Besimi i Ebi Amr Abdurrahman ibn Amr el Euzai1
19.12.2009 15:02:11

Imam Lalekai thotė se e ka lajmėruar Hasan ibn Uthmani, i cili ka thėnė se e ka lajmėruar Ahmed ibn Hamdan, i cili thotė se e ka lajmėruar Bishėr ibn Musa, i cili thotė se e ka lajmėruar Muauijeh ibn Amr, i cili ka thėnė se e ka lajmėruar Ebu Is’hak, i cili thotė se e ka pyetur Euzain (nuk e kujton pyetjen, por nga biseda e tij kuptohet se bėhet fjalė se si do tė fitohet xheneti).

Imam Euzai thotė:

“Bė durim duke ndjekur sunetin dhe qėndro nė atė qė qėndroi populli (sahabėt) dhe thuaj siē ata thanė, pėrqėndrohu nė atė qė punuan ata. Shko nė rrugėn e tė parėve tė tu (selefėve) se ajo do tė mjaftojė ty, ashtu siē i mjaftoi atyre. Banorėt e Shamit ishin tė pavėmendshėm nga ky bidat (se Kurani ėshtė i krijuar) derisa ia dėrguan atė banorėt e Irakut, ata tė cilėt futėn nė kėtė bidat, pasi ia tėrhoqėn vėrejtjen pėr tė dijetarėt dhe ata e thithėn (morėn) me shpejtėsi dhe filluan ta konsideronin atė si njė gjė tė lejuar dhe kėshtu u sprovuan me kėtė bidat. E unė nuk jam pesimist qė Allahu do ta largojė tė keqen e kėtij bidati, derisa ata (bidatēinjtė nė fjalė) tė bėhen pėrsėri vėllezėrit tanė, pasi u ndanė nė fenė e tyre dhe u urryen. Nėse nė kėtė bidat do tė kishte mirėsi, kjo nuk do tė ishte e veēantė pėr ne dhe jo pėr sahabėt, e nėse do tė ishte e tillė nuk do t’u hiqej kjo mirėsi sahabėve dhe tė na dhurohej neve. Dhe ju nuk jeni mė tė mirė se ata sahabėt, pasi ata janė shokėt e profetit (alejhi selam) tė cilėt i zgjodhi Allahu dhe dėrgoi tė dėrguarin e Tij nė mesin e tyre e i cilėsoi ata nė fjalėn e Tij: “Muhamedi (alejhi selam) ėshtė i dėrguari i Allahut dhe ata qė janė me tė janė tė ashpėr ndaj mohuesve (tė Allahut) dhe tė mėshirshėm ndėrmjet tyre. I sheh ata tė pėrkulen (nė ruku) dhe tė lėshohen me fytyrė nė tokė (nė sexhde kur i falen Allahut), duke kėrkuar begati nga Allahu dhe kėnaqėsitė e Tij. Shenja e tyre (e besimit tė tyre) ėshtė nė fytyrat e tyre nga gjurmėt e sexhdes (gjatė faljes). Ky ėshtė pėrshkrimi i tyre nė Teurat, ndėrsa shembulli i tyre nė Inxhil pėrshkruhet si njė farė (e mbjellė) e cila lėshon lastarin, pastaj e forcon atė dhe ai pastaj qėndron vetė nė trungun e vetė, duke i mrekulluar mbjellėsit, qė Ai t’i tėrbojė mosbesimtarėt me anė tė tyre. Allahu u ka premtuar atyre nga mesi i tyre tė cilėt besojnė (tė gjithė ata qė besojnė nė njėsinė e Allahut, nė tė dėrguarin e Tij, Muhamedin (alejhi selam) dhe e ndjekin fenė e Allahut, Islamin, deri nė Ditėn e Fundit) dhe punojnė mirėsi e drejtėsi (sipas kėtij besimi) falje dhe shpėrblim tė madh (kopshtet e begata tė xhenetit tė pafund).” Fet’h, 29.

 

Pėrktheu: Erion Sula

_____________________

1 Ai ėshtė quajtur imam i pėrpiktė, fekih i devotshėm, Abdurrahman ibėn Amėr el Euzai. U lind  nė vitin 88 h. dhe vdiq nė vitin 158 h. (Allahu e mėshiroftė!)

Transmetoi hadithe nga shumė tabiinė dhe ishte i pari apo kokė nė dituri dhe punė. Ishte adhurues i fortė.

Jahja ibn Mein thotė:  “Dijetarė janė katėr: Theuri, Ebu Hanife, Maliku dhe Euzai.”

Ebu Zura Raziu thotė: “Nga Euzai janė transmetuar 60 mijė ēėshtje. Ai filloi tė japė fetua kur i mbushi 25 vjeē.”

Nga thėniet e tij tė njohura zgjedhim porosinė: “Paso atė qė kanė transmetuar tė parėt tanė (selefėt), edhe nėse tė refuzojnė njerėzit dhe ruaju nga thėniet e njerėzve, edhe nėse i zbukurojnė ato.”

Pėr mė tepėr shiko librin “El bidajetu ue nihajeh”


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010