Emri mė i madh i Allahut, me tė cilin nėse lutet, pėrgjigjet dhe kush kėrkon me tė, i jepet
19.12.2009 14:46:34

Ibn Tejmije, Allahu e mėshiroftė, thotė se disa njerėz mendojnė se emri mė i madh i Allahut ėshtė prej emrave tė bukur tė Allahut dhe atė e di vetėm ai tė cilin e ka veēuar Allahu me keramete (gjėra tė jashtėzakonshme) dhe ky pa dyshim se ėshtė mendim i gabuar, ngase Allahu i Lartėsuar na ka nxitur nė njohjen e Emrave dhe Cilėsive tė Tij dhe ka lavdėruar atė qė i mėson, i kupton dhe e lut Atė me lutje adhurimi (ibadeti) dhe lutje kėrkimi. Pa dyshim se emri mė i madh ėshtė prej tyre e Allahu ėshtė Bujari, bujaria dhe fisnikėria e Tij janė tė paskajshme dhe Ai e do bujarinė nga robėrit e Tij dhe bujaria mė e madhe e Tij ėshtė dhėnia mundėsi robėrve qė ta njohin Emrat dhe Cilėsitė e Tij tė Larta.
E vėrteta qėndron nė atė se tė gjithė Emrat e Allahut janė tė Bukur dhe secili prej tyre ėshtė emėr i madh. Por emri mė i madh ėshtė ēdo emėr njėjės apo i shoqėruar me ndonjė tjetėr, nėse aludon nė tė gjitha cilėsitė e Qenies dhe tė veprave tė Tij apo tregon domethėnien e tė gjitha cilėsive tė Tij, si p.sh.: Emri Allah ėshtė emėr pėrmbledhės i tė gjitha domethėnieve tė fjalės “uluhije” (tė adhuruar), e ato janė tė gjitha cilėsitė e plotshmėrisė.
Po ashtu, emri “ el Hamid el Mexhid”. Emri “el Hamid” (Falėnderuesi) ėshtė emėr i cili tregon pėr tė gjitha falėnderimet ekzistuese pėr Allahun, “el Mexhid” emėr i cili tregon pėr cilėsitė e madhėshtisė dhe lartėsisė e tė pėrafėrt me kėtė janė edhe emrat el Xhelil, el Xhemil, el Ganij, el Kerim.
Po ashtu, si: el Haj (I Gjalli) el Kajum (Mbikėqyrėsi), i Gjalli ėshtė Ai qė ka jetė tė plotė, madhėshtore, pėrmbledhėse e tė gjitha domethėnieve tė Qenies, Mbikėqyrėsi i pėrjetshėm dhe i pėrhershėm ėshtė Ai i Cili qėndron me Vetveten dhe nuk ka nevojė pėr askėnd nga krijesat e Tij dhe ka bėrė tė qėndrojnė tė gjitha qė ekzistojnė, ėshtė emėr nė tė cilin hyjnė tė gjitha cilėsitė e veprave.
Si fjala: “O Ti qė tė takon madhėshtia dhe nderi”, madhėshtia ėshtė cilėsi pėr madhėrinė dhe lartėsinė dhe plotshmėritė e ndryshme, ndėrkaq el ikram (nderi), qė meriton dashuri dhe nėnshtrim tė pafund nga robėrit e Tij.
Nė Sunen thuhet se i Dėrguari i Allahut ka dėgjuar njė njeri duke thėnė: “O Zot, tė kėrkoj se vėrtet unė dėshmoj se Ti je Zot, nuk ka Zot pėrveē Teje je i Vetmi, tė gjithė njerėzit kanė nevojė pėr Ty, se nuk ke lindur e as qė lind dhe askush nuk ėshtė i barabartė me Ty.” Atėherė i Dėrguari alejhi selam tha: “Pasha Atė nė dorėn e tė Cilit ėshtė shpirti im, vėrtet e ke lutur Allahun me emrin e Tij mė tė madh, me tė cilin, nėse lutet, pėrgjigjet dhe nėse i kėrkohet, jep.”
Po, ashtu hadithi tjetėr, kur njė njeri lutej duke thėnė: “O Zot unė tė lutem se vėrtet Ty tė takon falėnderimi, nuk ka Zot pėrveē Teje, Dhėnės, Krijuesi i qiejve dhe i tokės, Ty tė takon madhėshtia dhe nderi, o i Gjallė, o Mbikėqyrės!” Atėherė, i Dėrguari i Allahut alejhi selam tha: “Pasha Atė nė dorėn e tė cilit ėshtė shpirti im, e ka lutur Allahun me emrin e Tij mė tė madh.”
Po, ashtu fjala e tė Dėrguarit tė Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, i cili thotė se emri mė i madh i Allahut ėshtė nė kėto dy ajete: “Zoti juaj (qė meriton adhurim) ėshtė Njė, Allahu, nuk ka zot pos Atij qė ėshtė Mėshirėplotė, gjithnjė mėshiron”, dhe: “Allahu ėshtė Njė, nuk ka zot tjetėr pėrveē Atij. Ai ėshtė mbikėqyrės i pėrhershėm dhe i pėrjetshėm.” (Shėnon Ebu Daudi dhe Tirmidhi)

Husejn Serraxh
21.9.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010