Tė shpallurit ligj nga dikush tjetėr pėrveē Allahut
19.12.2009 14:44:59

Ēdo kush qė e bėn diēka uaxhib, ndėrkohė qė  Allahu dhe i Dėrguari i tij (Muhamedi, sallallahu alejhi ue selem)  nuk e kanė bėrė uaxhib, apo bėn diēka tė ndaluar (haram), ndėrkohė qė Allahu dhe i Dėrguari nuk e kanė bėrė tė tillė, ai ka bėrė ligj atė qė Allahu nuk e ka bėrė tė tillė (ligj).

Allahu i Lartėsuar nė suren Shura, ajeti 21, ka thėnė “A mos kanė ata (zota ose idhuj) qė u pėrcaktojnė atyre fe, tė cilėn nuk e urdhėroi Allahu? Po sikur tė mos ishte fjala vendimtare (e Allahut qė shpėrblimi dhe dėnimi tė jenė nė ahiret), do tė kryej dėnim i dhembshėm mbi ta. E, megjithatė, mohuesit do tė kenė dėnim tė dhembshėm.”

Nė suren Nahl, ajeti 116, Allahu thotė: “Mos i thoni asaj gėnjeshtrės sė gjuhėve tuaja: ‘Kjo ėshtė hallall e kjo ėshtė haram’ e tė shpifini ndaj Allahut gėnjeshtrėn. Vėrtet, ata qė shpifin gėnjeshtėr ndaj Allahut, nuk kanė shpėtim.”

Argumentet nga Suneti pėr kėtė temė janė tė shumta. Njė herė Muhamedi (salallahu alejhi ue selem)  i ka lexuar njė ajet Adij ibn Hatim (i cili ishte i krishter, pastaj e pranoi Islamin) nė tė cilin thuhet: "Ata i konsideruan "ahbarėt" (priftėr ēifut) tė tyre, "ruhbanėt" (murgjit e krishterė) tė tyre dhe Mesihun (Isain) birin e Merjemes, pėr zota pėrveē Allahut, ndėrsa ata nuk janė urdhėruar pėr tjetėr (nga pejgamberėt) pėrveē pėr adhurimin ndaj Allahut njė, e qė nuk ka tė adhuruar tjetėr me tė drejtė pėrveē Tij. I lartė ėshtė Ai nga ajo qė i shoqėrojnė.” Teube, 31.

Adiu i tha qė ne nuk i adhuronim ata. Profeti (salallahu alejhi ue selem) i tha se ata ishin qė ua bėnė tė lejuarėn tė ndaluar e tė ndaluarėn tė lejuar dhe ata i pasuan. (Tirmidhiu. Hadithi ėshtė hasen.)

Rregulli shpjegon dhe sqaron shirkun e bindjes apo nėnshtrimit. Ky shirk ndodhė kur i bindesh apo nėnshtrohesh krijesave, ndėrkohė qė e kundėrshton Krijuesin (Allahun).

Kėtė e sqaron hadithi, tė cilin e transmeton Aliu, se i Dėrguari i Allahut (salallahu alejhi ue selem) ka thėnė: “Nuk ka bindje ndaj krijesės kur kundėrshtohet Krijuesi.” Hadithin e transmeton imam Muslimi nė “Sahihun” e tij. Kjo ka kuptimin se bindja dhe nėnshtrimi ndaj krijesave, kur kundėrshtohet Krijusesi, quhet shirk i nėnshtrimit dhe bindjes.  

Husein es Serraxh

Pėrktheu: Erion Sula

02.06.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010