Njohuri mbi shkencėn e feve komparative (krahasime ndėrfetare)
19.12.2009 15:04:40

Falėnderimet mė tė sinqerta dhe lavdėrimet i takojnė vetėm Krijuesit, Sunduesit tė kėsaj gjithėsie. Atė e falėnderojmė qė na dalloi nga tė gjitha krijesat e tjera duke na dhuruar mendjen, arsyen, intelektin e mbi tė gjitha na krijoi nė formėn mė tė pėrsosur. Paqja dhe shpėtimi i Tij qofshin pėr vulėn e Pejgamberėve, Muhamedin alejhi selam, pėr familjen e tij tė ndershme, pėr shokėt e tij tė dashur dhe pėr mbarė bamirėsit besimtarė.

Tė nderuar lexues e dashamirė tė dijes, shkenca mbi Fetė Komparative ka vlera tė larta dhe pėr muslimanėt ėshtė e vjetėr sa edhe shkencat e tjera islame. Pėr shumė lexues ėshtė bėrė e njohur shkenca qė merret me studimin e feve komparative, mirėpo tė paktė janė ata qė zotėrojnė njohuri mbi zanafillėn, ecurinė dhe parimet e kėsaj shkence. Si ēdo shkencė tjetėr, edhe ajo e Feve Komparative ka luajtur njė rol shumė tė rėndėsishėm pėr njohjen dhe thellimin e njohurive mbi fetė dhe krahasimin mes tyre.

Pėr rolin dhe rėndėsinė e kėsaj shkence ėshtė punuar shumė, sidomos nė vitet e para tė Islamit, kur filluan ēlirimet e tokave dhe u ndeshėn kultura tė ndryshme fetare. Pėr kėtė do tė flitet edhe gjatė temės nė vazhdim.


Synimi i punimit


Ky punim ka pėr qėllim qė studiuesve nė veēanti dhe lexuesve nė pėrgjithėsi t’u sjellė tė dhėna mbi kėtė shkencė, pasi nė gjuhėn shqipe nuk kemi diēka tė posaēme rreth saj. Kohėve tė fundit dėgjoja shumė te rinj, studentė, kolegė, duke pyetur mbi rėndėsinė e kėsaj shkence. Ėshtė e vėrtetė se asnjė shkencė nuk mund tė shtjellohet nė disa minuta, ndaj edhe iu qasa kėtij punimi gjithnjė duke lutur Allahun e Madhėrishėm se ky punim do t’i plotėsojė sadopak nevojat e lexuesve shqipfolės.

Interesimi i madh qė mbizotėronte te dijetarėt e kaluar pėr ēėshtjen e kėsaj shkence duket sikur frymėzon edhe nė ditėt tona, mirėpo mund tė shtoj se kjo shkencė aq sa ėshtė tėrheqėse aq ėshtė edhe e vėshtirė pėr t’u kuptuar. Pėr kėtė arsye edhe termi komparativ/krahasimor ėshtė kuptuar nė forma tė ndryshme nga disa njerėz. Si rrjedhim, shohim se njė grup dijetarėsh termin “krahasim” e refuzojnė kategorikisht, sidomos kur ka tė bėjė me fushėn e studimeve islame. Ky grup mendon se studimi i shkencės sė komparacionit i vė studimet islame nė tė njėjtėn peshore me mėsimet e tjera, tė cilat si burim kanė mendjen laike dhe idhujtare. Kur mospajtimi ndeshet me vetė termin, pa dyshim se diskutimi mbi fetė krahasuese do tė jetė edhe mė i refuzuar pėr arsye se feja islame ėshtė frymėzim dhe shpallje nga Zoti, pėr ēka nuk ekziston dyshim, ndėrsa pėr sa u pėrket feve tė tjera aty nuk ka siguri pėr t’u mbėshtetur si rezultat i shtrembėrimeve tė librave tė shenjtė nga duart e njerėzve. Kėto ishin disa nga mendimet e grupit mohues, sipas tė cilėve kjo shkencė nuk meriton tė studiohet, por lexuesi duhet ta ketė tė qartė se po tė anojmė nga mendimi i lartpėrmendur vėrtet gabojmė qė nė start. Andaj le t’i hedhim vetėm njė vėshtrim synimit tė kėsaj shkence, qė tė shohim se cilat janė tė mirat qė sjell studimi i shkencės nė fjalė.

Pa dyshim, studimi i shkencės “Fetė Komparative” te muslimanėt ka pėr qėllim mbrojtjen e Islamit duke e pėrshkruar ashtu siē e ka pėrshkruar edhe Allahu i Madhėrishėm, si fe tė vėrtetė. “Feja e pranueshme tek Allahu ėshtė Islami...”
1

Nėse bazohemi nė atė se Allahu i Madhėrishėm do ta ruajė kėtė fe, s’ka dyshim se kėtė nuk e ndryshon kush, mirėpo nė anėn tjetėr shtrohet pyetja se si t’u flasim tė tjerėve pėr fenė tonė. Pėrgjigjja ėshtė shumė e lehtė: t’ua sqarojmė atyre vetėm duke krahasuar mes feve si mėnyra mė efikase qė do tė ēojė te mirėkuptimi i fesė sė vėrtetė islame. Kemi harruar se Islamin qė mėsojmė, sikur ta mėsonin tė gjithė nė kėtė mėnyrė, kurrė nuk do tė ndodhnin kėto pėrēarje tė pėrditshme, ndaj nga gjithė ajo qė u cek mė lart mund tė themi se studimi i shkencės se feve komparative synon krahasimin mes feve, me qėllim largimin dhe evitimin e shumė divergjencave dhe dyshimeve mes tyre, qė tė dalė nė shesh e mira dhe e keqja, e dobishmja dhe e kota, gjithnjė duke e treguar vėrtetėsinė e fesė islame me argumente tė qarta dhe bindėse. Shkenca nė fjalė ėshtė njė fushė qė studion religjionet tė cilat analizojnė ngjashmėritė dhe dallimet e motiveve tė tyre, mitet, ritualet si dhe konceptet ndėr religjionet e botės
2. Duhet ta kemi te qartė se kuptimi i shkencės nė fjalė dallon tek orientalistet, tė cilėt pėrmes kėsaj shkence orvaten ta sulmojnė Islamin me tė gjitha metodat qė zotėrojnė. Nuk duhet harruar se orientalistėt i kanė kushtuar rėndėsi tepėr tė madhe hapjes sė shumė departamenteve nė universitetet e tyre, duke publikuar nė tėrė botėn lajmin se shpenzimet pėr tė studiuar kėtė shkencė i merr pėrsipėr universiteti i tyre. Ky lajm ishte pėrhapur edhe te studentėt muslimanė, tė cilėt pa hezituar kanė pranuar ftesat pėr studime falas. Ēfarė fshihet pas kėtij plani...? Synimi i tyre final ishte futja e kėsaj lėnde nė universitetet e tyre, nė mėnyrė qė ta shkatėrrojnė Islamin, por kėsaj radhe sulmi zhvillohej brenda universiteteve nė mėnyrė paqėsore, pėrmes punimeve shkencore pranė studentėve muslimanė.

Duhet cekur se njė prej metodave tė tyre qė pėrdoren nė kėto universitete ishte bashkimi i feve, metodė qė bėri shpėlarjen e trurit tė studentėve muslimanė ndaj barazisė nė mes feve. Ishin kėto mėsime tė shtrembėruara tė pranuara nga studentėt muslimanė, tė cilėt mė pas edhe do t’i bartnin tek tė tjerėt, duke menduar se ishin tė sakta, mirėpo nė fakt kjo ishte skema e orientalistėve, e cila edhe doli e suksesshme. Ajo qė dua tė them ėshtė se pavarėsisht nga planet e tyre, shkenca e feve komparative nuk ishte themeluar nga orientalistėt. Fillimet e saj janė tė hershme, qysh nga shpallja e Islamit. Ata qė mendojnė se kjo shkencė ishte themeluar nga orientalistėt gabohen. Pėr kėtė do tė flasim me vonė.

Tė nderuar lexues, duke parė sulmet dhe keqinterpretimet e orientalistėve ndaj Islamit, shohim se kjo shkencė vėrtet meriton tė studiohet nė thelb, nė mėnyrė qė studentėt muslimanė tė mos bien pre e ndonjė tė mire qė do tė lėrė pasoja gjatė tėrė jetės. Kėtu kam pėr qėllim studentėt tanė shqiptarė kudo qė janė, sidomos ata qė studiojnė nė vende joislame. Nė vazhdim do flasim mbi historikun e kėsaj shkence.


Shkenca mbi fetė komparative dhe marrėdhėniet e saj me shkencat e tjera islame

Duke u nisur nga fakti se shkenca mbi fetė komparative ėshtė shkencė qė meriton interesim serioz, jo vetėm mėsimet e saj, por gjithashtu edhe historiku nė tė cilėn ajo kaloi, qė nga themelimi i saj e gjer nė ditėt tona, ėshtė shumė larg logjikės sė njeriut qė njė meritė mbi kėtė shkencė t’u jepet atyre qė nė fakt e sulmojnė Islamin. Si shumė shkenca tė tjera islame, edhe kjo shkencė daton qė nga kohėt e hershme. Pra, shkenca mbi fetė komparative qenka vepėr e muslimanėve, andaj edhe duhet renditur me shkencat e tjera islame. Pėr ta argumentuar kėtė realitet, nė vazhdim kemi sjellė disa argumente rreth kohės sė themelimit tė kėsaj shkence.

Prof. dr. Ahmed Shelebiu thotė se kur erdhi periudha e shkrimit, nė mes tė shekullit tė dytė hixhri, muslimanėt filluan tė shkruanin rreth fik’hut, tefsirit, hadithit, nė tė njėjtėn kohė ata i ishin qasur edhe shkrimit tė shkencės “Fetė Komparative”, prandaj ajo ėshtė shkencė islame dhe duhet llogaritur sikurse shkencat e tjera islame
3.

Shkenca mbi Fetė Komparative nuk ekzistonte para ardhjes sė Islamit. Shkaqet ishin tė shumta; asnjė fe nuk pranonte tjetrėn, nė fakt, ēdo fe e akuzonte tjetrėn si tė humbur e tė shtrembėruar. Tė mos harrojmė qėndrimin e Judaizmit ndaj Krishterimit dhe Isait alejhi selam e nė veēanti qėndrimin e Krishterimit ndaj Judaizmit dhe ēifutėve. Po ashtu edhe qėndrimin e Hinduizmit ndaj Budizmit dhe anasjelltas si dhe qėndrimin e Krishterimit ndaj Islamit nė Spanjė (Andaluzi). Feja islame ishte paraqitur pas ardhjes sė shumė feve mbi sipėrfaqen e tokės, ēka solli themelimin e shkencės se feve komparative.


Themelimi dhe zhvillimi i shkencės sė feve komparative

Para se tė flasim mbi themelimin e shkencės sė feve komparative nė Islam, do ishte nė interes tė lexuesit t’i cekim disa nga shkaqet qė ēuan nė themelimin e kėsaj shkence. Nė librin “Filozofia Islame” tė autorit Dr. Alij Mahfudh Alij Idham janė cekur disa shkaqe tė rėndėsishme qė sollėn deri te themelimi i kėsaj shkence:

1) Liria e tė menduarit nė Islam

Me tė vėrtetė Islami solli shumė tė mira, prej tyre ishte edhe liria e tė menduarit, e cila ndikoi nė themelimin e shkencės sė feve komparative. Pėr kėtė mund tė pėrmendim kalifin el-Me’mun, qė organizonte tubime dhe seminare ku debatohej rreth feve, shkollave juridike, fraksioneve. Si ligjėrues nė kėto tubime ishte i pranishėm profesori i tij Eba el-Hudhejli el-Ilafi.

2) Toleranca e muslimanėve ndaj pasuesve tė Librit

Islami i kushton rėndėsi tė madhe tolerancės fetare e nė veēanti me pasuesit e librave, bazuar nė ajetin kuranor: “Nė fe nuk ka dhunė...”
4

Nuk ka dyshim se ky varg kuranor i stimulonte muslimanėt tė njiheshin me fetė e tjera, tė debatojnė rreth tyre si dhe tė njihen mė pėr sė afėrmi me mėsimet e tyre, nė mėnyrė qė muslimanėt tė jenė tė aftė tė kundėrpėrgjigjen mbi ēėshtjet kryesore qė kanė tė bėjnė me fetė.

3) Mbrojtja e Islamit

Pa dyshim se mbrojtja e fesė islame konsiderohej prej shkaqeve kryesore drejt themelimit tė shkencės sė feve komparative. Edhe debatet dhe polemikat rreth feve gjithherė synonin njohjen e sė vėrtetės mbi fetė, e kjo ishte se feja e vėrtetė ėshtė Islami. Nė tė nuk ka trinitet e as mbyllje siē ndodh nė Krishterim dhe Judaizėm.

Si argument se nė atė kohė kishte aktivitete tė tilla shohim punimin e parė qė na ka arritur nė shkencėn e feve komparative, tė cilėn e kishte shkruar el-Xhahidhi. Nė kėtė letėr shohim kundėrpėrgjigje ndaj tė krishterėve dhe mbrojtje tė fesė islame. Mė vonė shohim se kishte edhe libra tė shkruar nė kėtė fushė. Si shkak kryesor drejt themelimit tė kėsaj shkence ishte toleranca fetare qė Islami dhe muslimanėt pėrdornin gjatė debateve me pasuesit e feve tė tjera. Ahmed Shelebiu thotė se toleranca islame vinte nga fakti se Islami i pranonte tė gjitha fetė e tjera5.

Duhet pėrmendur se njė krahasim i kėtij lloji ndeshet edhe nė kohėn e Pejgamberit alejhi selam gjatė debateve, polemikave dhe bisedave tė tij me ateistėt, ēifutėt si dhe me tė krishterėt rreth ēėshtjes sė njėshmėrisė sė Zotit, profetėsisė, librave tė shenjtė dhe shumė ēėshtjeve tė tjera fetare. Mund tė thuhet se komparacioni luan rol shumė tė rėndėsishėm nė pėrhapjen e Islamit nė mes ēifutėve dhe tė krishterėve. Sot ėshtė koha qė mė sė shumti tė punohet nė kėtė drejtim, duke marrė pėr bazė edhe faktorėt e lartpėrmendur.

Themelimi i shkencės sė feve komparative ishte si rezultat i vetė muslimanėve tė cilėt pėrballeshin me sfida tė ndryshme nga fetė qė i kishin paraprirė shfaqjes sė Islamit, pikėrisht pėr kėtė u desh qė muslimanėt t’i ftonin pasuesit e feve tė tjera nė tubime e polemika, gjithnjė duke polemizuar nė mėnyrė tė mirė dhe me njohuri tė mėsimeve islame e mėsimeve ēifute dhe tė krishtera.

Duke pėrdorur kėto metoda tė suksesshme do tė shohim se tė vėrtetat e Islamit do tė shfaqen nė mendjet e njerėzve dhe zemrat e tyre do tė besojnė. Njėherazi, muslimanėt duhet ta kuptojnė se kjo shkencė konsiderohet ndėr armėt mė tė rėndėsishme pėr t’iu kundėrvėnė sfidave tė ēifutėve, tė krishterėve dhe tė pasuesve tė feve tė tjera.

Pėrveē shkaqeve qė cekėm mė lart, mund tė themi se nevoja e madhe qė kishte daveti pėr kėtė shkencė bėri qė ajo tė jetė ndihmesė e madhe pėr t’i pėrballuar sulmet qė i vinin Islamit nga tė gjitha anėt dhe pėr kėtė shkak u ndie nevoja pėr themelimin e saj. Mė pas, rrugėt e saj i hapi Kurani e Hadithi, pasi ajo ndihmohej nga ajetet kuranore dhe hadithet e Pejgamberit alejhi selam.

Pėr t’u njohur mė mirė me etapat e kėsaj shkence dhe zhvillimin e saj deri nė ditėt e sotme, e gjejmė atė tė ketė kaluar nė disa faza, ku mė tė rėndėsishmet janė:

Faza e Parė: Periudha e zanafillės.
Faza e Dytė: Periudha e shkrimit tė saj.
Faza e Tretė: Periudha e zhvillimit dhe e vazhdimėsisė.
Faza e Katėrt: Periudha e rėnies dhe e humbjes sė saj.
Faza e Pestė: Periudha e rikthimit tė saj nė arenėn islame.


I. Periudha e zanafillės sė feve komparative

Kjo periudhė fillon me zbritjen e ajeteve kuranore, tė cilat bartin aspektin komparativ, si pėr shembull ajetet vijuese:

“Ju nė vend tė Allahut jeni duke adhuruar vetėm idhuj qė i trilloni vetė si gėnjeshtarė. S’ka dyshim se ata qė i adhuroni nė vend tė Allahut nuk posedojnė furnizimin tuaj, pra kėrkojeni furnizimin te Allahu, adhurojeni Atė dhe shprehni falėnderimin Atij, pse tek Ai do tė ktheheni.”
6

“Atėherė pra, a ėshtė Ai qė krijon njėsoj, sikurse ai qė nuk krijon? A nuk po mendoni?”
7

“Vėrtet, ēėshtja e Isait (tė lindur pa baba) tek Allahu ėshtė sikurse ēėshtja e Ademit. Atė e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha: “Ji”! ai qe.”
8

Krahas kėtyre ajeteve, kemi edhe bisedat dhe debatet e Pejgamberit alejhi selam, tė cilat i zhvillonte me ēifutėt dhe tė krishterėt mbi njėshmėrinė dhe Pejgamberllėkun si dhe ēėshtje tė tjera me rėndėsi nė lėmin religjioz. Kėtė rrugė e ndoqėn edhe shokėt e Pejgamberit alejhi selam, ku mė vonė shohim njė zhvillim tė shkėlqyer tė shkrimit tė kėsaj shkence dhe tė regjistrimit tė saj nė libra dhe dorėshkrime tė shumta, fat ky qė e gėzuan edhe shkencat e tjera islame9.


ii. Periudha e shkrimit tė shkencės sė feve komparative


Periudha e parė, siē e cekėm edhe mė lart, ka lidhje mė sė shumti me debatet, bisedat dhe diskutimet e ndryshme nė lėmin e feve. Kjo periudhė dallon nga e para. Nė kėtė kohė, ēdo gjė filloi tė ndėrtohej dhe tė regjistrohej nėpėr libra dhe fletushka, e tėrė kjo ndodhi si rezultat i nevojės sė madhe qė ndihej pėr studimin e shkencės nė fjalė. Nuk ka dyshim se ecuria e kėsaj periudhe nuk qe e shkurtėr. Siē ceket edhe nė librin “Historiku i Ibėn Hishamit”, kjo shkencė zhvillohej hap pas hapi, derisa mori formėn e saj tė plotė. Pėr herė tė parė nė historinė e feve komparative shohim tė ketė lulėzuar libri i njohur i Nubihtit, i cili titullohet “El-Arau veddijanat”. Libri ishte shkruar nė fund tė shekullit tė dytė (sipas kalendarit islam). Libri nė fjalė posedon vlera tė shumta dhe mbarė dijetarėt e kėsaj shkence e llogarisin si librin e parė tė kėsaj fushe.

Mė vonė shohim edhe studime tė tjera nė lėmin e Krishterimit, tė cilat i pėrkasin periudhės sė dytė tė kėsaj shkence. Ndėrsa pėr vlerėn dhe rėndėsinė qė i kushtohej shkencės komparative tė feve dhe pėrkthimit tė librave nė kėtė fushė, shohim se nė kohėn e liderit islam (kalifit), Harun Err-Reshidit, gjejmė pėrkthimin e Tevratit dhe Inxhilit
10. Tė dy kėta libra ishin pėrkthyer nga dijetari dhe njohėsi i gjuhėve tė asaj kohe Ahmed bin Abdullah bin Selam bin Halifeh11. Pėrkthimi i tyre me tė vėrtetė tregon pėrparimin dhe zhvillimin e shkencės sė komparacionit. Mė vonė, nė kohėn e liderit tė muslimanėve, kalifit el-Me’mun, zhvilloheshin debate dhe diskutime tė vazhdueshme nė lėmin e feve. Nė ato debate merrnin pjesė dijetarė dhe hulumtues tė njohur tė asaj kohe. Pra, kur tė kemi tė bėjmė me debate tė kėsaj fushe, mund tė nxjerrim edhe disa mėsime tė dobishme, qė pėr tė diskutuar me pasues tė feve tė tjera duhet tė kihet parasysh edhe njohja e shumė shkencave tė tjera, pa tė cilat debati nuk do tė ketė fare sukses. Si shkenca me rėndėsi mund tė numėrojmė njohjen e shkencės sė Kuranit, tefsiri, shkaqet e zbritjes sė ajeteve, tė gjitha kėto luajnė rol tė veēantė drejt argumentimit dhe shfuqizimit tė argumenteve qė vijnė nga pala tjetėr, po ashtu edhe shkenca e hadithit, historia e feve, njohja e gjuhėve tė huaja, gjithashtu kėrkohen nga debatuesi, pa tė cilat rezultatet e debatit do tė jenė joefikase, nė fakt kjo pėr audiencėn islame mund tė ngjallė edhe dyshime nė besimin islam. Kemi shumė raste nė Kosovė ku pėr shkaqe tė mosnjohjes sė gjuhės apo si mungesė e kuadrove, persona jokompetentė marrin pėrsipėr kėtė pėrgjegjėsi dhe pėr rrjedhojė munden nga pala tjetėr.

iii. Periudha e zhvillimit dhe e vazhdimėsisė sė komparacionit

Kėtė periudhė, pėr dallim nga dy tė parat, e karakterizon zhvillimi i hovshėm nė nxjerrjen dhe lulėzimin e shumė librave dhe hulumtimeve komparative (krahasuese). Interesimi i madh i dijetarėve dhe i hulumtuesve islamė kishte rezultuar nė shtimin dhe studimin e debateve nga mė tė ndryshmet, veēmas duke filluar nga shekulli i dytė hixhri e gjer nė shekullin e nėntė. Gjatė kėtyre shekujve, dijetarėt islamė dhuruan njė kontribut tė ēmuar, duke lėnė pas libra dhe dorėshkrime me famė botėrore nė lėmin e kėsaj shkence. S’do mend se edhe njohja e gjuhėve luajti rol tė rėndėsishėm qė shumė libra tė pėrktheheshin nė gjuhėn arabe, pėrndryshe nuk do tė ishte e mundur qė tė njiheshin ndasitė e burimeve tė ēdo feje. Pra, siē u tha edhe mė lart, kėtė periudhė e karakterizon botimi i librave tė shumtė. Nė vazhdim do tė cekim emrat e dijetarėve tė vyeshėm tė kėsaj fushe dhe librat e shkruar nga pena e tyre, gjithnjė duke pasur parasysh qė pėrmes shkrimeve tė tyre tė paraqesim argumentet e tyre bindėse mbi vėrtetėsinė e Islamit dhe tė librit tė shenjtė, Kuranit.

• Nuhbihti me librin e tij tė mirėnjohur “El-Arau veddijanat”, libėr ky i radhitur ndėr mė tė parėt nė fushėn e komparacionit. (Pėr lindjen e tij nuk kemi asnjė tė dhėnė, pėr fat tė mirė viti i vdekjes sė Nuhbihtit ėshtė cekur edhe nė literaturėn islame. Ai ka vdekur nė vitin 202 hixhri). Pra, nga kjo shohim se shkenca e komparacionit na qenka shumė e vjetėr, vetė libri i tij “Mendimet dhe Fetė” na jep tė kuptojmė se ka pasur studime serioze nė atė kohė. Sido qė tė jetė, ky ėshtė libri i parė qė na ka arritur nė duart tona dhe si i tillė meriton tė renditet nga tė parėt.

• El-Mes’udij kishte shkruar dy punime nė kėtė drejtim:

1)El-Mesail vel-ilel Fil Medhahibi vel Milel

2)Sirrul Hajah. Bazuar nė vdekjen e autorit (vdiq nė vitin 346 hixhri), shohim se librat e punuar nga ky dijetar tregojnė se nuk kishte ndonjė rėnie tė interesimit mbi kėtė fushė, nė fakt interesimi i dijetarėve dhe literatura e tyre sa vinte e shtohej.

• Ebul Hasen El-Amirij (vdiq nė vitin 381 hixhri), kishte shkruar librin e tij shumė tė njohur: “El-I’lam Bimenakibil Islam”.

• El-Mesbehij (vdiq nė vitin 420 hixhri). Autori nė fjalė kishte shkruar librin “Derkul Begijeh”, nė tė cilin kishte pėrshkruar fetė dhe ritet fetare.

• Eburrejhaan El-Bejruni (vdiq nė vitin 425 hixhri). Bejruni kishte shkruar punimin e tij tė titulluar: “Tahkik ma lilhindi min mekuletin makbuletin fil Akli Ev Merdhuletin”.

• Ebu Mensur El-Bagdadi (vdiq nė vitin 429 hixhri), punimi i tij titullohej “El-Milel Ven-Nihel”.

• Ibn Hazm El-Endelusij (vdiq nė vitin 456), libri i tij titullohej: “Elfaslu Fil Mileli Vel Ehva Ven-Nihel.

• Esh-shehrestani (vdiq nė vitin 458 hixhri), punimi i tė cilit titullohej: “El-Milel Ven-Nihel”. Libri nė fjalė edhe sot e kėsaj dite mėsohet nė shumė universitete islame.

• El-Gazaliu (vdiq nė vitin 505 hixhri), libri i tij quhet “Err-rred El-xhemil”, punim shumė i dobishėm nė lėmin e debateve religjioze, pėr tė cilin Prof. Dr. Abdul Aziz Abdul Hak Hilmi thotė se ishte shkruar nė Aleksandri nga pena e dijetarit Imam el Gazali, mėshira e Allahut qoftė mbi shpirtin e tij. Mendimin e tij e mbėshtet nė atė se nė Aleksandri ngjalleshin shumė debate nė fusha tė ndryshme, nė veēanti debatet qė kishin tė bėnin me Krishterimin e vjetėr, prandaj qyteti i Aleksandrisė i kushtonte rėndėsi tė veēantė kėsaj fushe. Mos tė harrojmė se Abdul Aziz ishte recensues i librit: “Err-rred El-xhemil”
12.

• Ebu El-beka Salih Bin El-Husejn El-Xha’ferij (ka jetuar pas Imam El-Gazaliut dhe ka vdekur nė vitin 661), libri i tij quhej: “Tahxhilun min Harfi Et-tevrat vel-Inxhil”.

• Ahmed bin Idris El-Karafi El-Malikij (vdiq nė vitin 684 hixhri). El-karafi librin e tij e kishte titulluar: “El-Exhvibetu El-Fahiretu”.

• Ahmed bin Tejmije (vdiq nė vitin 628 hixhri), punimi i tij quhej: “El-xhevab Es-sahih Limen Bed-del Dinel Mesih”.

• Ibėn Kajim El-Xhevzije (vdiq nė vitin 751 hixhri), libri i tij nė lėmin e feve titullohej: “Hidajetul Hijarij minel Jehud Ven-nesara”.

• Esh-shejh Abdullah Et-Terxhuman (vdiq nė vitin 823 hixhri), libri i tij titullohej “Tuhfetu El-Erib Firr-rredi Ala Ehli Es-salib”.

Kėta ishin disa nga librat e dijetarėve tė vjetėr, tė cilat edhe sot studiohen me pėrkushtim tė madh. Lexuesi tashmė do tė ketė njė diapazon mė tė gjerė nė lėmin e shkencės sė komparacionit, duke parė se mundi i dijetarėve nė fushėn e feve komparative, duke filluar nga shekulli II hixhri e gjer nė fillim tė shekullit tė VIII hixhri, ishte i palodhshėm dhe efektiv. Prandaj, librat e sipėrshėnuar konsiderohen nga mė tė rėndėsishmit. Vlen tė theksohet se nė mesin e tyre kishte dijetarė tė enciklopedisė islame, si shembulli i Imam ibėn Tejmijes, Imam Gazaliut, Shehrestanit, tė cilėt jo vetėm qė punuan nė drejtim tė kėsaj shkence, por nė fakt e mbuluan tokėn me njohuri tė pėrgjithshme tė tė gjitha sferave. Ata kohėn e tyre e ndanin edhe pėr zhvillimin e shkencės sė feve krahasuese, e cila ka pėr synim njohjen e studiuesit me besimet dhe akaidet e kėtyre pasuesve, pa marrė parasysh pasues tė feve qiellore apo tė feve tė tjera qė si burim kanė njeriun.

Do tė kishte qenė nė interes tė lexuesit qė t’u kthehet edhe librave tė tjerė qė kanė tė bėjnė me kėtė fushė studimit. Si libra tė tjerė tė dobishėm do tė kisha cekur edhe librin “Kitabul Fusul li Ebil Hasen El-Esh’arij”, i cili si libėr voluminoz sqaron kundėrpėrgjigjet e Ebil Hasen El-Esh’arij ndaj brehamive, ēifutėve, tė krishterėve dhe zjarrputistėve.


Kontributi i dijetarėve modernė nė lėmin e shkencės sė komparacionit

Pėr sa i pėrket kontributit tė ēmuar tė dijetarėve modernė, themi se mundi i tyre ishte njė vazhdim i asaj qė dijetarėt e vjetėr filluan. Kėtė periudhė e karakterizon kontributi i tyre duke e ndėrlidhur shkencė nė fjalė me mbarė shkencat e tjera islame, pra ata i japin njė pasqyrė edhe mė tė qartė themelimit tė shkencės sė feve komparative duke i kushtuar njė rėndėsi themelore kontinuitetit tė saj dhe synimeve qė posedon nė vete pėr mbrojtjen e Islamit dhe tė revelatės sė tij. Prandaj kjo periudhė numėron njė numėr tė madh librash dhe dorėshkrimesh tė kėsaj fushe, por fatkeqėsisht qė pėr momentin shumica e tyre gjenden nė bibliotekat e orientalistėve. Vetėm kur tė na jepet rasti t’i posedojmė dorėshkrimet e tilla, do jemi nė gjendje tė shohim vlerėn dhe rėndėsinė qė posedon shkenca e komparacionit dhe sė kėndejmi shumė vėllezėr muslimanė do tė ndryshojnė edhe qėndrimet e tyre tė gabuara qė kanė formuar ndaj shkencės nė fjalė.

Lexuesi do tė ketė rastin qė tash tė njihet edhe me dijetarėt modernė dhe kontributin e tyre shkencor, por disa prej tyre kanė vdekur me vdekjen e autorėve e disa prej tyre ende ruhen dhe mėsohen nė shumė universitete tė ndryshme botėrore. Nga to mund tė renditim:

• El-Imam Muhammed Abduhu, libri i tij titullohej “El-Islam Ven-Nasranijetu Mea’l Ilmi Vel-Medenijeti”. Nė lidhje me kėtė libėr, Dr. Ahmed Shelebiu nė librat e tij tregon se nuk kemi njohuri se ku gjendet ky libėr.

• El-Imam Muhammed Ebu Zehretu dhe libri i tij “Muhaderat Fin-Nasranijjeti”.

• Dr. Ahmed Shelebi, njėri prej dijetarėve mė tė njohur tė kėsaj fushe nė ditėt tona. Ahmed Shelebiu ka bėrė njė punė tė madhe nė shkencėn e Feve Komparative. Libri i tij quhet “Mukarenet El-Edjan” dhe pėrbėhet nga katėr vėllime; vėllimi i parė flet pėr Judaizmin, vėllimi i dytė flet pėr Krishterimin, i treti flet pėr Islamin, kurse nė vėllimin e katėrt autori ka pėrshkruar fetė e mėdha tė Indisė.

• Dr. Refki Zahir dhe libri i tij “Kis-satul Edjan; Dirase Tarihije Mukarene”.

• Dr. Mahfudh Alij Izam nga Universiteti Gjerman. Alij Izam ka shkruar njė sqarim tė shkurtėr mbi shkencėn e feve komparative.

• Prof. Abdul Aziz El-Hak Hilmi, njėherazi recensues i librit “Err-Rred El-Xhemil” tė Imam El-Gazaliut. Ajo qė librin e bėn tė lexueshėm janė shtojcat e recensuesit, tė cilat librit i japin njė rėndėsi tė madhe. Zakonisht shtojcat qė ka ofruar Abdul Aziz nė fusnotat e librit “Err-Red El-Xhemil” i pėrgjigjen sferės sė kontributit tė muslimanėve dhe orientalistėve tė kėsaj fushe. Ėshtė me rėndėsi pėr t’u theksuar se dijetarėt e kėsaj fushe, tė cilėt dhanė mundin e tyre maksimal drejt vazhdueshmėrisė sė komparacionit, do mbeten gjithmonė nė memoriet e studentėve dhe studiuesve anekėnd botės. Edhe pse numri i atyre qė pėrmendėm mė lart nuk ishte aq i madh, por sikur t’i kthehemi librave tė tyre, t’i studionim ashtu siē kėrkohet nga hulumtuesit, vėrtet njohuritė e tyre do tė na mjaftonin pėr tė njohur fenė tonė tė drejtė mė tepėr dhe do tė posedonim njė pasqyrė mė tė kthjellėt rreth mėnyrės dhe metodologjisė qė kėrkohet gjatė debateve, gjė qė sot na mungon shumė. Andaj, pėr ta kuptuar lėmin e feve komparative na duhet t’i kthehemi historikut tė saj, t’u kthehemi dy periudhave tė dijetarėve dhe punimeve tė tyre shkencore, tė studiojmė nga afėr shkrimet dhe librat e tyre me njė pėrkushtim tė thellė.


Dobitė qė sjell shkenca e feve komparative

Si ēdo shkencė islame, e cila mėsimet e saj i mbėshtet nė Kuran dhe nė Traditėn e Pejgamberit alejhi selam, edhe shkenca e Feve Komparative pėr lexuesin, studiuesin dhe mbarė shoqėrinė ofron dobi tė shumta.

Interesimi i madh i dijetarėve islamė rreth kėsaj shkence tregon qartė edhe rėndėsinė qė kjo shkencė ka nė mesin e shkencave tė tjera islame. Shkenca e komparacionit besimtarin e mobilizon me tė gjitha armėt qė ai tė jetė nė gjendje tė mbrojė besimin e tij islam. Dobitė qė kjo shkencė i ofron besimtarit janė tė shumta. Fillimisht studiuesi sa mė shumė qė tė zhytet nė literaturėn e kėsaj shkence, aq mė tepėr do tė frymojė mrekullinė e ruajtjes sė kėtij dini. Gjatė studimeve komparative do tė vėrejmė se si nė fetė e tjera, me kalimin e kohės ēdo mėnyrė e riteve fetare kishte ndryshuar, me tė kishin ndryshuar edhe librat e tyre. Kjo vėrehet edhe nė librat e mėparshėm, tė zbritur nga Krijuesi i Gjithėsisė. Ndėrsa pėr tė parė se si feja islame ka qėndruar e shėndoshė gjatė gjithė kohėrave, ashtu siē ka garantuar edhe Allahu i Madhėrishėm pėr njė gjė tė tillė, fjala vjen marrim kryerjen e namazit; qysh prej kur ėshtė shpallur Kurani Famėlartė e gjer nė ditėt tona ritualet tona kanė mbetur ashtu siē na ka mėsuar Allahu xh.sh. dhe Muhamedi alejhi selam. Pėr dallim nga fetė e tjera, qė e kanė kthyer liturgjinė nė gjuhėt e ndryshme kombėtare, feja islame ruan traditėn qė t'i zhvillojė namazet nė gjuhėn arabe, pra ajo ėshtė e njėjtė nė tė gjitha vendet e botės ku praktikohet feja islame, nė Lindjen e Mesme dhe tė Largėt, nė vendet afrikane, nė Evropė, Azi, Amerikė, nė tokė e nė qiell, pra ligjet e Allahut nuk do tė ndryshojnė. Kėtė nuk e gjejmė te pasuesit e feve tė tjera.

Nga dobitė qė sjell shkenca e feve komparative ėshtė edhe rėndėsia qė muslimani duhet t’i kushtojė mėsimit tė Kuranit, pasi metodologjia mė e mirė pėr t’i pėrgėnjeshtruar mėsimet e tjera tė brishta ėshtė tė kemi njohuri tė mirėfillta kuranore, pėrndryshe besimtari nuk do tė jetė nė gjendje tė debatojė me askėnd. Njėherazi, kjo shkencė kur shpalos historikun e zbritjes sė librave, tė cilat kanė njė burim tė njėjtė, e bėn tė qartė se Kurani ėshtė libri i fundit dhe vula e tė gjithė librave tė zbritur mė parė, veē kėsaj shkenca e feve komparative besimtarin e pajis me njohuri tė shumta mbi historikun e ēdo feje, pa marrė parasysh pasuesit e tyre nė numėr. Gjithashtu sqaron edhe ngjarjet qė kanė ndodhur nė tė kaluarėn e veēmas kur ėshtė fjala pėr Krishterimin, ku nė mėnyrė tė qartė e paraqet se Krishterimi i kėtij shekulli dallon nga ēdo shekull tjetėr, pra pėr ēdo shekull ka pasur ndryshime dhe si i tillė nuk ėshtė ai me tė cilin kishte ardhur Isai alejhi selam. Nė shumė libra tė kėsaj fushe vėrejmė edhe shpjegimin e ngjarjeve dhe zbardhjen e intrigave tė ēifutėve dhe tė krishterėve drejt shtrembėrimit tė fesė islame, intriga kėto qė asnjėherė nuk u realizuan, jo pse muslimanėt qenė tė fortė, jo pse ushtria dhe paratė e muslimanėve u dolėn ballė atyre, porse njė lajm i tillė pėr mbrojtjen e kėtij dini nga ēdo lloj shtrembėrimi kishte ardhur edhe nė Kuran, se Allahu ėshtė Ai qė do ta marrė pėrsipėr ruajtjen e kėtij libri, respektivisht Kuranin Famėlartė.

Gjatė studimit tė kėsaj shkence studiuesi do tė hasė edhe nė shumė ngjarje tė cilat nuk kanė farė baze as nė Kuran e as nė Traditėn e Pejgamberit, tė cilat ne i quajmė israilijate (tė transmetuara nga beni israilėt) dhe orientalizma (mendime tė shtrembėruara tė orientalistėve) tė hyra tinėzisht nė literaturėn islame. Me fjalė tė tjera kjo do tė quhej edhe njė orvatje e tyre pėr tė futur pėrēarje dhe shtrembėrime nė fenė islame, prandaj studimi i kėsaj shkence mė pėr sė afėrmi na mėson se si t’i dallojmė gėnjeshtrat e tyre tė futura tinėzisht nė disa nga librat islamė. Dobi tjetėr qė sjell kjo shkencė ėshtė edhe njohja e dijetarėve islamė dhe literatura e tyre. Ka raste kur jobesimtarėt pėr t’i ndryshuar mėsimet islame fokusohen te njė dijetar i dashur i muslimanėve dhe pas vdekjes sė tij shpikin se kinse ėshtė gjetur njė dorėshkrim i tij dhe si rrjedhojė nė tė hasim gjėra jo tė mira pėr besimtarėt apo pėr ndonjė dispozitė islame, apo thėnė mė shkurt aty mundohen qė autorit t’i ulin vlerėn duke e etiketuar me ndonjė tė keqe ndaj fesė sė tij dhe ku mė vonė pasojnė debatet e padobishme nė mes muslimanėve dhe rezultojnė me pėrēarje. Kjo bėhet vetėm pas vdekjes sė dijetarit, gjė qė pamundėson vėrtetėsinė pėr masėn e gjerė. Njė gjė e tillė ėshtė vepruar edhe me dijetarin Imam El-Gazaliun, pasi ėshtė botuar njė libėr me emrin e tij, por bazuar nė metodologjinė e tij tė shkrimit dhe shprehjet e stilit tė lartė tė tė shprehurit ka dalė nė shesh gėnjeshtra e kurdisur nga gėnjeshtarėt. Kjo ka ardhur si rezultat i zhytjes sė studiuesve nė literaturėn e dijetarėve eminentė, siē ishte Imam ibėn Tejmije, Imam Gazaliu e shumė tė tjerė, prandaj njohja e kėtyre librave, autorėve, historikut tė tyre nuk mund tė arrihet pėrmes leximit, e vetmja mėnyrė pėr t’u njohur me librat dhe autorėt e tyre ėshtė diskutimi apo debatet e organizuara, tė cilat rezultojnė pozitivisht tek audienca.

Nga tė mirat qė studimi i kėsaj shkence sjell pėr studiuesit dhe shoqėrinė ėshtė njohja e afėrsisė dhe largėsisė sė besimtarit nga feja e tij e vėrtetė, respektivisht raportet e tij me Krijuesin, duke e ditur se shkenca nė fjalė studion edhe shkaqet qė shpijnė drejt largimit nga feja, mirėpo nė tė njėjtėn kohė orvatet qė nė mėnyrė psikologjike tė ofrojė edhe ilaēin pėr kurimin e pacientit, duke e kthyer atė nė gjendjen e mėparshme.

 


Mr. Feim Dragusha
27.6.20081 Ali Imran (3), ajeti 19.
2 www.wikipedia.com The free enciklopedia, Comparative Religion.
3 Dr. Ahmed Shelebiu, Fetė Komparative 1, Judaizėm, f. 27 (libri ėshtė nė gjuhėn arabe).
4 El-Bekare (2), ajeti 256.
5 Tarihu el-menahixh ve kitabu mukaranetu el-edjan, 1, El-jehudijetu lil ustadh Ahmed Shelebi.
6 El-Ankebut (29), ajeti 17.
7 En-Nahl (16), ajeti 17.
8 Ali Imran (3), ajeti 59.
9 Siretu Ibn Hisham.
10 Mukaddimetun fi Ilmi Mukarenet El-Edjan, te autorit: Es-sejid Muhammed Akil bin Alij el-Mehdelij.
11 Abdul Aziz Abdul Hak Hilmi, Tahkik ve Takdim Kitab: Err-Red El-xhemil Lil Gazali. Faqe 74 – 75.
12 Abdul Aziz Abdul Hak Hilmi, Recensues i librit “Err-rred El-Xhemil”, faqe 135. Pėr mė shumė mund t’i ktheheni librit “Mukaddimetun fi Ilmi Mukarenet El-Edjan” tė autorit Es-sejid Muhammed Akil bin Alij el-Mehdelij.


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010