A lejohet qė tė veshė femra para burrit ose mahremit pantallona apo kostum sportiv?
16.05.2010 20:00:07

Pyetja:

Eselamu alejkum!

A lejohet që të veshë femra para burrit ose mahremit pantallona apo kostum sportiv, që e kanë modelin për femra, mirëpo në esencë janë përngjasim i meshkujve?

 

Përgjigjja:

 

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokët dhe të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit!

Nuk është e lejuar që një mashkull të veshë rroba të femrave dhe anasjelltas sepse këta persona janë të mallkuar nga vetë Muhamedi, paqja dhe shpëtimi i Allahut qoftë mbi të. Kurse të veshurit e pantallonave apo kostumeve sportive (apo trenerkave) që janë për femra janë të lejuara para burrit të saj, kurse para mahremit janë të lejuara me disa kushtëzime, si: të mos jenë të ngushta në mënyrë që të mos përshkruajnë formën e trupit të saj dhe të mos jenë të tejdukshme.

Allahu e di më së miri.

 

 Fatmir Raçi


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010