Porosi kuranore (43)
22.12.2009 13:45:00

Si mund tė arrijmė pasuri, furnizim (risk), nder dhe respekt?
Cili ėshtė rezultati i atij qė punon dhe derdh mund?

 

وَأَنْ لَيْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى.

“Dhe se njeriut nuk i takon tjetėr vetėm se ajo qė ka punuar.” Nexhm, 39)
 

Kush jep pasuri (kush e pasuron njerėzimin)?

وَأَنَّهُ هُوَ أَغْنَى وَأَقْنَى.

“Dhe se Ai ėshtė qė pasuron dhe varfėron.” (Nexhm, 48)
 

Ndarja e riskut, furnizimit


اللَّهُ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ يَشَاءُ وَيَقْدِرُ...

“Allahu i ofron furnizim me bollėk atij qė do dhe ia kufizon (atij qė do)…” (Rr’ad, 26)

إِنَّ رَبَّكَ يَبْسُطُ الرِّزْقَ لِمَنْ يَشَاءُ وَيَقْدِرُ...

“S’ka dyshim se Zoti yt ėshtė Ai qė furnizon me bollėk atė qė do dhe ia kufizon atij qė do…” (Isra, 30)


Dėnia e urtėsisė dhe e gradave tė larta
 

يُؤْتِي الْحِكْمَةَ مَنْ يَشَاءُ وَمَنْ يُؤْتَ الْحِكْمَةَ فَقَدْ أُوتِيَ خَيْرًا كَثِيرًا وَمَا يَذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ.

“Ai ia dhuron urtėsinė atij qė do, e kujt i ėshtė dhėnė urtėsia, atij pra i ėshtė dhuruar mirėsi e madhe, pėrveē tė menēurve kėtė nuk e kupton kush.” (Bekare, 269)

وَلَا تَتَمَنَّوْا مَا فَضَّلَ اللَّهُ بِهِ بَعْضَكُمْ عَلَى بَعْضٍ...

“Mos lakmoni nė atė, qė Allahu gradoi disa nga ju mbi disa tė tjerė…” (Nisa, 32)

…نَرْفَعُ دَرَجَاتٍ مَنْ نَشَاءُ إِنَّ رَبَّكَ حَكِيمٌ عَلِيمٌ.

“…Ne ngremė nė shkallė tė lartė atė qė duam. Zoti yt ēdo send e vė nė vendin e vet, asgjė nuk mund t’i fshihet.” (En’am, 83)

...نَرْفَعُ دَرَجَاتٍ مَنْ نَشَاءُ وَفَوْقَ كُلِّ ذِي عِلْمٍ عَلِيمٌ.

“…Atė qė duam Ne e lartėsojmė shumė nė dituri, e mbi secilin tė dijshėm ka edhe mė tė dijshėm.”  (Jusuf, 76)

فَإِذَا مَسَّ الْإِنْسَانَ ضُرٌّ دَعَانَا ثُمَّ إِذَا خَوَّلْنَاهُ نِعْمَةً مِنَّا قَالَ إِنَّمَا أُوتِيتُهُ عَلَى عِلْمٍ بَلْ هِيَ فِتْنَةٌ وَلَكِنَّ أَكْثَرَهُمْ لَا يَعْلَمُونَ.

“Kur e godet njeriun ndonjė e keqe, ai na lutet Neve, e kur nga ana Jonė ia shndėrrojmė atė nė ndonjė tė mirė, ai thotė, “Kjo mė ėshtė dhėnė nė bazė tė dijes sime!” Jo, por ajo ėshtė njė sprovė, por shumica e tyre nuk e dinė.” (Zumer, 49)
 

Kush ėshtė shkaktar i tė mirave dhe i tė kėqijave?
 

مَا أَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ وَمَا أَصَابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ...

Ēfarėdo e mire qė tė vjen ėshtė nga Allahu, e ēka tė ndodhė nga ndonjė e keqe ėshtė nga vetė ti… (Nisa, 79)


 

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
13.12.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010