Porosi kuranore (30)
22.12.2009 13:41:11

Ēfarė kuptojmė me tregti islame?


يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَى تِجَارَةٍ تُنْجِيكُمْ مِنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ.

“O ju qė keni besuar, a t’ju tregoj pėr njė tregti tė bujshme qė ju shpėton prej njė dėnimi tė dhembshėm.” (Saff, 10)

تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنْفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ.

“T’i besoni Allahut dhe tė Dėrguarit tė Tij, tė luftoni nė rrugėn e Allahut me pasurinė tuaj dhe veten tuaj, e kjo ėshtė shumė mė e dobishme pėr ju, nėse jeni qė e dini.” (Saff, 11)

يَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَيُدْخِلْكُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِنْ تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَمَسَاكِنَ طَيِّبَةً فِي جَنَّاتِ عَدْنٍ ذَلِكَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ.

“Ai (Allahu) ua fal mėkatet tuaja, ju shpie nė xhenete nėpėr tė cilėt rrjedhin lumenj dhe nė pallate tė bukura nė xhenetet e amshueshme, e kėto janė ai suksesi mė i madh.” (Saff, 12)

وَأُخْرَى تُحِبُّونَهَا نَصْرٌ مِنَ اللَّهِ وَفَتْحٌ قَرِيبٌ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِينَ.

“Edhe tė tjera qė ju i dėshironi, ndihmė prej Allahut dhe fitore e afėrt, e pra, pėrgėzoji besimtarėt!” (Saff, 13)
 

Si duhet tė sillemi ndaj bonjakut (jetimit)?
 

فَأَمَّا الْيَتِيمَ فَلَا تَقْهَرْ.

“Pra, mos e pėrul jetimin!” (Duha, 9)


Cilat janė lidhjet ndėrmjet muslimanėve dhe jetimėve?


...وَيَسْأَلُونَكَ عَنِ الْيَتَامَى قُلْ إِصْلَاحٌ لَهُمْ خَيْرٌ وَإِنْ تُخَالِطُوهُمْ فَإِخْوَانُكُمْ وَاللَّهُ يَعْلَمُ الْمُفْسِدَ مِنَ الْمُصْلِحِ وَلَوْ شَاءَ اللَّهُ لَأَعْنَتَكُمْ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ حَكِيمٌ.

“Dhe tė pyesin ty pėr bonjakėt. Thuaj, “Po t’i ndihmoni nė punėt e tyre ėshtė mė mirė, e nėse i pėrzieni (pasurinė e tyre me tuajėn), ata janė vėllezėrit tuaj. Allahu di tė dallojė qėllimkeqin nga qėllimmirin. E sikur tė dėshironte Allahu do t’ju rėndojė. Allahu ėshtė mė i fuqishmi, mė i urti.” (Bekare, 220)
 

Si duhet vepruar me pasurinė e bonjakėve (jetimėve)?

وَآَتُوا الْيَتَامَى أَمْوَالَهُمْ وَلَا تَتَبَدَّلُوا الْخَبِيثَ بِالطَّيِّبِ...

“Bonjakėve (jetimėve) jepuani pasurinė e tyre (kur tė rriten), dhe mos e ndėrroni tė pastrin (mallin tuaj qė e keni hallall) me tė ndytin (me haramin)…” (Nisa, 2)

...وَلَا تَأْكُلُوا أَمْوَالَهُمْ إِلَى أَمْوَالِكُمْ إِنَّهُ كَانَ حُوبًا كَبِيرًا.

“…edhe mos e hani pasurinė e tyre (tė pėrzier) me pasurinė tuaj, se ky ėshtė mėkat i madh.” (Nisa, 2)

وَإِنْ خِفْتُمْ أَلَّا تُقْسِطُوا فِي الْيَتَامَى فَانْكِحُوا مَا طَابَ لَكُمْ مِنَ النِّسَاءِ مَثْنَى وَثُلَاثَ وَرُبَاعَ...

“Nė qoftė se frikėsoheni se nuk do tė jeni tė drejtė ndaj bonjakeve, atė¬herė martohuni me ato gra qė ju pėlqejnė; me dy, me tri e me katėr…” (Nisa, 3)
 

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
13.9.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010