Emrat e Allahut nuk janė tė pėrkufizuar nga numėr i caktuar
19.12.2009 14:47:39

Duke u bazuar nė fjalėn e tė Dėrguarit tė Allahut, paqja dhe bekimi i Allahut qoftė mbi tė: “O Zot, tė lus me ēdo emėr Tėndin, qė ke emėrtuar Veten Tėnde, ose e ke zbritur nė Librin Tėnd, ose ke mėsuar dikė nga krijesat Tua, ose ke ruajtur nė diturinė e fshehtė tek Ti!”, ajo qė ka ruajtur Allahu nė diturinė e fshehtė nuk ka mundėsi tė pėrfshihet e tė pėrkufizohet. Ndėrsa bashkimi mes kėsaj qė thamė dhe mes hadithit tė tė Dėrguarit tė Allahut: “Allahu ka nėntėdhjetė e nėntė emra; kush i njehson, do tė hyjė nė xhenet”, ėshtė se ndėr emrat e Allahut tė Lartėsuar janė nėntėdhjetė e nėntė emra, ndaj kush i njehson, do tė hyjė nė xhenet. E, nuk ka pėr qėllim pėrkufizimin e emrave tė Allahut tė Lartėsuar me kėtė numėr. Kjo, ėshtė sikur tė thuash: “Kam njėqind dėrhemė, i kam pėrgatitur pėr t’i dhėnė sadaka.” Kjo nuk do tė thotė se ti nuk ke edhe dėrhemė tė tjerė, tė cilat nuk i ke pėr sadaka.


Shuarje e ēdo dėshire pėr tė kuptuar domethėnien e vėrtetė tė kėtyre cilėsive

   Allahu i Lartėsuar thotė: “...po dija e tyre nuk mund ta pėrfshijė atė.” (Taha 110). Ndėrsa Imam Maliku, Allahu e mėshiroftė, kur ėshtė pyetur rreth “istivasė” (ngritja), ėshtė pėrgjigjur: “Istiva” ėshtė e njohur, ndėrsa mėnyra e saj ėshtė e panjohur, tė besuarit nė tė ėshtė obligim (vaxhib), ndėrsa pyetja pėr mėnyrėn e saj ėshtė bidat.”
   Ndėrsa nga Aliu, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, ėshtė transmetuar tė ketė thėnė: “Ai i cili ka formėsuar diēka nuk pyetet pėr tė me si.”


Emrat e bukur tė Allahut tė Lartėsuar nuk janė sinonime

   Ibn Tejmija, Allahu e mėshiroftė, nė librin e tij “Hyrje nė shkencėn e tefsirit” thotė: “Sinonimet nė gjuhė janė tė pakta, ndėrsa nė shprehjet kuranore ose janė tė rralla ose joekzistuese.”
Gazaliu nė librin e tij: “El meksad el esna” thotė: “Kėta emra, edhe pse janė tė pėrafėrt nė domethėnie, megjithatė nuk janė sinonime. Thėnė pėrgjithėsisht, nė nėntėdhjetė e nėntė emrat e Allahut nuk ka sinonime.”
   Ndėrsa Muhamed Abduh thotė: “Tė ashtuquajtura sinonime gjuhėsisht nuk mund tė themi se ekzistojnė nė Kuran. E kjo ndodh tek ai i cili dėshiron zbukurimin e fjalėve tė tij, ndėrsa nė gjuhėn arabe ka forma tė tjera pėr kėtė.”


Besimi i Ehli Sunetit dhe Xhematit pėr emrat e bukur tė Allahut tė Lartėsuar

   Besimi dhe qėndrimi i Ehli Sunetit dhe Xhematit pėr emrat e Allahut mund tė pėrmblidhet nė kėto pika vijuese:
-besimi nė emrat e bukur tė vėrtetuar nė Kuran dhe Sunet pa kurrfarė shtimi dhe kurrfarė mungese;
-besimi se Allahu ėshtė Ai i Cili emėron Veten e kėtė nuk e bėn askush nga krijesat, ngase Allahu ka folur me kėto emra. Emrat e Tij janė nga Ai e nuk janė tė shpikura e tė krijuara, siē thonė xhehmitė, mu’tezilitė, kulabitė e tė tjerė si ata;
-besimi se kėta emra tregojnė dhe kanė domethėniet mė tė pėrsosura. Ata janė emra tė pėrveēėm dhe atribute;
-respektimi i domethėnieve tė kėtyre emrave dhe ruajtja e shenjtėrisė sė tyre pa kurrfarė shtrembėrimi ose mohimi, siē bėjnė apologjetikėt;
-besimi nė atė qė obligojnė kėta emra dhe nė dispozitat qė rezultojnė prej tyre.
   Me fjalė tė tjera, Ehli Suneti dhe Xhemati besojnė nė emrat e Allahut tė Lartėsuar me njė besim tė vėrtetė ashtu siē urdhėrojnė tekstet kuranore dhe hadithet e tė Dėrguarit, paqja dhe bekimi i Allahut qoftė mbi tė, dhe sipas asaj nė tė cilėn kanė qenė tė parėt tanė (selefėt) pėr dallim nga tė devijuarit, tė cilėt mohojnė ose shtrembėrojnė; mohojnė emrat e Allahut pjesėrisht ose pėrgjithėsisht.
 

Husejn Serraxh
11.1.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010