Ndryshimi i Tokės
19.12.2009 15:43:10

Medhhebi i xhehmijėve  dhe ata qė pajtohen me mendimin e tyre thonė se Allahu subhanehu ue teala i asgjėson Tokėn dhe qiejt dhe ēka ka nė to dhe pas tyre krijon krijesa tė tjera. Ky ėshtė rezultat qė buron nga baza e tyre e  devijuar, e cila thotė se duhet asgjėsimi i ēdo gjėje, sepse e kundėrta ėshtė nė kundėrshtim me njėshmėrinė.

Pėr kėtė arsye Ibn Sina mohoi ringjalljen, sepse mendoi dhe u pajtua me rregullin e Xhehmiut qė flet pėr zhdukjen e trupave dhe ringjalljen nė trupa tė tjerė (krijesa tė tjera) nė kundėrshtim me atė qė ėshtė transmetuar nga Pejgamberi (alejhi selam) pėr dėnim dhe shpėrblim tė trupave nė Ditėn e Gjykimit. Atėherė, sipas tij, dėnohen trupat qė nuk kanė bėrė gjė dhe kėshtu mohoi ringjalljen duke u bazuar nė logjikė.

Allahu subhanehu ue teala thotė: “Ditėn kur Toka ndryshohet nė tjetėr Tokė e edhe qiejt. E ata tė gjithė dalin sheshazi para Allahut, Njė, Mbizotėrues.” Ibrahim, 48.

Ndryshimi mund tė jetė nė qenie, sikurse tė thuash: kam ndėrruar dėrhemin me dinar, por mund tė jetė nė cilėsi, p.sh. tė thuash: kam ndryshuar hallkėn nė unazė. Ajeti ka kuptimin e dytė tė kėtij shembulli.

Dijetarėt kanė rėnė nė mospajtim pėr ndryshimin e Tokės. Shumica dėrrmuese e dijetarėve thotė se ndryshimi nė kėtė rast ėshtė pėr qėllim ndryshimi nė cilėsitė e saj, si rrafshimi i saj, ikja e kodrave, shtrirja e Tokės etj.

Transmeton Ibn Mesudi (radiallahu anhu), shėnon Ibn Maxhe nė “Sunenin” e tij, e ka pėrmendur Ibn Mubarek nė hadithin e Shehr ibn Hausheb se Ibni Abasi ka thėnė: “Dhe atė ditė kur Toka tė shtrihet si shtrirja e lėkurės dhe zgjerimi i saj shtrohet kėshtu dhe ashtu, dhe tregoi hadithin.

Gjithashtu, Ebu Hurejra (radiallahu anhu) transmeton se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Toka ndryshohet nė njė tokė tjetėr dhe ajo shtrihet sikurse lėkurat nė Ukadhe[1]. Nė tė nuk shihet ultėsi e as lartėsi, pastaj Allahu i nxjerr krijesat dhe ata kur nxirren nuk e kanė ndėrruar vendin (edhe pse Toka ėshtė ndryshuar). Kush ka qenė nė tė (i varrosur) mbetet nė tė e kush ka qenė jashtė saj mbetet jashtė saj (Tokės).” Kurse ndryshimi i qiejve ėshtė me mbėshtjelljen e Diellit dhe Hėnės, si dhe shpėrndarjen e yjeve. Ibn Abasi ka thėnė: “Ėshtė thėnė se ndryshon gjendja e saj, disa herė bėhet si gjė e shkrirė e disa herė si e ngjyrosur nė tė kuq.” Treguar nga Ibn el Anbari.

Kėtė e vėrtetojnė edhe disa hadithe tė vėrteta tė Pejgamberit (alejhi selam) se Allahu subhanehu ue teala i kap qiejt dhe Tokėn. Argument pėr kėtė ėshtė hadithi, tė cilin e transmeton Ibn Umeri, ku thotė se  Pejgamberi (alejhi selam) kur e lexoi fjalėn e Allahut subhanehu ue teala nė minberin e tij: “Ata nuk e ēmuan Allahun me atė madhėshtinė qė i takon, ndėrsa nė Ditėn e Kiametit e gjithė Toka ėshtė nė Gishtin e Tij, e qiejt tė mbėshtjellė nė tė djathtėn e Tij. Ai ėshtė i pastėr nga tė metat dhe Ai ėshtė i lartė nga ēka ata i shoqėrojnė.” tha: “Allahu i kap nė Dorėn e Tij qiejt dhe nė dorėn tjetėr Tokėn, pastaj e lavdėron veten e tij duke thėnė: ‘Unė jam Sunduesi, Unė jam i Shenjti, Unė jam Paqedhėnėsi, Unė jam Siguruesi, Unė jam Mbizotėruesi, Unė jam i Gjithėfuqishmi, Unė jam i Madhėrishmi, Unė jam Ai i cili e krijova dynjanė kur nuk ishte asgjė, Unė jam Ai i cili e kam kthyer atė. Ku janė sunduesit, ku janė gjigantėt, ku janė mendjemėdhenjtė?’”  

Nga Toka dalin trupat e tė vdekurve dhe pasuritė e saj. Argument pėr kėtė ėshtė fjala e Allahut subhanehu ue teala, ku nė suren Zelzele thotė: “Atė ditė, ajo rrėfen tregimet e saj.”

Ebu Hurejra transmeton se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė se atė ditė ajo i tregon tregimet e veta. Pastaj ka pyetur se a e dini se cilat janė tregimet e saj? Tė pranishmit kanė thėnė: “Allahu dhe i dėrguari i Tij e dinė mė sė miri.” Tha: “Tregimet e saj janė tė dėshmojė pėr ēdo rob ose robėreshė se ēka ka punuar mbi tė dhe tė thotė se ka bėrė kėtė dhe kėtė.” Kėto janė tregimet e saj.

Ahmedi dhe Tirmidhiu transmetojnė nė hadithet e tė tyre, si dhe Nesaiu nga Enesi se Pejgamberi (alejhi selam) tha: “Toka do tė vijė nė Ditėn e Gjykimit me ēdo punė qė ėshtė punuar mbi tė.” Pastaj Pejgamberi (alejhi selam) ka lexuar ajetet: “Kur tė dridhet Toka me dridhjen e saj tė fuqishme. Dhe Toka tė nxjerrė atė qė ka nė brendinė e saj. Dhe njeriu tė thotė: ‘Ē’ka kjo (qė bėn kėtė dridhje)?’ Atė ditė ajo i tregon tregimet e veta.” E transmeton Ibn Merdeuijeh dhe Bejhakiu.

Allahu subhanehu ue teala thotė: “Dhe tė nxjerrė Toka atė qė ka nė brendinė e saj”. Kjo do tė thotė: atė qė ka prej tė vdekurve dhe tė varrosurve dhe atė qė e rėndon atė nė brendėsinė e saj dhe mbi tė.

Ebu Abide el Ahfeshi ka thėnė: “Kur i vdekuri tė jetė nė brendėsinė e Tokės ėshtė rėndė nė tė e kur tė jetė mbi tė ėshtė rėndė pėr mbi tė.”

Muxhahidi thotė: “Brendėsia e saj do tė thotė: tė vdekurit nė tė nxirren nė herėn e dytė (nė fryrjen e dytė tė surit) dhe ėshtė thėnė se ėshtė pėr qėllim xhinėt dhe njerėzimi.”

Ibni Abasi thotė: “Tė rėnduarit e saj (e Tokės) janė tė vdekurit dhe pasuritė e saj.”

Tirmidhiu shėnon nga Ebu Hurejra e ky i fundit transmeton se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Toka i nxjerr gjėrat e ēmuara tė saj si shtylla tė arit dhe argjendit dhe vjen vrasėsi dhe thotė se pėr kėtė kam vrarė; vjen ai i cili ka ndėrprerė marrėdhėniet farefisnore dhe thotė se pėr kėtė kam ndėrprerė marrėdhėniet farefisnore; vjen hajduti dhe thotė se pėr kėtė mė ėshtė kėputur (prerė) dora, pastaj e lėnė atė dhe nuk marrin prej saj gjė.”

Allahu subhanehu ue teala thotė nė Kuranin e Tij famėlartė: “Dhe kur Toka tė shtrihet nė gjerėsinė e saj e tė nxjerrė ēka ka brenda e tė ēlirohet.” Inshikak, 3-4.

Gjithashtu, Dielli dhe Hėna bashkohen dhe i fut nė xhehenem.

Bashkimi ėshtė mbėshtjellje, por bashkim ėshtė thėnė edhe poshtėrim pėr ata qė i adhuruan pėrveē Allahut.

Ebu Abideh ka thėnė se i bashkon sikurse mbėshtillet copa e pėlhurės sė ēallmės.

Rrebi ibn Hajthem ka thėnė se mbėshtjellė do tė thotė tė hedhėsh apo tė rrėzosh, ndėrsa Katade, Mukatil dhe Kelbi thonė se kjo do tė thotė se i humb drita, kurse Muxhahidi tha se ato shuhen.

El Uahidi ka thėnė se komentatorėt thonė se Dielli bashkohet pastaj mbėshtillet dhe hidhet.

Si konkluzion i gjithė kėsaj qė thamė ėshtė se fjala bashkim apo mbėshtjellje ka kuptimin e mbėshtjelljes sė trupit tė tyre ose mbėshtjellje tė dritės apo tė hedhurit  e tyre nė xhehenem.

Transmeton Ebu Hurejra se Pejgamberi (alejhi selam) ka thėnė: “Dielli dhe Hėna janė dy dema tė palėvizshėm nė xhehenem nė Ditėn e Gjykimit.” Transmeton El Bizari dhe tė tjerė si Buhariu. I bėn tė palėvizshėm, pasi nė dynja ishin tė lėvizshėm dhe si poshtėrim pėr ata qė i adhuruan nė vend tė Allahut.

Kjo ėshtė para ringjalljes dhe llogarisė, sepse Allahu subhanehu ue teala i ringjallė trupat me dėrgimin ose zbritjen e njė uji tė trashė, sikurse sperma e mashkullit, pastaj e ndryshon Tokėn dhe qiejt, ndėrkohė qė krijesat qėndrojnė nė njė errėsirė pranė urės (siratit), pastaj i shpėrndan ata nė njė tokė tė bardhė si bukė e mjellosur e pastėr.

Muslimi dhe tė tjerėt shėnojnė hadithin e Pejgamberit (alejhi selam) tė cilin e transmeton Thubani, ku thotė se njė ēifut erdhi te i Dėrguari i Allahut subhanehu ue teala dhe e pyeti se ku do tė gjenden njerėzit nė atė ditė kur tė ndėrrohet Toka nė njė tokė tjetėr? Atėherė Pejgamberi (alejhi selam) tha: “Nė njė errėsirė pranė urės (siratit).”

Muslimi dhe disa tė tjerė shėnojnė hadithin qė e transmeton Aishja (radiallahu  anha) ku tha se unė jam e para qė e kam pyetur Pejgamberin (alejhi selam) pėr kėtė citat kuranor (ajet) dhe i thashė se ku do tė jenė njerėzit atė ditė? Mė tha se do tė jenė nė sirat.”

Gjithashtu, nė dy koleksionet e sakta gjendet hadithi i Sehl ibn Sad, i cili tha se kam dėgjuar Pejgamberin (alejhi selam) duke thėnė: “Njerėzit ringjallen nė Ditėn e Gjykimit nė njė tokė tė bardhė si njė kulaē buke e mjellosur, e pastėr  qė nuk ka nė tė ndonjė shenjė.”

Gjithashtu, hadithi tė cilin e transmeton Ebi Seidi se i Dėrguari i Allahut subhanehu ue tela ka thėnė: “Toka do tė bėhet sikur njė bukė qė Allahu e rrotullos me Duart e Tij.”

Kurse mendimi i cili thotė se do tė ndėrrohet Toka nė njė tokė tjetėr tė re, ka pėr qėllim mbas ringjalljes ose ndryshimit tė parė, tė cilin e kemi pėrmendur mė herėt, duke argumentuar nė citatet e lartpėrmendura.

Ibni Haxheri (Allahu e mėshiroftė!) thotė:

Abdurrezaku dhe Ibn Hamid et Taberi shėnojnė nė komentimet e tyre tė Kuranit, ndėrsa Bejhakiu transmeton nga Amėr ibn Mejmuneh, nga Abdullah ibn Mesudi se fjala e Allahut subhanehu ue teala: “Atė ditė kur do tė ndryshojė Toka nė njė tokė tjetėr” kanė thėnė se Toka ndryshohet nė njė tokė, sikurse argjendi, nuk ėshtė derdhur nė tė gjak haram dhe nė tė nuk ėshtė vepruar ndonjė mėkat.

Imam Taberi transmeton nga Asim, nga Zer ibn Habish, nga Ibni Mesudi se do tė jetė tokė e bardhė, sikurse njė shufėr ari.

Imam Ahmedi transmeton nga Ebu Ejub se do tė jetė si njė tokė si ar i bardhė. I ėshtė thėnė se ku do tė gjenden krijesat atė ditė? Ka thėnė se ata janė mysafirėt e Allahut subhanehu ue teala dhe Allahu do t’i japė gjithsecilit vendin e merituar.

Imam Taberi, gjithashtu, tregon nga Senan ibn Sadini nga Enesi se Allahu subhanehu ue teala e ndryshon nė njė tokė qė ngjan si flori dhe qė nė tė nuk janė bėrė mėkate. Kurse nė transmetimin e Aliut (radiallahu anhu) dhe tė Ibn ebi Nexhih nga Muxhahidi transmetohet se do tė bėhet nė njė tokė sikurse argjend. Ndėrsa Aliu shton se qiejt do tė jenė si ari.

Ėshtė mėse e ditur se kėto dy mendime nuk pėrfundojnė te fjala e Xhehmiut nė asnjė aspekt dhe se argumentet e mohojnė fjalėn e Ibn Sinės nė mohimin a ringjalljes. Allahu subhanehu ue teala e di mė sė miri.

Husein es Serraxh

Pėrktheu: Fatmir Raēi

21.07.2006 


[1] Treg nė Medine


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010