Emrat e Bukur tė Allahut
19.12.2009 14:46:06

Falėnderimi i takon Allahut. Atė e falėnderojmė dhe prej Tij falje dhe ndihmė kėrkojmė.
Kėrkojmė mbrojtje nga Allahu prej tė kėqijave tė vetvetes dhe tė veprave tona. Kė e udhėzon Allahu, s'ka kush e lajthit dhe kė e largon nga rruga e vėrtetė, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se s'ka hyjni tjetėr pėrveē Allahut, i Cili ėshtė Njė dhe dėshmoj se Muhamedi ėshtė rob dhe i Dėrguar i Tij.
"O ju qė keni besuar, kini frikė Allahun me njė frikė tė denjė dhe mos vdisni pos duke qenė muslimanė!" (Ali Imran, 102)
"O ju njerėz! Kini frikė Zotin tuaj, qė ju ka krijuar prej njė veteje dhe nga ajo krijoi palėn e saj, e prej atyre tė dyve u shtuan shumė burra e gra. Dhe kini frikė Allahun, qė me emrin e Tij pėrbetoheni, ruajeni farefisin, se Allahu ėshtė Mbikėqyrės mbi ju." (En-Nisa, 1)
"O ju besimtarė, kini frikė Allahun dhe thoni fjalė tė drejta. Ai (Allahu) ju mundėson tė bėni vepra tė mira, jua shlyen mėkatet tuaja, e kush respekton Allahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ka shpėtuar me njė shpėtim tė madh." (El-Ahzab, 70-71)
Thėnia mė e vėrtetė ėshtė thėnia e Allahut, kurse udhėzimi mė i mirė ėshtė udhėzimi i Muhamedit salallahu alejhi ue selem. Veprat mė tė kėqija janė ato tė shpikurat, ēdo shpikje ėshtė bidat dhe ēdo bidat ėshtė lajthitje, e ēdo lajthitje ēon nė zjarr

Rėndėsia e temės “Emrat e Bukur”

Nuk ka dyshim se dituria mbi Allahun, Emrat dhe Cilėsitė e Tij ėshtė njė prej diturive mė tė ndershme dhe mė tė vlefshme nė pėrgjithėsi, pasi nderi dhe vlera e diturisė ėshtė nė bazė tė vlerės sė asaj qė studiohet. E, nė kėtė shkencė studiohet mbi Allahun e Lartėsuar, Emrat, Cilėsitė dhe veprat e Tij, ndaj marrja me tė kuptuarit e kėsaj shkence ėshtė nga gjėrat e lartėsuara, kurse tė mėsuarit dhe arritja deri tek ajo ėshtė prej gjėrave mė tė ndershme qė mund t’i jepet njeriut.
Njohja e Allahut na udhėzon nė dashurinė ndaj Tij. Frika, shpresa ndaj Tij na mėson nė mbikėqyrjen e Tij dhe tė vepruarit e ēdo vepre me sinqeritet pėr Tė. E, s’ka dyshim se kjo ėshtė lumturia e njeriut dhe nuk ka mundėsi e formė tjetėr tė njohjes sė Allahut vetėm se me njohjen e Emrave tė Tij tė Bukur dhe studimi i domethėnieve tė tyre.
Imam Buhariu, Muslimi dhe tė tjerėt shėnojnė nga Ebu Hurejra, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, se i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė, ka thėnė: “Allahu i ka nėntėdhjetė e nėntė emra, kush i mėson, ai do tė hyjė nė xhenet. Ai ėshtė Njė (tek) dhe e do tekun.”
Ndėrkaq, nė njė transmetim tjetėr thuhet: "Kush i njehson (rendit), do tė hyjė nė xhenet.”
(Rreth vėrtetėsisė sė hadithit qėndron unanimiteti i dijetarėve.)
Nė kėtė hadith do tė ndalemi nė disa pika.
E para: Dijetarėt kanė mospajtime rreth kuptimit tė fjalės njehsim dhe kanė disa qėndrime. Prej tyre mund tė pėrmendim fjalėt e Ibn Kajimit, i cili thotė se njehsimi i tyre ka disa shkallė:
1. njehsimi i shprehjeve dhe numėrimi i tyre,
2. kuptimi i domethėnieve tė tyre,
3. thirrja e Tij me to, ashtu siē thotė Allahu: “Allahu ka emrat mė tė mirė, prandaj thirreni me ta.” (Araf, 180)
Thirrja ne vetvete pėrfshin:
a) falėnderim dhe adhurim (ibadet)
b) dua (lutje) dhe kėrkesė.

E dyta: Kanė ardhur transmetime tė tjera rreth hadithit nė forma tė ndryshme shtesė, duke pėrmendur Emrat e Allahut tė Lartėsuar. I shėnojnė Tirmidhiu, Ibn Maxhe dhe Hakimi. Mirėpo kėto transmetime janė tė dobėta (daif) si nga senedi (zinxhiri i transmetuesve), ashtu edhe nga teksti, siē kanė deklaruar njė pjesė e madhe e dijetarėve. Ibn Tejmije thotė: “Nga i Dėrguari i Allahut salallahu alejhi ue selem nuk ka ardhur ndonjė hadith i vėrtetė nė lidhje me pėrcaktimin e tyre nė nėntėdhjetė e nėntė emra.”
Ajo qė ėshtė mė e njohur te njerėzit ėshtė hadithi tė cilin e shėnon Tirmidhiu, tė transmetuar nga Uelid bin Muslim prej Shuajbi bin ebi Hamza. Dijetarėt e hadithit thonė se kėtė shtesė e ka pėrmbledhur Uelid bin Muslimi nga mėsuesit e tij tė hadithit. Lidhur me kėtė ēėshtje kemi edhe njė hadith tjetėr, qė e shėnon Ibn Maxhe, i cili ėshtė mė i dobėt se hadithi i lartpėrmendur.
 

Husejn Serraxh
7.9.2007


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010