Isai alejhi selam midis vdekjes dhe jetės
19.12.2009 14:59:48

Transmetime tė vėrteta na vėrtetojnė se i Dėrguari i Allahut, Isai alejhi selam, do tė zbresė nė kohėn e fundit, do tė gjykojė me sheriatin islam, do t’ua largojė padrejtėsinė njerėzve, do tė pėrhapė drejtėsinė mes tyre, do tė pėrhapet mirėqenia dhe do tė mbizotėrojė siguria. Transmetimet lidhur me kėtė kanė arritur shkallėn tevatur dhe pėrgjithėsisht dėshmojnė se ai ėshtė i gjallė.
   Mirėpo njė ajet kuranor nė shikim tė parė tregon se Allahu i Lartėsuar e ka vdekur atė dhe pastaj (pas vdekjes) e ka ngritur tek Ai. Ky ajet kuranor ėshtė fjala e Allahut tė Lartėsuar: “(Pėrkujto, o i Dėrguar) Kur Allahu tha: “O Isa, Unė do tė tė vdes ty dhe do tė tė marr pranė vetes.” (Ali Imran, 55)
Ajeti nė fjalė, nė shikim tė parė ėshtė nė kundėrshtim me ajetet e tjera kuranore, tė cilat theksojnė se Isai alejhi selam ėshtė i gjallė dhe furnizohet siē ka ardhur nė kėto ajete: “Po ata as nuk e mbytėn as nuk e gozhduan (nuk e kryqėzuan nė gozhda) (Nisa, 157). Ose fjala e Allahut: “Nuk ka asnjė nga ithtarėt e librit vetėm se ka pėr t'i besuar atij (Isait) para vdekjes sė vet.” (Nisa, 159)
   Sipas mendimit mė tė saktė tė komentuesve tė Kuranit, pėremri “atij” nė kėtė ajet kuranor ka pėr qėllim Isain alejhi selam. Duke shtuar edhe hadithe tė shumta, tė cilat tregojnė se Isai alejhi selam ėshtė i gjallė nė qiell, ndėr to mund tė pėrmendim fjalėn e tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, i cili thotė: “Do tė zbresė Isai i biri i Merjemes si njė udhėheqės i drejtė, do ta thyejė kryqin, do ta vrasė derrin dhe nuk do ta pranojė xhizjen. Do tė shpėrndahet pasuria, por askush nuk do ta pranojė, saqė njė sexhde do tė jetė mė e dashur sesa krejt ēfarė ka nė kėtė botė.” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)
   Kėsisoj ne gjendemi para ajetit i cili nė pamjen e jashtme tė tij tregon pėr vdekjen e Isait alejhi selam e po ashtu jemi para ajeteve tė tjera dhe haditheve, disa prej tė cilave janė tė qarta e disa jo tė qarta, prej tė cilave kuptojmė se Isai alejhi selam ėshtė i gjallė dhe nuk ka vdekur. Atėherė, si mund ta bėjmė pėrshtatjen mes fjalės sė Allahut: “O Isa, Unė do tė tė vdes ty...,” dhe disa ajeteve dhe haditheve tė cilat tregojnė pėr tė jetuarit e Isait alejhi selam?
   Por para se tė japim pėrgjigje lidhur me kėtė, duhet tė theksoj se bashkimi mes argumenteve, qė nė shikim tė parė duken se nuk pėrputhen mes tyre, ėshtė i patjetėrsueshėm, sidomos kur ato janė tė sakta dhe nuk lejohet marrja e disave prej tyre dhe lėnia e disa tė tjerėve.
   Dijetarėt i kanė shikuar tė gjitha argumentet ekzistuese lidhur me kėtė ēėshtje dhe kanė konkluduar se argumentet e zbritjes sė Isait alejhi selam janė argumente tė sakta dhe tė qarta, tė cilat kanė arritur shkallėn tevatur dhe se ato na bėjnė tė ditur se Isai alejhi selam ėshtė i gjallė, se shpirti nuk ėshtė shkėputur nga trupi i tij. Ata nuk kanė pasur rrugėdalje tjetėr vetėm se tė komentojnė fjalėn e Allahut tė Lartėsuar: “O Isa, Unė do tė tė vdes ty”, se ka pėr qėllim vdekjen e gjumit, vdekje joreale. Vdekja nė Kuran ka pėr qėllim dy kuptime. E para, vdekje reale, si fjala e Allahut tė Lartėsuar: “Allahu ju krijoi, pastaj Ai ua merr shpirtin.” (Nahl, 70). Gjithashtu fjala e Allahut: “Thuaj: "Engjėlli i vdekjes, i cili ėshtė caktuar pėr ju, ua merr shpirtrat, e pastaj do tė ktheheni te Zoti juaj.” (Sexhde, 11) E dyta, ka ardhur me kuptimin e gjumit, si fjala e Allahut tė Lartėsuar: “Ai ėshtė qė ju vė nė gjumė natėn dhe e di ēka vepruat ditėn.” (En am, 60). Gjithashtu fjala e Allahut: “Allahu i merr shpirtrat kur ėshtė momenti i vdekjes sė tyre (i vdekjes sė trupave tė tyre), e edhe atė qė ėshtė nė gjumė e nuk ka vdekur...” (Zumer, 42)
   Kėsisoj, argumentet qė vėrtetojnė tė jetuarit e Isait alejhi selam nė kėtė kontekst, qėllimi i “vdekjes” nė fjalėn e Allahut: “Unė do tė tė vdes ty”, kanė pėr qėllim gjumin. Prandaj komenti i ajetit do tė ishte: Allahu e ka bėrė Isain alejhi selam qė tė flejė e pastaj e ka ngritur tek Ai dhe se ai ėshtė i gjallė. Allahu do ta dėrgojė nė tokė pėr tė zbatuar atė qė hadithet na kanė lajmėruar. Ky ėshtė mendimi i parė i komentuesve tė Kuranit rreth kėtij ajeti. Ibn Kethiri thotė se ky ėshtė qėndrimi i shumicės sė dijetarėve.
   Kuptimi i dytė ėshtė se shprehja “vdekje” nė kėtė ajet ka kuptimin e “marr, kap”. Ndėrsa kuptimi i ajetit do tė ishte: Allahu do tė tė marrė nga toka tė gjallė, pa vdekje dhe do tė tė ngrejė lart dhe do tė tė shpėtojė nga sherri i jobesimtarėve.
   Gjithashtu kemi edhe njė mendim tė tretė, i cili e komenton ajetin nė kėtė formė: O Isa, Unė do tė tė ngre tek Unė, do tė tė shpėtoj nga sherri i jobesimtarėve dhe do tė tė vdes ty pas zbritjes tėnde nė dynja.
Kėtė qėndrim e mban Katadeja nga tabiinėt dhe nga ky kuptim anon edhe komentuesi i njohur Kurtubiu.
   Ndėrsa disa komentues tė tjerė mendojnė se ajeti nuk pėrcakton ndonjė kohė, por ka ardhur nė mėnyrė tė pėrgjithėsuar. Ajo qė ėshtė me rėndėsi ėshtė se ajeti tregon pėr vdekjen e Isait alejhi selam, pėr ngritjen dhe pėr shpėtimin e tij duke mos pėrcaktuar kohė pėr ndodhjen e kėtyre ngjarjeve, prandaj pjesėza “vav” nė ajet nuk tregon ndodhjen e kėtyre ngjarjeve njėra pas tjetrės, por e tėra ėshtė se ato do tė ndodhin dhe aq. Duke u mbėshtetur nė kėtė mendim, nuk ka ndonjė argument qė tregon nė mėnyrė tė prerė se vdekja ka ndodhur, por vdekja do tė ndodhė ndonjė ditė; se kur do tė ndodhė dhe si, nuk kemi ndonjė argument nė ajet. Kemi argumente tė vėrtetuara se ai (Isai) ėshtė i gjallė dhe ėshtė vėrtetuar lajmi nga i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qofshin mbi tė, se ai ka pėr tė zbritur, ka pėr tė vrarė Dexhalin e mė pas Allahu do ta bėjė tė vdesė.
   Sidoqoftė, gjithė ato komente rreth ajetit “Unė do tė tė vdes ty” kanė bazė dhe argumente qė e pėrforcojnė. Kėsisoj, bashkimi i kėtij ajeti dhe i ajeteve tė tjera ėshtė i mundshėm, gjė qė tregon pėr tė jetuarit e Isait alejhi selam. Kėsisoj largohet mospėrputhja dhe kontradikta.


Pėrktheu: Almedin Ejupi
Marrė nga: www.islamweb.com
7.3.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010