Lejimi i gjėrave qė i ka ndaluar apo ndalimi i gjėrave qė i ka lejuar Allahu
19.12.2009 14:45:30

Nė mesin e dukurive tė tjera tė pėrhapura tė shirkut tė madh janė edhe lejimi i gjėrave tė cilat i ka ndaluar Allahu subhanehu ue teala apo ndalimi i gjėrave tė cilat i ka lejuar Allahu subhanehu ue teala, besimi se edhe dikush tjetėr pėrveē Allahut subhanehu ue teala posedon tė drejtėn e lejimit apo tė ndalimit apo kėrkimi nga ana e njerėzve qė tė gjykohen nė gjykata apo me kanune (ligje) tė xhahilijetit (kohės para Islamit). E, gjithė kėtė duke e bėrė me vetėdėshirė, kurse Allahu subhanehu ue teala e ka cekur se ky ėshtė kufėr i madh, i cili e nxjerr njeriun prej Islamit. Allahu subhanehu ue teala thotė: "Ata i konsideruan “ahbarėt” (priftėrinjtė jehudi) tė tyre, “ruhbanėt” (murgjit e krishterė) tė tyre dhe Mesihun (Isain) birin e Merjemes, pėr zota pos Allahut..." (Et-Teube, 31)
   Adij ibn Hatimi, kur e dėgjoi Pejgamberin alejhi selam duke e thėnė kėtė ajet, tha: “O i Dėrguar i Allahut, ata nuk i adhuronin prijėsit fetarė tė tyre.” Pejgamberi alejhi selam i tha: "Gjithsesi, a nuk ju lejonin atyre atė ēka ju ka ndaluar Allahu subhanehu ue teala dhe ata gjithashtu e merrnin si tė lejuar dhe u ndalonin atė ēka u ka lejuar Allahu subhanehu ue teala dhe ata e merrnin si tė ndaluar? Ky ėshtė pra adhurimi i tyre ndaj prijėsve fetarė tė tyre." (Bejhakiu nė Sunen El Kubra 10/116, Tirmidhiu nr:3095, dhe shejh Albani ka thėnė se hadithi ėshtė hasen, shih Gajetul Meram f.19.)
   Allahu subhanehu ue teala i ka cilėsuar mushrikėt me kėto cilėsi: "Nuk e konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi Allahu dhe i Dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė..." (Et-Teube, 29), e po ashtu nė njė ajet tjetėr thotė: "Thuaj: “Mė thoni atė qė Allahu ju dha si ushqim (tė lejuar), e ju nga ai diēka bėtė tė ndaluar e diēka tė lejuar?” Thuaj: “A ju lejoi Allahu ju ose ju i shpifni Allahut?" (Junus, 59)


Muhamed Salih El Munexhid
Pėrktheu: Eroll Nesimi
4.4.2008


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010