Frika apo shpresa
19.12.2009 14:43:15

Lind pyetja se kujt duhet t'i jepet mė shumė pėrparėsi frikės apo shpresės?

 Nė kėtė ēėshtje ka mė shumė se njė thėnie, prej tyre mund tė pėrmendim:

1. Kanė thėnė: “Duhet qė njeriu tė anojė mė tepėr ana e frikės, nė mėnyrė qė kjo ta shtyjė pėr t’iu bindur Allahut dhe tė largohet nga gjynahet.”

2. Kanė thėnė: “Duhet qė njeriu tė anojė mė tepėr nga ana e shpresės, nė mėnyrė qė tė jetė optimist dhe se Profeti (salallahu alejhi ue selam) e donte optimizmin.”

3. Kanė thėnė: “Njeriu kur punon punė tė mira duhet qė njeriu tė anojė nga ana e shpresės, nė mėnyrė qė kjo ta shtyjė pėr punė tė mira. Kėshtu qė atij qė i ėshtė mundėsuar kryerja e adhurimeve do t’i dhurohet dhe pranimi i tyre.” Nė lidhje me kėtė disa selefė kanė thėnė: “Nėse Allahu tė mundėson tė bėsh dua, atėhere prite pėrgjigjen, sepse Ai thotė: "Lutmuni Mua qė t’ju pėrgjigjem." Gafir, 60.

Por kur njeriu kryen gjynahe, atėhere tek ai duhet tė anojė ana e frikės, nė mėnyrė qė kjo ta ndalojė nga kryerja e tė kėqiave, Allahu thotė: "Thuaj! Vėrtet, unė i frikėsohem dėnimit tė ditės sė madhe, nėse nuk i pėrulem Zotit tim." En'am, 15.

Kjo thėnie ėshtė afėr po jo tėrėsisht e saktė, sepse mund ta kundėrshtojė atė fjala e Allahut: "Dhe, ata tė cilėt japin (sadaka-zekat) nga ajo qė u ėshtė dhėnė (sepse e dinė se do tė kthehen te Zoti i tyre) dhe zemrat e tyre i kanė tė frikėsuara." Mumimun, 60.

4. Kanė thėnė: “Duhet qė kur tė jetė i shėndoshė tė anojė tek ai ana e frikės dhe kur ėshtė i sėmurė tė anojė ana e shpresės.”

5. Kanė thėnė: “Ato janė si krahėt e zogut. Besimtari ecėn pėr tek Allahu me tė dyja krahėt tė cilat janė frika dhe shpresa. Nėse ato janė tė njėjta, fluturimi do tė jetė i suksesshėn, por nėse ndonjėra prej tyre ėshtė e mangėt, atėherė edhe fluturimi do tė jetė i tillė. Por, nėse zogu humb njėrin krah atėherė ai ėshtė nė prag tė vdekjes.”

6. Kanė thėnė: “Ndryshon nga njė person tek tjetri dhe nga njė gjendje tek tjetra.” Allahu e di mė sė miri.

Frika e detyrueshme dhe frika e pėlqyer

Frika e detyrueshme ėshtė ajo e cila tė shtyn nė kryerjen e obligimeve dhe largimin nga tė ndaluarat, ndėrsa frika e pėlqyer ėshtė ajo e cila tė shtyn pėr kryerjen e punėve tė pėlqyera dhe lėnien e atyre qė janė tė urryera.

Muhamed bin Ibrahim el Hamd

Pėrktheu: Bledar Haxhiu


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010