Llojet e adhurimeve
19.12.2009 14:44:19

Adhurimi ėshtė i llojeve tė ndryshme; disa prej tyre janė thėnie, si: dėshmia “La ilahe il Allah” ( Nuk ka zot tjetėr me meritė pėrveē Allahut); disa prej tyre janė vepra, si: xhihadi nė rrugė tė Allahut dhe largimi i pengesės nga rruga, disa tė tjera janė janė vepa tė zemrės, si: turpi, shpresa, dashuria, frika etj., ndėrsa njė pjesė tjetėr e tyre janė tė pėrbashkėta, si: namazi, sepse ai i pėrmbledh tė gjitha llojet e pėrmendura mė lart.

Mund tė pėrmendim tjetėr nga llojet e adhurimit, zekatin, agjėrimin, haxhi, vėrtetėsia nė fjalė, kthimi i amanetit, mirėsjellja me prindėrit, lidhjet farefisnore, mbajtja e premtimeve, urdhėrimi pėr tė mirė, ndalimi nga e keqa, xhihadi kundėr jobesimtarėve dhe munafikėve, bamirėsia ndaj kafshėve, bamirėsia ndaj jetimėve, tė varfėrve, atyre qė kanė mbetur nė rrugė, robėrve, duaja, dhikri, kurbani, zotimi, kėrkimi i mbrojtjes, kėrkimi i ndihmės, mbėshtetja pendimi, kėrkimi i faljes.

Tė gjitha kėto lloje tė adhurimit nuk lejohet qė tė kryhen pėr dikė tjetėr veē Allahut, sepse nėse ato kryhen pėr dikė tjetėr veē Allahut atėherė njeriu ka bėrė shirk, (pra i ka vendosur Allahut shok nė adhurim).

Muhamed bin Ibrahim el Hamd

Pėrktheu: Bledar Haxhiu


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010