A ėshtė e vėrtetė qė nuk i pranohet sakaja apo zekati atij personi qė ėshtė i pėrzier me kamatė
21.02.2010 00:14:07

Pyetja:

Selam alejkum!

Vëllezër kam një pyetje: A është e vërtetë që nuk i pranohet sakaja apo zekati atij personi që është i përzier me kamatë, qoftë ai edhe dhënës i kamatës?

 

Përgjigjja:

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokët dhe të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit!

Personi i cili punon me kamat, pa marrë parasysh se në çfarë forme, pasuria e tij e tëra nuk është haram, por pasuria e tij në jurisprudencën islame trajtohet si pasuri e përzier me haram. Prandaj themi se nëse ai jep sadaka nga ajo pasuria konkrete e kamatës, atëherë atij nuk i pranohet as sadakaja, as zekati, as haxhi, etj. Por nëse ai këto i bën me pasuri të përzier me kamatë dhe me fitime të tjera, atëherë nuk mund të mohohen në tërësi këto veprime si të papranuara. Për këtë edhe i Dërguari i Allahut, lavdërimi dhe paqja qofshin mbi të, kur thirrej në gosti nga çifutët në shtëpitë e tyre, ai përgjigjej dhe hante nga pasuria e tyre, edhe pse ata punonin me kamat, pasi pasuria e tyre ishte përzier. Allahu e di më së miri!

Alaudin Abazi

 


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010