Porosi kuranore (27)
22.12.2009 13:40:16

Si duhet tė sillemi me jomuslimanin?

A i lejohet muslimanit qė ta urrejė jomuslimanin?

 

Ajeti nė gjuhėn arabe:

لَا إِكْرَاهَ فِي الدِّينِ...

Ajeti nė gjuhėn shqipe:
“Nė fe nuk ka dhunė…” (Bekare, 256)

نَحْنُ أَعْلَمُ بِمَا يَقُولُونَ وَمَا أَنْتَ عَلَيْهِمْ بِجَبَّارٍ فَذَكِّرْ بِالْقُرْآَنِ مَنْ يَخَافُ وَعِيدِ.

“Ne dimė mė sė miri ēka thonė ata, e ti ndaj tyre nuk je ndonjė dhunues, ti kėshilloje me kėtė Kuran atė qė i ka frikėn kėrcėnimit Tim.” (Kaf, 256)

مَنْ يُطِعِ الرَّسُولَ فَقَدْ أَطَاعَ اللَّهَ وَمَنْ تَوَلَّى فَمَا أَرْسَلْنَاكَ عَلَيْهِمْ حَفِيظًا.

“Kush i bindet Pejgamberit, ai i ėshtė bin¬dur Allahut, e kush e refuzon, Ne nuk tė dėrguam ty roje kundėr tyre.” (Nisa, 80)

 

A lejohet t’i bėjmė shok Allahut?
 

وَاعْبُدُوا اللَّهَ وَلَا تُشْرِكُوا بِهِ شَيْئًا...
“Adhurojeni Allahun e mos i sho¬qėroni Atij asnjė send…” (Nisa, 36)

فَلَا تَدْعُ مَعَ اللَّهِ إِلَهًا آَخَرَ فَتَكُونَ مِنَ الْمُعَذَّبِينَ.

“Pra, pėrpos Allahut, mos lut zot tjetėr e tė bėhesh prej tė dėnuarve.” (Shuara, 213)

...وَمَا لِلظَّالِمِينَ مِنْ أَنْصَارٍ.

“…e pėr ata mėkatarėt nuk ka ndonjė ndihmėtarė.” (Bekare, 270)
 

Cila ėshtė humbja mė e madhe?
 

يَدْعُو مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لَا يَضُرُّهُ وَمَا لَا يَنْفَعُهُ ذَلِكَ هُوَ الضَّلَالُ الْبَعِيدُ.

“Ai nė vend tė Allahut lut atė qė nuk mund t’i bėjė as dėm as dobi. Edhe kjo ėshtė ajo humbja pa mbarim.” (Haxhxh, 12)
 

Cili ėshtė mėkati qė nuk falet?


إِنَّ اللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَنْ يُشْرَكَ بِهِ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَلِكَ لِمَنْ يَشَاءُ وَمَنْ يُشْرِكْ بِاللَّهِ فَقَدِ افْتَرَى إِثْمًا عَظِيمًا.

“S’ka dyshim se Allahu nuk fal (mė¬katin) t’i pėrshkruhet Atij shok (idhujtarinė), e pėrpos kėtij (mė¬kati) i fal kujt do. Kush pėr¬shkru¬an Allahut shok, ai ka trilluar njė mėkat tė madh.” (Nisa, 48)


A lejohet fyerja e idhujtarėve, tė cilėt adhurojnė zota tė tjerė pos Allahut?
 

وَلَا تَسُبُّوا الَّذِينَ يَدْعُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ فَيَسُبُّوا اللَّهَ عَدْوًا بِغَيْرِ عِلْمٍ.

“Ju mos ua shani ata (zota) qė u luten (idhujtarėt), pos Allahut, e (si hakmarrje) tė fyejnė Allahun nga armiqėsia, duke mos ditur (pėr madhėrinė e Tij).” (En’am, 108)
 

A lejohet qė muslimani t’ia grabisė trashėgiminė jomuslimanit?

وَالَّذِينَ كَفَرُوا بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ إِلَّا تَفْعَلُوهُ تَكُنْ فِتْنَةٌ فِي الْأَرْضِ وَفَسَادٌ كَبِيرٌ.

“Ata qė e mohuan tė vėrtetėn janė miq tė njėri-tjetrit. E nėse nuk e bė¬ni atė (tė ndihmoni e tė kujdeseni pėr njėri-tjetrin), bėhet trazirė dhe rrė¬mujė e madhe nė tokė.” (Enfal, 73)
 

A lejohet qė muslimanėt tė anojnė nga paqja me jomuslimanėt?
 

وَإِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ.

“Nė qoftė se ata anojnė nga paqja, ano edhe ti nga ajo e mbėshtetu nė Allahun. Ai ėshtė qė dėgjon dhe di.” (Enfal, 61)

وَإِنْ يُرِيدُوا أَنْ يَخْدَعُوكَ فَإِنَّ حَسْبَكَ اللَّهُ.

“Po nėse duan tė mashtrojnė me tė (me paqen), ty tė mjafton Allahu…” (Enfal, 62)


 

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
23.8.200
9


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010