Sa duhet tė qėndrojnė dy tė fejuar pa u martuar
02.01.2011 22:49:27

Pyetja:

Selam alejkum! E nderuara redaksi, meqë nikahu është baza e një martese islame dhe të rinjtë kur pëlqehen për martesë gjithashtu edhe familjet janë dakord për martesën e të rinjve të tyre, është e udhës që nikahu të vendohet sa më parë që është e mundur, prej në kohën kur dy të rinjtë dhe familjet janë dakord për martesë, mirëpo kisha një pyetje rreth nikahut: A ka ndonjë kohë të caktuar që mund të qëndrojnë dy të rinj pa u martuar (me dasmë), në qoftë se kanë nikah, d.m.th. nëse dy të rinj vendosin nikahun tani, a ka ndonjë kohë të caktuar, ose sa mund të qëndrojnë ato me nikah derisa ta bëjnë dasmën, gjegjësisht të vijë nusja në shtëpinë e burrit. Me respekt!

 

Përgjigjja:

 

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit!

Nuk ekziston ndonjë kohë e limituar, brenda të cilit urdhërohet burri ta shpij gruan e tij legjitime në shtëpi, pavarësisht a bënë dasmë për këtë apo jo. Kjo çështje i nënshtrohet mundësive dhe rrethanave të dy partnerëve dhe çfarë do afati që përcaktohet me mirëkuptim, në këtë nuk ka ndonjë pengesë nga vështrimi Islam. Zoti e di më së miri!

 

Alaudin Abazi


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010