Porosi kuranore (39)
22.12.2009 13:43:52

Si duhet tė sillemi ndaj lypėsit?
 

وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْ.

“As lypėsin mos e pėrzė!” (Duha, 10)

قَوْلٌ مَعْرُوفٌ وَمَغْفِرَةٌ خَيْرٌ مِنْ صَدَقَةٍ يَتْبَعُهَا أَذًى وَاللَّهُ غَنِيٌّ حَلِيمٌ.

“Njė fjalė e mirė dhe njė lehtėsim (qė i bėhet lypėsit) ėshtė mė e do¬bishme se njė lėmoshė qė pėr¬cillet me tė keqe. Allahu nuk ka nevojė pėr askė, ėshtė i butė.” (Bekare, 263)
 

A lejohet qė muslimani tė krenohet dhe tė ofendojė pėr lėmoshėn e dhėnė?

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لَا تُبْطِلُوا صَدَقَاتِكُمْ بِالْمَنِّ وَالْأَذَى كَالَّذِي يُنْفِقُ مَالَهُ رِئَاءَ النَّاسِ...

“O ju qė besuat, mos i prishni lėmoshat tuaja me tė krenuar e me ofendim siē bėn ai qė e jep pasurinė e vet sa par sy e faqe tė njerėzve…”
(Bekare, 264)

 

Ēfarė duhet tė japė muslimani nė rrugėn e Allahut tė Madhėrishėm?

…وَيَسْأَلُونَكَ مَاذَا يُنْفِقُونَ قُلِ الْعَفْوَ كَذَلِكَ يُبَيِّنُ اللَّهُ لَكُمُ الْآَيَاتِ لَعَلَّكُمْ تَتَفَكَّرُونَ.

“…Tė pyesin ty edhe se ē’do tė japin. Thuaj, “Tepricėn”! Kėshtu ua sqa¬ron Allahu juve argumentet ashtu qė tė mendoni (ēka ėshtė mirė e ēka ėshtė keq).” (Bekare, 219)

فِي الدُّنْيَا وَالْآَخِرَةِ...

“(tė mendoni) Pėr kėtė botė dhe pėr botėn tjetėr…” (Bekare, 220)

A duhet qė dhėnia e lėmoshės tė realizohet haptazi apo fshehurazi?


إِنْ تُبْدُوا الصَّدَقَاتِ فَنِعِمَّا هِيَ وَإِنْ تُخْفُوهَا وَتُؤْتُوهَا الْفُقَرَاءَ فَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ وَيُكَفِّرُ عَنْكُمْ مِنْ سَيِّئَاتِكُمْ وَاللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِيرٌ.

“Nėse lėmoshat i jepni haptazi, ajo ėshtė mirė, por nėse ato ua jepni tė varfėrve fshehurazi, ajo ėshtė edhe mė e mirė pėr ju dhe Ai ua largon (me punė tė mira) tė kėqijat. Allahu ėshtė i njohur hollėsisht pėr veprat tuaja.” (Bekare, 271)


 

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
15.11.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010