Kur pranohet adhurimi
19.12.2009 14:44:31

Adhurimi nuk ėshtė i pranuar vetėm nėse nė tė gjenden kėto dy kushte:

1. Tė kryhet i sinqertė vetėm pėr Allahun.

2. Pasimi i Profetit (salallahu alejhi ue selam) nė kėtė adhurim. Pra, ky adhurim tė kryhet ashtu siē e ka vepruar Profetit (salallahu alejhi ue selam).

Shejkhul Islam Ibėn Tejmije (Allahu e mėshiroftė!) ka thėnė: “E gjithė feja pėrmblidhet nė dy baza: Tė mos adhurohet askush tjetėr veē Allahut dhe tė mos adhurohet vetėm se me atė qė Ai ka ligjėruar, pra tė mos e adhurojmė atė me bidate, ashtu sikurse dhe ka thėnė Allahu nė Kuran: " Kushdo qė shpreson pėr takimin me Zotin e tij, le tė punojė mirėsi dhe drejtėsi dhe tė mos i bashkoj askėnd pėr shok nė adhurim Zotit tė tij." Kehf, 110

Dhe kjo ėshtė vėrtetimi i dy dėshmive, dėshmisė se nuk ka Zot tjetėr me meritė pėrveē Allahut dhe dėshmia se Muhamedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij. Dėshmia e parė pėrmban: Tė mos adhurojmė askėnd tjetėr pėrveē Allahut, ndėrsa e dyta: Muhamedi ėshtė i dėrguari i Tij dhe ai i cili na e pėrcjell fenė e Tij. Kėshtu qė, ne obligohemi ta besojmė nė ato qė na lajmėron dhe ta pasojmė nė ato qė na urdhėron.

Kushdo qė dėshiron tė adhurojė Allahun patjetėr duhet t’i plotėsojė kėto dy kushte, sikur do tė thotė: “Vetėm Ty tė dua, me atė qė ti do.”

Fudejl bin Ijad ka thėnė nė lidhje me fjalėn e Allahut:" Me qėllim qė tė provojė kush nga ju ėshtė mė i mirė nė vepra." Mulk, 2

Mė e sinqerta dhe mė e pėrkryera. Shokėt e tij e pyetėn: “O Ebu Alij ēfarė ke pėr qėllim me mė e sinqerta dhe mė e pėrkryera?” Ai u pėrgjigj: “Vėrtet njė vepėr nėse kryhet e sinqertė, por nuk ėshtė e pėrkryer, atėherė ajo nuk pranohet. Kėshtu, edhe nėse ėshtė e pėrkryer, por nuk ėshtė e sinqertė pėrsėri nuk pranohet. E sinqertė ėshtė tė jetė vetėm pėr Allahun, ndėrsa e pėrkryer ėshtė atėhere kur pėrputhet me sunetin.”

Kėshtu qė, nėse humbin kėto dy kushte apo njėri prej tyre, atėhere adhurimi ėshtė i papranuar.

Kėtė e sqaron shembulli i mėposhtėm:

Nėse njė person i falet dikujt tjetėr veē Allahut dhe nė njė formė tė kundėrt me atė qė na ka mėsuar Profeti (salallahu alejhi ue selam) adhurimi do t’i kthehet mbrapsht, pra nuk i pranohet. Po pse njė gjė e tillė? Sepse ai i ka humbur tė dyja kushtet.

Po ashtu, nėse ai falet nė formėn qė na ka mėsuar Profeti (salallahu alejhi ue selam) porse kėtė falje ia dedikon dikujt tjetėr veē Allahut, atėherė adhurimi i tij do tė jetė i pa vlefshėn. A e dini pėrse? Sepse ai ka humdur sinqeritetin, ndėrkohė qė Allahu thotė:" S'ka dyshim se Allahu nuk falė t'i pėrshkruhet Atij shok, e pėrpos kėtij (mėkati) i falė kujt do." Nisa, 48

Gjithashtu, Allahu thotė nė njė ajet tjatėr: " E sikur t'i pėrshkruajnė shok Zotit kishte pėr t'iu shkuar dėm ajo qė kanė vepuar." Maide, 88

Njė gjė e tillė ėshtė edhe sikur dikush tė falet pėr hir tė Allahut, por nė njė formė tjetėr me atė qė na ka mėsuar Profeti (salallahu alejhi ue selam) d.m.th.: tė ketė shpikur njė formė nga vetja e tij, atėherė ky adhurim ėshtė i papranuar, sepse nė tė ka humbur ndjekja dhe pasimi i Profeti (salallahu alejhi ue selam), ndėrsa nė njė hadith Profeti (salallahu alejhi ue selam) ka thėnė: "Kush punon njė punė qė nuk ėshtė nė pėrputhje me ēėshtjen tonė ėshtė e refuzuar."([1])

Ndėrsa, nė njė trasmetim tjetėr Profeti (salallahu alejhi ue selam) ka thėnė: "Kush shpik nė ēėshtjen tonė atė qė nuk ėshtė prej saj do t’i refuzohet."([2])

Kėto dy kushte, nė realitet, janė tė lidhura njėra me tjetrėn, sepse prej sinqeritetit ėshtė qė tė pasohet Profeti (salallahu alejhi ue selam) nė tė njėjtėn kohė dhe pasimi i Profeti (salallahu alejhi ue selam) kėrkon sinqeritetin.


 

Muhamed bin Ibrahim el Hamd

Pėrktheu: Bledar Haxhiu

[1]  Mutefekun alejhi

[2] Muslimi


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010