Porosi kuranore (29)
22.12.2009 13:40:51

Si duhet tė sillet muslimani me kundėrshtarin e tij kur diskutojnė pėr ēėshtje fetare?


Ajeti nė gjuhėn arabe:

وَإِنْ عَاقَبْتُمْ فَعَاقِبُوا بِمِثْلِ مَا عُوقِبْتُمْ بِهِ وَلَئِنْ صَبَرْتُمْ لَهُوَ خَيْرٌ لِلصَّابِرِينَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe:

“Nė qoftė se doni tė merrni hak, atėherė ndėshkoni nė atė masė sa jeni ndėshkuar ju; e nėse duroni, pa dyshim ai ėshtė mė i mirė pėr ata qė durojnė.” (Nahl, 126)


Si duhet tė bisedojmė me armiqtė e Islamit?
 

وَقُلْ لِعِبَادِي يَقُولُوا الَّتِي هِيَ أَحْسَنُ إِنَّ الشَّيْطَانَ يَنْزَغُ بَيْنَهُمْ إِنَّ الشَّيْطَانَ كَانَ لِلْإِنْسَانِ عَدُوًّا مُبِينًا.

“E ti robve tė Mi thuaju, “Le ta thonė atė qė ėshtė mė e mira, pse djalli ndėrsen mes tyre, e ėshtė e ditur se djalli ėshtė armik i hapėt i njeriut.” (Isra, 53)

 

Si duhet tė polemizojmė me Ithtarėt e Librit?


وَلَا تُجَادِلُوا أَهْلَ الْكِتَابِ إِلَّا بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ...

“Ithtarėt e librit mos i polemizoni ndryshe (kur i thirrni nė fenė tuaj) vetėm ashtu si ėshtė mė sė miri...” (Ankebut, 46)
 


Ē'duhet vepruar me Ithtarėt e Librit (mizorėt)?

 

...إِلَّا الَّذِينَ ظَلَمُوا مِنْهُمْ وَقُولُوا آَمَنَّا بِالَّذِي أُنْزِلَ إِلَيْنَا وَأُنْزِلَ إِلَيْكُمْ وَإِلَهُنَا وَإِلَهُكُمْ وَاحِدٌ وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ.

“... pėrveē atyre qė janė mizorė dhe thuajuni, “Ne i besuam asaj qė na u zbrit neve dhe qė u zbriti juve dhe se Zoti ynė dhe Zoti juaj ėshtė njė, dhe se ne i jemi dorėzuar Atij.” (Ankebut, 46)
 

A lejohet qė muslimani t’i nėnshtrohet jobesimtarit?

يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ اتَّقِ اللَّهَ وَلَا تُطِعِ الْكَافِرِينَ وَالْمُنَافِقِينَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلِيمًا حَكِيمًا.

“O ti Pejgamber, qėndro i fortė nė besnikėri ndaj Allahut, e mos i pėrfill jobesimtarėt dhe hipokritėt, se vėrtet Allahu ėshtė i gjithė¬dij¬shėm, i di ēėshtjet nė hollėsi.” (Ahzab, 1)
 

Cili ėshtė shpėrblimi pėr ata qė e ndihmojnė fenė e Allahut tė Madhėrishėm?

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ.

“O besimtarė, nėse ju ndihmoni (fenė) Allahun, Ai ju ndihmon juve dhe u forcon kėmbėt tuaja.” (Muhammed, 7)


...وَلَيَنْصُرَنَّ اللَّهُ مَنْ يَنْصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ.

“....E Allahu patjetėr do ta ndih¬mo¬jė atė qė ndihmon rrugėn e Tij, se Allahu ėshtė shumė i fuqishėm dhe gjithnjė triumfues.” (Haxhxh, 40)

 

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
6.9.200
9


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010