A ka mundėsi njė koment tė shkurtėr rreth sures Tekathur?
04.01.2010 20:55:45

Pyetja:

Selam alejkum! Kam një pyetje. Kam parë në ëndërr se isha duke lexuar suren Tekathur. Si e komentoni këtë? Ju lutem, më tregoni si komentohet surja Tekathur.


Përgjigjja
:

Falënderimet i takojnë Allahut, paqja dhe bekimet e Tij qofshin mbi të Dërguarin e Tij Muhamed, mbi familjen, shokët dhe të gjithë ata që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit!

Në disa përgjigje të mëhershme kemi bërë vërejtje se nuk bëjmë komentimin e ëndrrave, por në këtë faqe gjendet një libër (fjalor i komentimit të ëndrrave) dhe mund të përdorni atë për të kuptuar ndoshta domethënien e ëndrrës suaj.

Ndërsa në lidhje me komentimin e sures Tekathur, për të cilën ju bëni pyetje, themi se surja tregon apo tërheq vërejtje se si njerëzit janë të zënë me jetën e kësaj bote dhe me bukuritë e saj, se si ata janë të preokupuar  për të shtuar pasurinë, famën, pasardhësit, pushtetin etj., dhe  kjo i bën ata ta harrojnë qëllimin e krijimit. Allahu i Madhërishëm me këtë sure i përkujton dhe i qorton njerëzit për këtë dhënie të tepërt pas kësaj bote. Me këtë sure gjithashtu i kujtohet besimtarit se jeta e kësaj bote nuk duhet ta pengojë atë për të punuar për botën tjetër. Allahu e di më së miri!

 

Alaudin Abazi


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010