Porosi kuranore (28)
22.12.2009 13:40:32

A duhet tė lidhin muslimanėt marrėveshje me jobesimtarėt?


Ajeti nė gjuhėn arabe:

إِلَّا الَّذِينَ عَاهَدْتُمْ مِنَ الْمُشْرِكِينَ ثُمَّ لَمْ يَنْقُصُوكُمْ شَيْئًا وَلَمْ يُظَاهِرُوا عَلَيْكُمْ أَحَدًا فَأَتِمُّوا إِلَيْهِمْ عَهْدَهُمْ إِلَى مُدَّتِهِمْ إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُتَّقِينَ.

Ajeti nė gjuhėn shqipe:
“Pos atyre idhujtarėve me tė cilėt keni lidhur marrėveshje, e tė cilėt nuk ju kanė shmangur asgjė dhe nuk e kanė ndihmuar askėnd kun¬dėr jush, pra, edhe ju pėr¬mbush¬ni marrėveshjen e tyre deri nė afatin e caktuar. S’ka dyshim se Allahu i do tė devotshmit.” (Teube, 4)


A lejohet strehimi i idhujtarėve?
 

وَإِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِكِينَ اسْتَجَارَكَ فَأَجِرْهُ حَتَّى يَسْمَعَ كَلَامَ اللَّهِ ثُمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُ ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لَا يَعْلَمُونَ.

“E nėse ndokush prej idhujtarėve tė kėrkon strehim, ti strehoje nė mė¬nyrė qė t’i dėgjojė fjalėt e Allahut (Kur’anin), e mandej pėrcille deri nė vendin e tij tė sigurt. Kėtė, ngase ata janė popull qė nuk e di (tė vėr¬tetėn e fesė islame).” (Teube, 6)

 

Ē'duhet tė bėjė muslimani nė rast se jobesimtari e fyen?


وَاصْبِرْ وَمَا صَبْرُكَ إِلَّا بِاللَّهِ وَلَا تَحْزَنْ عَلَيْهِمْ وَلَا تَكُ فِي ضَيْقٍ مِمَّا يَمْكُرُونَ.

“Pra, tė jesh i durueshėm! Durimi yt ėshtė vetėm me ndihmėn e Allahut. Ti mos u pikėllo pėr ata, as mos u brengos pėr dredhitė qė bėjnė ata!” (Nahl, 127)

إِنَّ اللَّهَ مَعَ الَّذِينَ اتَّقَوْا وَالَّذِينَ هُمْ مُحْسِنُونَ.

“S’ka dyshim se Allahu ėshtė me ata qė janė tė devotshėm (qė ruhen prej tė kėqijave) dhe me ata qė janė bamirės.” (Nahl, 128)


Ē'duhet tė bėjė muslimani nė rast se jobesimtari e fyen me fjalė tė ndyta?

 

وَاصْبِرْ عَلَى مَا يَقُولُونَ وَاهْجُرْهُمْ هَجْرًا جَمِيلًا.

“Dhe ki durim ndaj asaj qė tė thonė dhe largohu atyre i matur.” (Muzemil, 10)

 

Ē'duhet tė bėjė muslimani nė rast se jobesimtari i ndėrpret lidhjet me tė?

...وَإِنْ خِفْتُمْ عَيْلَةً فَسَوْفَ يُغْنِيكُمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ إِنْ شَاءَ إِنَّ اللَّهَ عَلِيمٌ حَكِيمٌ.

“...Nėse i frikėsoheni skamjes, Allahu me dėshirėn e vet do t’ju pasurojė me mirėsitė e Tij. Allahu ėshtė i gjithėdijshėm, ėshtė i urtė. (Teube, 28)

 

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
30.8.200
9


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010