Emrat e bukur nė Kuran
19.12.2009 14:46:47

Ajo qė ėshtė e vėrtetuar nga Emrat e Bukur nė Kuran ėshtė se janė gjithsej shtatėdhjetė e tetė emra. Ato janė:
1. ER RAHMAN (I Gjithėmėshirshmi), 2. ER RAHIM (Mėshirėploti): “Zbritje prej Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!” (Fusilet, 2)
3. EL MELIK (Sunduesi), 4. EL KUDUS (i Pastri), 5. ES SELAM (Paqėdhėnėsi), 6. ELMUMIN (Siguruesi), 7. EL MUHEJMIN (Mbizotėruesi), 8. EL AZIZ (Fuqiploti), 9. EL XHEBAR (i Gjithėfuqishmi), 10. EL MUTEKEBIR (I Madhėrishmi): “Ai ėshtė Allahu, qė nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, sundues i pėrgjithshėm, i pastėr (prej tė metave qė i mvishen), shpėtimtar (qė i shpėton njerėzit prej ndėshkimit tė padrejtė), sigurues (qė i siguroi njerėzit me premtimin e
Vet dhe Pejgamberėt me mrekulli), mbikėqyrės (qė mbikėqyr dhe pėrcjell ēdo send), i plotfuqishėm, mbizotėrues, i madhėrishėm. I lartėsuar ėshtė Allahu nga ēka i shoqėrojnė!” (Hashr, 23)
11. EL HALIK (Krijuesi), 12. EL BARI (Filluesi), 13. EL MUSAVIR (Formėdhėnėsi): “Ai ėshtė Allahu, Krijuesi, Shpikėsi, Formėsuesi. Tė tij janė emrat mė tė bukur.” (Hashr, 24)
14. EL EVEL, 15. EL AHIR, 16. EL DHAHIR (I Dukshmi me krijim), 17. EL BATIN (I Padukshmi me Qenie): “Ai ėshtė i pari qė s’ka fillim dhe i fundit qė s’ka mbarim, i dukshmi dhe i padukshmi.” (Hadid, 3)
18. EL SEMII (Dėgjuesi), 19. EL BESIR (Vėshtruesi): “Asnjė send nuk ėshtė si Ai; Ai ėshtė dėgjuesi, shikuesi.” (Shura, 11)
20. EL MEVLA (Mbrojtės), 21. EN NESIR (Ndihmėtar): “Sa mbrojtės i mirė dhe sa ndihmėtar i madh qė ėshtė.” (Haxh, 78)
22. EL AFUVU (Mėkatfalėsi), 23. EL KADIR (Plotfuqishėm): “Allahu ėshtė i plotfuqishėm, fal shumė.” (Nisa, 149)
24. EL LATIF (I Buti), 25. EL HABIR (I Gjithinformuari): “Ai ėshtė shumė i kujdesshėm, hollėsisht i njohur.” (En’am, 103)
26. EL KEBIR (I Madhi), 27. EL MUTEAL (I Gjithėlartėsuari): “Ai ėshtė i madhėruari e i lartėsuari.” (Rad, 9)
28. EL VAHID (Njė), 29. EL KAHAR (Mposhtėsi): “...e ata (njerėzit) tė gjithė dalin sheshazi para Allahut, Njė, Mbizotėrues.” (Ibrahim, 48)
30. EL HAKKU (I Vėrteti), 31. EL MUBIN (I Qarti nė drejtėsi): “...e ata e dinė se Allahu ėshtė Ai i vėrteti, i qarti nė drejtėsi.” (Nur, 25)
32. EL KAVIJ (I forti), 33. EL METIN (I pathyeshmi). “Ai ėshtė i gjithėfuqishmi, ngadhėnjyesi.” (Shura, 19)
“Allahu ėshtė furnizues i madh. Ai, fuqiforti.” (Dharijat, 58)
34. EL HAJU (i Gjalli), 35. EL KAJUM (I pėrjetshmi), 36. EL ALIJ (I Larti), 37. EL ADHIMU (Madhėshtori): “Allahu, s'ka zot pos Tij. i Gjalli, Vigjiluesi.”
“E nuk lodhet duke i ruajtur (mirėmbajtur), ngase Ai ėshtė i Larti, Madhėshtori.” (Bekare, 255)
38. ESH SHEKURU (Mirėnjohėsi), 39. EL HALIMI (I Buti): “Allahu ėshtė shumė mirėnjohės, i butė.” (Tegabun, 17)
40. EL VASIU (Gjithėpėrfshirės me dije dhe mėshirė), 41. EL ALIMU (I Gjithėdituri): “Allahu ėshtė i gjerė (nė bujari) e i dijshėm.” (Bekare, 115)
42. ET TEVAB (Pendimpranuesi), 43. EL HAKIM (I Menēuri): “Pa dyshim, Allahu pranon pendimin ėshtė i gjithėdijshėm.” (Nur, 10)
44. EL GANIJ (I Pasuri), 45. EL KERIMU (Fisniku): “...e kush pėrbuz, Zoti im (s'ka nevojė), ėshtė i pa nevojė e bujar!" (Neml, 40)
46. EL EHAD (I Vetmi), 47. ES SAMED (I Domosdoshmi): “Thuaj: “Ai, Allahu ėshtė Njė! Allahu ėshtė Ai qė ēdo krijesė i drejtohet (i mbėshtetet) pėr ēdo nevojė.” (Ihlas, 2)
48. EL KARIB (I Afėrt) 49. EL MUXHIB (Lutjepranuesi): “Zoti im ėshtė afėr (me mėshirė), Ai pėrgjigjet (lutjeve) (Hud, 61)
50. EL GAFUR (Gjithėfalėsi), 51. EL VEDUD (I Dashuri): “Ai ėshtė qė fal mėkatet, ėshtė i dashur.” (Buruxh, 14)
52. EL VELIJ (Mbrojtėsi i besimdrejtėve), 53. EL HAMID (I lavdėruari): “Ai ėshtė mbikėqyrėsi i lavdėruari.” (Shura, 28)
54. EL HAFIDH (Ruajtėsi), 55. EL MEXHID (I Lavdishmi): “E Zoti yt ėshtė pėrcjellės ndaj ēdo gjėje.” (Sebe, 21)
“Ėshtė i zoti i Arshit, tė madhėruar!” (Buruxh, 15)
56. EL FETAH (Zgjidhjedhėnėsi): “...se Ai ėshtė gjykatės i drejtė, i dijshėm.” (Sebe, 26)
57. ESH SHEHID (Dėshmuesi): “Allahu di dhe vėshtron ēdo gjė.” (Haxh, 17)
58. ESH SHAKIR (Shpėrblyes): “E kush bėn ndonjė tė mirė nga vullneti (jo obliguese), s'ka dyshim se Allahu ėshtė shpėrblyes i gjithėdijshėm.” (Bekare, 158)
59. EL MELIIK (Sunduesi) 60. EL MUKTEDIR (I Gjithėmundshmi): “Nė njė vend tė kėnaqshėm, te Sunduesi i plotfuqishėm (tek Allahu) (Kamer, 55)
61. EL KAHIR: “Ai ėshtė mbizotėrues ndaj robėrve tė Tij.” (Enam, 18)
62. EL KADIR (I Fuqishmi): “Dhe Ne bėmė pėrcaktimin e krijimit. Sa pėrcaktues tė mirė jemi!” (Murselat, 23)
63. EL HALAK (Krijues i pėrgjithshėm): “Vėrtet, Zoti yt ėshtė krijuesi i pėrgjithshėm, mė i dijshmi.” (Hixhr, 86)
64. ER REZAK (Furnizuesi): “Allahu ėshtė furnizues i madh. Ai fuqiforti.” (Dharijat, 58)
65. EL VEKIL (Pėrkujdesėsi): “Neve na mjafton qė kemi Allahun, Ai ėshtė mbrojtėsi mė i mirė!" (Ali imran, 173)
67. ER REKIB (Vigjiluesi): “Allahu ėshtė pėrcjellės ndaj ēdo sendi.” (Ahzab, 52)
68. EL HASIB (Llogarimarrėsi): “Allahu llogarit pėr ēdo send.” (Nisa, 86)
69. EL MUKIT (Ushqyesi): “Allahu ėshtė i plotfuqishėm ndaj ēdo sendi.” (Nisa, 85)
70. EL EKREM (Mė Bujari): “Lexo! Se Zoti yt ėshtė mė bujari!” (Alek, 3)
71. EL BERR (Mirėbėrėsi): “
E, Ai ėshtė bamirės, mėshirues." (Tur, 28)
72. EL GAFAR (Gjithėfalėsi): “Zot i qiejve e i tokės dhe ē'ka mes tyre, i Plotfuqishmi, Mėkatfalėsi.” (Sad, 66)
73. ER REUF (I Dhembshuri): “...po Allahu ėshtė shumė i butė, i mėshirshėm.” (Nur, 20)
74. EL VEHAB (Dhuruesi): “A mos ata i kanė depot e mėshirės sė Zotit tėnd, Ngadhėnjyesit, Dhuruesit!” (Sad, 9)
75. EL VARITH (Trashėgues): “A mos ata i kanė depot e mėshirės sė Zotit tėnd, Ngadhėnjyesit, Dhuruesit!” (Hixhr, 23)
76. ER RAB (Zot): “Qytet i mirė dhe Zot mėkatfalės.” (Sebe, 15)
77.EL A’LA (Mė i Lartėsuar): “Madhėroje larg tė metave Zotin tėnd, mė tė lartėsuarin!” (A’la, 1)
78. EL ILAH (Zot qė meriton adhurim): ”Zoti juaj (qė meriton adhurim) ėshtė njė, Allahu, nuk ka zot pos Atij qė ėshtė mėshirėplotė, gjithnjė mėshiron.” (Bekare, 163)

Ndėrkaq, emrat qė janė pėr pėrmendur (vėrtetuar) nė hadith janė njėzet e njė. E ato janė:
79. EL VITR (Tek): “Allahu ėshtė tek dhe e do tekun.” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)
80. EL XHEMIL (I Bukur): “Allahu ėshtė i bukur dhe e do bukurinė.” (Shėnon Muslimi)
81. EL HAJIJJ (I Turpshmi), 82. ES SETIR (Mbuluesi): “Allahu ėshtė i turpshėm dhe mbulues dhe e do turpin dhe mbulimin.” (Sahih, shėnon Ebu Daudi)
83. EL MUKADIM (Nismėtar), 84. EL MUAHIR (Paslėnėsi): “Ti je Nismėtar dhe Ti je Paslėnės.” (Shėnon Buhariu)
85. EL MUSAIR (Kontrolluesi). 86. EL KABID (Shtrėnguesi), 87. EL BASIT (Dhėnėsi): “Allahu ėshtė Kontrolluesi, Shtrėnguesi, Dhėnėsi, Furnizuesi.” (Sahih, shėnon Ebu Daudi)
88. ED DEJAN (Shpėrblyesi): “Allahu do t’i ringjallė njerėzit dhe do t’u thotė: “…Unė jam Sunduesi, Unė jam Shpėrblyesi.” (Shėnon Buhariu)
89. EL MENAN (Dhurues): “Nuk ka zot pos Teje, Ti je Dhurues.” (Sahih, shėnon Ebu Daudi)
90. EL MALIK (Sundues): “Nuk ka sundues pos Allahut.” (Shėnon Buhariu)
91. EL MUHSIN (Bamirės): “Allahu ėshtė Bamirės dhe e do bamirėsinė.” (Sahih, shėnon Abdurrezaku)
92. ESH SHAFI (Shėruesi): “…Shėro, Ti je Shėruesi.” (Shėnon Buhariu)
93.ER REFIK (I Butė): “Allahu ėshtė i butė dhe e do butėsinė nė ēdo ēėshtje.” (Shėnon Buhariu dhe Muslimi)
94. EL MU’TI (Dhėnėsi): “Allahu ėshtė Dhėnėsi, unė jam Kasim.”
95. ES SEJID (Zotėri): “Allahu i Lartėsuar ėshtė Zotėri.” (Shėnon Ebu Daudi)
96. ET TAJIB (I Mirė): “Allahu ėshtė i mirė dhe nuk pranon vetėm se tė mirėn.” (Shėnon Buhariu)
97. EL HAKEM (Gjykuesi): “Allahu ėshtė Gjykuesi dhe tek Ai ėshtė gjykimi.” (Sahih, shėnon Ebu Daudi)
98. EL XHEVAD (Fisniku): “Allahu ėshtė Fisnik dhe e do fisnikėrinė.” (Sahih el hulije)
99. ES SEBUH (I Madhėrishmi): “I Madhėrishėm, i Shenjtė, Zot i melekėve dhe shpirtit.” (Shėnon Muslimi)


Shkroi: Hus
ejn Serraxh
28.9.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010