Urtėsia pėr dėrgimin e tė dėrguarve
19.12.2009 14:59:34

1. Ngritja e argumentit. Allahu thotė: “Tė dėrguar qė ishin lajmgėzues e kėrcėnues, ashtu qė pas dėrgimit tė dėrguarve njerėzit tė mos kenė fakt (arsyetim) para Allahut. Allahu ėshtė i pavarur nė sundimin e vet dhe di si tė veprojė.” Nisa, 165.

2. Mėshira. Allahu thotė: "E Ne tė dėrguam ty (Muhamed) si mėshirė pėr tė gjitha krijesat."  Enbija, 107.

3. Qartėsimi i rrugės qė tė ēon pėr tek Allahu, sepse njerėzit nuk i njohin detyrat ndaj Allahut nė mėnyrė tė hollėsishme, por tė gjitha kėto jepen nga tė dėrguarit.

Tagut ėshtė tejkalimi i kufijėve. Thotė Ibnu Kajim: “Tagut ėshtė tejkalimi i kufinjėve prej robit nė tė  ndjekur, nė tė adhuruar dhe nė tė bindur. ”

       - Nė tė ndjekur. P.sh.:  falltarėt, magjistarėt, ‘dijetarėt’ e kėqij.

       - Nė tė adhuruar. P.sh.:  idhujt, putat etj.

       - Nė tė bindur. P.sh.:  Drejtuesit qė kanė dalė jashtė bindjes sė Allahut, ata tė cilėt tė lejuarėn e kanė bėrė haram dhe haramin e kanė bėrė hallall.

Allahu thotė: “A nuk i sheh ata tė cilėve u qe dhėnė pjesė nga Libri? Ata besojnė nė xhibt dhe tagut (ēdo gjė e adhuruar pėrveē Allahut, kushdo qoftė e ēfarėdo qoftė)... ” Nisa, 51.

Allahu thotė: “Ndėrsa Zoti yt ka pėrcaktuar qė ti tė mos adhurosh askėnd e asgjė veē Atij dhe qė tė jesh i pėrkushtuar ndaj prindėrve tė tu... ” Isra, 23.

Caktimi ndahet:

1. Caktim ligjor.

2. Caktim universal.

Caktimi ligjor ndodh dhe nuk ndodh dhe ėshtė vetėm ashtu siē do Allahu. Shembull pėr kėtė ėshtė fjala e Allahut: “Ndėrsa Zoti yt ka pėrcaktuar qė ti tė mos adhurosh askėnd e asgjė veē Atij... ” Isra, 23.

Caktimi universal ndodh patjetėr siē do Allahu dhe ashtu siē nuk do. Shembull pėr kėtė ėshtė fjala e Allahut: “Dhe Ne shkruam (paralajmėruam) pėr bijtė e Israilit nė Libėr (Teurat) se vėrtet qė ju (Beni Israilė) do tė bėni dy herė padrejtėsi nė tokė dhe se do tė bėheni tiranė dhe tepėr kryelartė e tė vrazhdė.” Isra, 4. Caktimi kėtu ėshtė universal dhe Allahu nuk e do shkatėrrimin.

11.04.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010