Cilėsitė e tė devotshmėve
07.01.2010 18:33:07

“Nuk ka ndonjë rob të cilin Allahu e ka furnizuar me dhjetë cilësi, e të mos e ketë shpëtuar nga të gjitha epidemitë dhe pamundësitë dhe ta ketë ngritur në gradën e të afërmve dhe të ketë fituar gradën e të devotshmëve.

E para: Sinqeriteti i përhershëm së bashku me një zemër të kënaqur.

E dyta: Durimi i plotë  së bashku me falënderim të përhershëm.

E treta: Varfëri e përhershme së bashku me një zuhd të pranishëm.

E katërta: Ide, mendim i përhershëm së bashku me një bark të uritur.

E gjashta: Përpjekje e përhershme së bashku me një trup të thjeshtë.

E shtata: Butësi e përhershme së bashku me marrëdhënie të pranishme.

E teta: Dashuri e përhershme së bashku me turp.

E nënta: Dije e dobishme së bashku me një butësi të përhershme.

E dhjeta: Besim i përhershëm së bashku me një logjikë të qëndrueshme.”

Ebu Bekri

 

“Nuk do të arrini gradën e devotshmërisë, deri sa të kaloni gjashtë pengesa:

1. Të mbyllni derën e lehtësimeve dhe të hapni derën e vështirësive.

2. Të mbyllni derën e rehatisë dhe të hapni derën e përpjekjeve.

3. Të mbyllni derën e krenarisë dhe të hapni derën e thjeshtësisë.

4. Të mbyllni derën e gjumit dhe të hapni derën e adhurimit të natës.

5. Të mbyllni derën e pasurisë së tepërt dhe të hapni derën e investimit të saj për botën tjetër.

6. Të mbyllni derën e shpresës dhe të hapni derën e përgatitjes për vdekjen.”

Ibrahim ibn Ed’hem

 

Përgatiti: Erion Sula

26.01.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010