Ndarja e adhurimit
19.12.2009 14:43:55

Adhurimi ndahet nė:

- I pėrgjithshėm. Allahu thotė: “Nuk ka tjetėr, vetėm se gjithēka ėshtė nė qiej e nė tokė ka pėr t’iu paraqitur Zotit si rob.” Merjem, 93.  Kėtu futen tė gjitha krijesat.

- I veēantė. Hyjnė ata qė adhurojnė Allahun sipas ligjeve tė tij. Allahu thotė: “E robėrit e Zotit janė ata qė ecin nėpėr tokė tė qetė, e kur atyre me fjalė u afrohen injorantėt, ata thonė: ‘paqe’. ”  Furkan, 63.

Kėtu hyjnė profetėt. “Pasardhės tė atyre qė i bartėm (i shpėtuam) sė bashku me Nuhun (bėhuni mirėnjohės). Vėrtet, ai ishte rob shumė falėnderues.” Isra, 3.

Allahu thotė: “Adhuroni Allahun dhe mos i vini Atij shok nė adhurim…” Nisa, 36. Qoftė ky  profet, engjėll, ndonjė i mirė, gjithashtu as ndonjė ēėshtje prej ēėshtjeve tė dynjasė. Mos e bė dynjanė shok me Allahun. Kur njeriu i pėrkushtohet dynjasė dhe ai bėhet adhurues i saj. Profeti – paqja dhe bekimi i Allahut qoftė me tė !– thotė: “U shkatėrrua robi i dinarit dhe i dėrhemit …” Buhari.

Allahu thotė: “Ejani t’ju lexoj atė qė me tė vėrtetė jua ndaloi Zoti juaj: tė mos i shoqėroni atij asnjė send…” Enam, 151.

Ju lexoj juve qė tė mos i bėhet shok Allahut nė adhurim, sepse Allahu e ka ndaluar shokvėnien.

Ibnu Mesudi thotė se kush do tė shikojė porositė e Muhamedit – paqja dhe bekimi i Allahut qoftė me tė!– le tė lexojė ajetet: ‘Thuaj! Ejani t’ju lexoj atė qė me tė vėrtetė jua ndaloi Zoti juaj: tė mos i shoqėroni atij asnjė send, tė silleni mirė me prindėrit, tė mos mbytni fėmijėt tuaj pėr shkak tė varfėrisė, sepse Ne i ushqejmė juve dhe ata, mos iu afroni mėkateve tė hapta apo tė fshehta, mos e mbytni njeriun, sepse mbytjen e tij e ndaloi Allahu, pėrpos kur ėshtė mė vend. Kėto janė porositė e Tij, kėshtu qė tė mendoni thellė.’

‘Mos iu afroni pasurisė sė jetimit, deri sa tė arrijė pjekurinė, (mund t’i afroheni) vetėm nė mėnyrėn mė tė mirė, zbatoni me drejtėsi masėn dhe peshojėn, Ne nuk ngarkojmė asnjeri pėrtej mundėsive tė tij. Kur tė flisni (tė dėshmoni) duhet tė jeni tė drejtė edhe nėse ėshtė ēėshtja pėr (kundėr) tė afėrmit dhe zotimin e dhėnė Allahut zbatojeni. Kėto janė me ēfarė ju porosis, kėshtu qė tė pėrkujtoni.’

‘Dhe se kjo ėshtė rruga Ime e drejtė (qė e caktova pėr ju), pra pėrmbajuni kėsaj, mos ndiqni rrugė tė tjera qė t’ju ndajnė nga rruga e Tij. Kėto janė porositė e Tij pėr ju, ashtu qė tė ruheni.’ Enam, 151-153.

Ibn Mesudi –kėnaqėsia e Allahut qoftė me tė! -  i shikon kėto tre ajete si pėrmbledhėse tė fesė.

Kėto janė ajete tė mėdha dhe nėse njeriu percepton dhe punon me to, arrin tre cilėsi .

a)      logjikėn

b)      pėrkujtimin

c)      devotshmėrinė

Ibnu Abasi thotė: “Kėto janė ajetet e qarta qė pėrmenden nė suren Ali Imran.”

11.11.2006


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010