A duhet t’i kėrkoj hallall atij personi apo vetėm tė kėrkoj falje tek Allahu?
21.02.2010 00:11:21

Pyetja:

Selam alejkum!

Lus Allahun t’ju shpërblejë për punën që po bëni. Kam një pyetje për hoxhën, që inshallah do të më përgjigjet.

Pyetja: Kam dëgjuar një ligjëratë të një hoxhë që nuk bën të mallkosh, por unë kam mallkuar një person përmes telefonit me një mesazh dhe mallkimi ka qenë kështu: Allahu të mallkoftë si në këtë botë ashtu edhe në botën tjetër! Këtë mallkim e kam bërë për shkak që ai person më ka lënduar shumë. Tani desha të di a duhet t’i kërkoj hallall atij personi apo vetëm të kërkoj falje tek Allahu?

Përgjigjja:

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokët dhe të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit!

Vërtet mallkimi i tjetrit në Islam nuk është prej veprave me të cilat duhet të karakterizohet besimtari. Imam Ahmedi dhe Tirmidhiu shënojnë një hadith në të Muhamedi, lavdërimi dhe paqja qofshin mbi të, thotë: “Besimtari nuk është shpifës, e as mallkues, e as vulgarë e i shpifur.” (Albani e cilëson të saktë)

Gjithashtu Buhariu dhe Muslimi përcjellin një hadith tjetër, në të cilin Muhamedi, salallahu alejhi ve selem thotë: “Mallkimi i besimtarit është si vrasja e tij.”

Duke i pasur këto citate dhe citate të tjera themi se praktika juaj nuk ishte e mirë, edhe pse nuk e kemi parasysh se çfarë ishte shkaku që ju shtyu ta bëni një veprim të tillë. Sido që të jetë, nga pyetja juaj vërehet se jeni penduar dhe e keni kuptuar se veprimi juaj nuk ishte me vend. Prandaj ju duhet të pendoheni së pari tek Allahut i Lartëmadhëruar pasi mallkimi ashtu si kuptuam nuk është i mirë nga vështrimi islam. Pastaj duhet t’i kërkoni falje edhe personit të cilin e keni lënduar dhe e keni mallkuar. Allahu e di më së miri!

Alaudin Abazi

 


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010