zoti im! Ma fal gjynahun tim!” Allahu i Lartėsuar thotė: “Robi im bėri gjynah, por e mėsoi se ai ka njė Zot qė i fal gjynahet dhe qė dėnon pėr shkak tė tyre. Puno ē'tė duash, sepse Unė ta kam falur ty!”

Imam Neveviu thotė: “Sikur gjynahu tė pėrsėritej njėqind herė, njė mijė herė apo mė shumė dhe pas ēdo gjynahu ai pendohet, pendimi i tij pranohet dhe gjynahet e tij fshihen. Edhe nėse ai pendohet njė herė pėr tė gjitha sė bashku, pendimi i tij ėshtė i saktė." Kuptimi i fjalės sė Allahut pėr atė qė e pėrsėriti gjynahun, nė hadithin e mėsipėrm: "Puno ē'tė duash, sepse Unė ta kam falur ty!" ėshtė: Meqė ti pas ēdo gjynahu pendohesh, Unė ta kam falur ty!

O Allahu ynė, na mėshiro me Mėshirėn Tėnde, Ti je Falės i madh!

 

Eroll Rexhepi
19.9.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010