A kemi bėrė mėkat qė i kemi dhuruar njėri-tjetrit ora dore me personin qė dua?
24.01.2010 03:24:14

Pyetja:

 

A kemi bërë mëkat që i kemi dhuruar njëri-tjetrit ora dore me personin që dua?

 

Përgjigjja:

 

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokët dhe të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit!

Pyetja e juaj është e përgjithshme, por nëse është fjala për një person me të cilin keni lidhje ose dëshironi të krijoni lidhje dhe kështu të filloni një shoqëri të ndërsjellë, duke u njoftuar më mirë, shprehur dashurinë, këmbyer dhurata, duke dalë së bashku, etj., dhe krejt kjo pa ndonjë qëndrim të qartë se si do të përfundojë raporti juaj në të ardhmen, atëherë themi se ky kontakt është i ndaluar, ashtu si do të ishte i ndaluar edhe çdo veprim i cili do ta ndihmonte realizimin e këtij qëllimi, në rastin tuaj dhuratat e ndërsjella.

Në anën tjetër, nëse qëllimi i juaj është i ndershëm dhe ju jeni në proces e sipër të procedurave të fejesës, qoftë edhe krejtësisht në fillim, atëherë inshallah nuk ka të keqe në këtë, por me kusht që sa më parë ta definoni fejesën tuaj. Allahu e di më së miri!

 

Alaudin Abazi

 


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010