El Kuddus (I Shenjti), Es Selam (Paqėdhėnėsi), Es Sebuh (I Madhėruari), Et Tajib (I Miri)
19.12.2009 14:49:52

Allahu i Lartėsuar thotė: “Ai ėshtė Allahu, qė nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, sundues i pėrgjithshėm, i pastėr (prej tė metave qė i mvishen), shpėtimtar (qė i shpėton njerėzit prej ndėshkimit tė padrejtė)...” (Hashr, 23)
Ndėrsa nė hadith, i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, thotė: “...i madhėruar, i Shenjti, Zot i melekėve dhe i shpirtit.” Shėnon Muslimi. Gjithashtu nė hadith thuhet: “Vėrtet, Allahu ėshtė i Miri dhe nuk pranon veēse tė mirėn.” Shėnon Buhariu
.
Ndėr emrat e Allahut janė edhe El Kuddus Es Selam,
do tė thotė i Madhėruar, i pastėr nga tė gjitha cilėsitė e mangėta, ose qė t’i ngjasojė dikush nga krijesat. Ai ėshtė i pastėr nga tė gjitha tė metat, i pastėr qė t’i ngjasojė Atij dikush nė diēka nga pėrsosmėria: “Asnjė send nuk ėshtė si Ai.” (Shura, 11)
“Dhe Atij askush nuk i ėshtė i barabartė.”
(Ihlas
, 4)
“A di pėr Tė ndonjė emnak (adash)?!”
(Merjem
, 65)
“...pra mos i pėrshkruani Allahut shokė...”
(Bekare, 22)

El
Kuddus
ėshtė si Es Selam, mohon ēdo mangėsi nė tė gjitha aspektet dhe pėrfshin nė vetvete pėrsosmėrinė, ngase kur mohohet mangėsia, atėherė vėrtetohet pėrsosmėria e plotė. Ai ėshtė i Shenjti, Madhėshtori, i pastėr nga ēdo e keqe, nuk i ngjason Atij asgjė nga krijesat, i pastėr nga ēdo mangėsi dhe nga ēdo gjė qė kundėrshton pėrsosmėrinė e Vet. Ky ėshtė rregull me tė cilėn Allahu ėshtė i pastėr nga ēdo mangėsi nė tė gjitha aspektet. Ėshtė Madhėshtori dhe nuk ka tė barabartė ose tė ngjashėm si Ai ose tė jetė emėrtuar dikush si Ai. Ėshtė i pastėr nė cilėsitė e Veta, tė cilat janė cilėsitė mė tė pėrsosura, mė madhėshtore.
Madhėrim
do tė thotė pastrim. Nga pastėrtia e pėrsosur ėshtė edhe vėrtetimi i cilėsive tė madhėshtisė dhe madhėrisė pėr Tė. Me tė synohet ruajtja e pėrsosmėrisė sė Tij nga mendimet e kėqija, si mendime injorance, qė mendojnė pėr Allahun keq, mendime qė s’i takojnė dhe s’i pėrkasin Atij. Ndaj, kur robi e lavdėron Zotin e vet duke thėnė “Sub’hanallah” (i Lartėsuar qoftė Allahu!), ose i madhėruar e tė ngjashme me kėto, me kėtė nėnkuptohet lavdėrimi i Tij, duke i vėrtetuar ēdo pėrsosmėri dhe duke larguar nga Ai ēdo mangėsi.
Ndėrsa pėr Et Tajib (I Miri), Kadi Ijadi thotė: “I Miri nė cilėsitė e Allahut ka pėr qėllim i pastėr nga ēdo mangėsi dhe ky emėr ka kuptimin e emrit El Kuddus (I Shenjti). Ndėrsa esenca e emrit Et Tajib rrjedh nga dėlirėsia dhe pastėrtia nga ndyrėsirat.”


Esh Shakir – Esh Shekur (Falėnderuesi, Mirėnjohėsi)

Argument pėr kėtė emėr kemi fjalėn e Allahut tė Lartėsuar: “Nėse Allahut i huazoni diēka tė mirė, Ai juve ua shumėfishon atė dhe ju fal; Allahu ėshtė shumė mirėnjohės, i butė.” (Tegabun, 17)
Gjithashtu fjala e Allahut tė Lartėsuar:
“Allahu ėshtė mirėnjohės, i dijshėm.” (Nisa, 147)
Ndėr emrat e bukur tė Allahut janė edhe Esh Shakir dhe Esh Shekur. Ai ėshtė mirėnjohėsi edhe pėr punėn e vogėl dhe tė paktė, por qė ėshtė e pastėr, e sinqertė dhe e dobishme. Fal shumė nga mėkatet dhe nuk humb shpėrblimin e atij qė bėn vepra tė mira, por atyre ua shumėfishon kėtė. Nga mirėnjohja e Tij, Ai shpėrblen pėr njė tė mirė nga dhjetė deri shtatėqind fish ose edhe mė shumė. Allahu e shpėrblen robin e Vet pėr njė tė mirė me shumė lloje shpėrblimesh, me shpėrblim tė hershėm para atij tė mėvonshėm. Dhe e gjithė kjo nuk ėshtė ndonjė obligim dhe e drejtė obliguese e Tij pėr shkak tė veprave tė robėrve, por Ai ia ka bėrė kėtė tė drejtė obligim Vetes nga bujaria dhe fisnikėria e Vet. Ai nuk ua humb shpėrblimin atyre qė veprojnė, nėse janė vepėrmirė dhe janė tė sinqertė nė ato vepra.
Nėse robi i Vet i pėrfill urdhėresat dhe i zbaton obligimet e Tij, Ai e ndihmon nė tė dhe e lavdėron pėr kėtė, fut nė zemrėn e tij dritė e besim, ndėrsa nė trupin e tij forcė, aktivitet dhe nė ēdo gjendje i jep begati e mirėsi, ndėrsa nė veprat e tij shtim dhe sukses.
E pastaj i ofron si shpėrblim tė mėvonshėm tek Ai shpėrblim tė plotė, duke mos i munguar asgjė nga kėto. Nga mirėnjohja e Allahut ndaj robit tė Vet ėshtė edhe ajo se kush lė diēka pėr hir tė Allahut, Ai do t’ia kompensojė me mė tė mirė se ajo. Kush i afrohet njė pėllėmbė, Ai i afrohet njė krah, nėse i afrohet njė krah, i afrohet njė pash, nėse i vjen duke ecur, do t’i shkojė duke vrapuar.E
s Samed Es Sejid (Strehimtari, Zotėri)


Allahu i Lartėsuar thotė:
“Thuaj: Ai, Allahu ėshtė Njė! Allahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.” (Ihlas, 1-2)
Ndėrsa nė hadithin e shėnuar nga Ebu Daudi qėndron: “Allahu i Lartėsuar ėshtė Zotėri.” (Sahih Ebi Daud)

Es Samed
do tė thotė Zot i pėrsosur, Zotėri, i Madhi. Nuk ka cilėsi tė pėrsosur vetėm se Ai ėshtė i cilėsuar me tė, ėshtė cilėsuar me pėrsosmėrinė e saj dhe krijesat e Tij nuk mund t’i pėrfshijnė disa nga ato cilėsi me zemrat e tyre. Gjuhėt e tyre nuk mund tė shprehen pėr to. Ai ėshtė Strehimtari, Ai synohet nė ēdo situatė tė vėshtirė: “(Ai mbetet) Atij i drejtohet me lutje kush ėshtė nė qiej e nė tokė dhe Ai nė ēdo moment ėshtė i angazhuar nė ēėshtje tė reja (fal mėkate, largon brengosje, jep jetė, jep vdekje, krijon gjendje, zhduk tė tjera etj.)(Rahman, 29)
Ai ėshtė i Pasuri dhe tė gjitha krijesat janė tė varfra dhe kanė nevojė pėr Tė: krijimin dhe ndihmėn e tyre pėr ēdo gjė qė kanė nevojė nė tė gjitha aspektet.

Es Samed
  ėshtė Ai i Cili e synojnė tė gjitha krijesat pėr tė gjitha nevojat nė ēdo gjendje, ngase Ai ėshtė i Pėrsosur nė Qenien e Vet, nė cilėsitė, emrat dhe veprat e Veta.
Es Samed
ėshtė pasuridhėnėsi, ku hyjnė tė gjitha domethėniet e kėtij emri fisnik. Ai ėshtė Strehimtari, Atė e synojnė tė gjitha krijesat me pėrulėsi dhe nevojė. E tėrė bota i ėshtė nėnshtruar Atij. Ai ėshtė i pėrsosur me dituri, urtėsi, butėsi, fuqi, madhėshti, mėshirė dhe me tė gjitha cilėsitė.El
Aziz, El Kavij, El Metin, El Kadir, El Kadir, El Muktedir (Fuqiploti, I Forti, I Palėkundshmi, I Fuqishmi)


Allahu i Lartėsuar thotė:
“Zoti yt ėshtė Ai i fuqishmi, ngadhėnjyesi.” (Hud, 66)
. Gjithashtu thotė: “Allahu ėshtė furnizues i madh. Ai fuqiforti.” (Dharijat, 58)
Gjithashtu thotė:
”Allahu ėshtė i fuqishėm, Allahu fal mėkatet, ėshtė mėshirues” (Mumtehineh, 7)
“Nė njė vend tė kėnaqshėm, te Sunduesi i plotfuqishėm
(tek Allahu)(Kamer, 55)
“Dhe Ne bėmė pėrcaktimin e krijimit. Sa pėrcaktues tė mirė jemi!
(Murselat, 23)
Tė gjithė kėta emra kanė domethėnie tė pėrafėrta. Ai (Allahu) ėshtė i Plotfuqishėm, Madhėshtori, Fuqiploti:
“E tėrė fuqia dhe ngadhėnjimi i takon vetėm Allahut. Ai i dėgjon dhe i di tė gjitha.” (Junus, 65)
Krenaria e fuqisė: Atė nuk mund ta mposhtė askush nga krijesat. Ai ėshtė Mposhtėsi i tė gjitha ekzistencave, Madhėshtisė sė Tij i janė nėnshtruar krijesat.
Krenaria privuese: Ai ėshtė i Pasuri me Qenien e Vet dhe s’ka nevojė pėr askėnd. Nuk mund t’i bėjnė dėm e as dobi, mirėpo Ai ėshtė Dėmsjellės, Dobiprurės, Dhėnės, Privues.
Krenari
a mposhtėse: Kjo lloj krenarie i pėrket vetėm Atij, vetėm Madhėshtisė sė Tij i ėshtė nėnshtruar, Dėshirės sė Tij. Tė gjitha krijesat janė nė dorėn e Tij. Asnjė vepėr, asnjė lėvizje s’lėviz pa ndihmėn, fuqinė dhe lejen e Tij. Ajo qė deshi, u bė, ajo qė s’deshi, nuk u bė, s’ka forcė e fuqi pos Tij.
Tė tri domethėniet e Fuqisė sė Allahut janė tė pėrsosura.
Ndėr emrat e Tij janė edhe El Kavij El Metin (I Forti, I Palėkundshmi), fuqia e Tij nuk krahasohet me fuqinė e askujt, sado e madhe tė jetė fuqia e tij. Nga Fuqia e Vet ka krijuar qiejt, tokėn dhe atė ēfarė ka mes tyre brenda gjashtė ditėve. Ai ka krijuar krijesat e pastaj i vdes, pastaj i ngjall e pastaj tek Ai kthehen: “Krijimi dhe ringjallja juaj nuk ėshtė mė e rėndė se krijimi i njė qenieje (njė njeriu)...” (Lukman 28)
“Dhe Ai ėshtė qė e shpik jetėn dhe pastaj pėrsėrit atė, e ajo (pėrsėritja) ėshtė edhe mė e lehtė pėr Tė (sipas mendimit tuaj).” (Rum, 27)
Ai ėshtė El Kadir (I Fuqishmi). E, nga gjurmėt e fuqisė sė Vet ti e sheh tokėn tė thatė (tė vdekur), e kur ia lėshon ujin, ajo gjallėrohet, shtohet dhe nga tė gjitha llojet rrit bimė tė kėndshme. Gjithashtu, nga gjurmėt e fuqisė sė Vet ėshtė edhe ajo se ēfarė ka bėrė me popujt pėrgėnjeshtrues, jobesimtarėt mizorė, lidhur me llojet e dėnimeve tė shumta. Nuk u bėn dobi atyre dredhia e tyre, kurthet e tyre, as pasuria e tyre, as ushtarėt e as fortifikatat e tyre kur vjen urdhri i Allahut. Veēanėrisht nė kėto kohė, kur kėto fuqi tė mėdha, zbulimet mahnitėse qė kanė arritur, janė nga pėrcaktimi i Allahut pėr ta, mėsim pėr ta. Zbulimet e tyre nuk i bėjnė dobi nga ajo qė i godet nga dėnimet e ndryshme, me gjithė pėrpjekjet dhe angazhimet e tyre nė tė, sepse urdhri dhe fuqia e Allahut ėshtė mė e madhe. Fuqisė sė Tij i nėnshtrohen botėt.
Nga gjurmėt e Fuqisė sė Tij ėshtė edhe ajo qė ka pėrmendur nė librin e Vet; ndihmėn ndaj robėrve tė afėrm tė Tij, me gjithė numrin e tyre tė vogėl kundėr armiqve tė tyre, tė cilėt janė numerikisht mė tepėr dhe mė shumė tė pėrgatitur. Ai thotė: "Sa e sa grupe tė vogla me dėshirėn e Allahut kanė triumfuar ndaj grupeve tė mėdha!" (Bekare, 249)
Gjithashtu nga gjurmėt e fuqisė dhe mėshirės sė Tij ėshtė ajo qė u ka pėrgatitur banorėve tė zjarrit dhe banorėve tė xhenetit nga llojet e dėnimeve, pėrkatėsisht nga llojet e begative tė vazhdueshme, qė nuk ndėrpriten e as nuk pėrfundojnė.
Husejn Serraxh
23.11.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010