LLojet e thėnieve
19.12.2009 14:58:51

Shejhul islam Ibėn Tejmije (Allahu e mėshiroftė!) thotė se thėniet janė dy lloje:

1.Thėniet e tė dėrguarve dhe ato fjalė janė tė pagabura[1]. Prandaj kėrkohet nga ne tė besojmė nė to, pa marrė parasysh kuptuam domethėnien e tyre apo jo[2] dhe ēdo studim i yni nė to duhet tė jetė se ēfarė kanė dashur tė thonė proftėt[3]. Ai i cili hulumton nė domethėnien e saj ka marrė rrugėn e udhėzimit, kurse kush mundohet ta pėrputhė thėnien e Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij me  atė qė atij i konvenon[4]. Nėse i pėrshtatet atij e merr, nėse jo e refuzon, apo e komenton duke ia pėrshtatur vetes domethėnien e tij, ai konsiderohet se ėshtė ndryshues i fjalės sė Allahut.

2.Thėnie qė nuk janė tė pėrcjellura nga profetėt, kėto fjalė nuk janė tė pagabura[5]. Prandaj nuk refuzohet, por edhe nuk pranohet thėnia e tij vetėm pasi tė kuptojmė domethėnien e tyre dhe tė kuptojmė se a ėshtė e dobishme apo e dėmshme.


[1] Pėr shkak se nuk ka mundėsi tė ketė gabime dhe pėrgėnjeshtrime.

[2] Allahu i Lartėsuar i lavdėron ata dijetarė qe janė pajisur me dije dhe besim dhe thonė:  "Ne i kemi besuar atij (atyre qė janė tė paqarta), tė gjitha janė nga Zoti ynė!”  

[3] Pėr shkak se ne jemi tė urdhėruar tė kryejmw urdhėrat e Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij nė formėn  qw na ėshtė kėrkuar.

[4] Pra duke i keqinterpretuar ajetet dhe hadithet pėr tė ndihmuar mendimet e tyre, ashtu siē veprojnė shumė nga bidatēinjtė, si: shiat qė refuzuan shumė nga hadithet qė flasin pėr vlerėn e sahabėve, muetezilėt qė refuzuan hadithet qė kanė tė bėjnė me shefatin, xhehmijtė tė cilwt i komentuan pa patur tė drejtė shumė nga hadithet qė flasin pėr cilėsitw e Allahut, duke kundėrshtuar atė qė ka ardhur nga Profeti (salallahu alejhi ue selem) shumė qartė.

[5] Ēdonjėri pėrveē profetėve fjala e tij ka mundėsi tė jetė e gabuar apo ėshtė e mundėshme tė pėrmbajė gėnjeshtėr, prandaj nuk pranohet thėnia e tij derisa tė peshohet me Librin e Allahut dhe sunetin e Profetit (Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!). Kjo ndodh pasi tė sqarojmė se ēfarė ka dashur tė thotė ai me kėtė.

Pėrktheu: Alaudin Abazi

09.01.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010