Cili emėr ka kuptimin dhurata e Allahut
21.12.2010 15:23:05

Pyetja:

 

Es-selamu alejkum hoxhë i nderuar!
 
Kam një pyetje për një emër, çfarë kuptimi ka dhe a është e saktë që ALEA d.m.th. DHURATE E ALLAHUT?
Nëse jo, cila fjalë në gjuhën arabe e ka kuptimin DHURATE e ALLAHU?
 

Përgjigjja:

 

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit!

Nuk është saktë se ky emër ka domethënien “Dhuratë e Allahut”, në gjuhën arabe, ndërsa cila fjalë e arabishtes e ka këtë domethënie, themi se me sa dimë, nuk ka ndonjë emër të vetëm që e jep këtë kuptim (Dhuratë e Allahut). Si kuptim i dhuratës në gjuhën arabe përdoren këto emra:

Veheb, i dhuruar, emër i gjinisë mashkullore.

Hedije, dhurata, emër i gjinisë femërore.

Zoti e di më së miri!

 

Alaudin Abazi


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010