Porosi kuranore (25)
22.12.2009 13:39:35

Cili ėshtė dallimi mes shitblerjes dhe kamatės?
 

...وَأَحَلَّ اللَّهُ الْبَيْعَ وَحَرَّمَ الرِّبَا...
“…E Allahu e ka lejuar shitblerjen, por e ka ndaluar kamatėn…” (Bekare, 275)
 

Cili ėshtė dallimi mes kamatės dhe zekatit dhe a lejohet tė japim pasuri nga kamata?
 

وَمَا آَتَيْتُمْ مِنْ رِبًا لِيَرْبُوَ فِي أَمْوَالِ النَّاسِ فَلَا يَرْبُو عِنْدَ اللَّهِ وَمَا آَتَيْتُمْ مِنْ زَكَاةٍ تُرِيدُونَ وَجْهَ اللَّهِ فَأُولَئِكَ هُمُ الْمُضْعِفُونَ.

"Dhe ēka tė jepni nga pasuria pėr ta shtuar e rritur (me kamatė), nė pasurinė e njerėzve, ajo nuk do tė shtohet tek Allahu, e ēka tė jepni nga sadakaja (bamirėsia) me qėllim qė t’i afroheni Allahut, tė tillėt janė ata qė u shumėfishohet (shpėrblimi).” (Rrum, 39)
 

Si duhet tė bėjmė tregti dhe ēfarė kėrkohet nga muslimani?
 

وَأَقِيمُوا الْوَزْنَ بِالْقِسْطِ وَلَا تُخْسِرُوا الْمِيزَانَ.
“Edhe ju mbani me drejtėsi peshojėn, e mos lėni mangėt nė peshore!” (Rrahman, 9)


وَأَوْفُوا الْكَيْلَ إِذَا كِلْتُمْ وَزِنُوا بِالْقِسْطَاسِ الْمُسْتَقِيمِ ذَلِكَ خَيْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِيلًا.

“Masėn mbusheni kur matni (me enė) dhe peshoni me peshojė tė drejtė (precize) Kjo ėshtė mė e dobishme dhe ka pėrfundim mė tė mirė.” (Isra, 35)

أَوْفُوا الْكَيْلَ وَلَا تَكُونُوا مِنَ الْمُخْسِرِينَ.

“Plotėsoni matjen, e mos u bėni prej atyre qė lėnė mangėt!” (Shuara, 181)

وَزِنُوا بِالْقِسْطَاسِ الْمُسْتَقِيمِ.

“Dhe matni me peshojė (kandar) tė saktė (precize).” (Shuara, 182)


وَلَا تَبْخَسُوا النَّاسَ أَشْيَاءَهُمْ وَلَا تَعْثَوْا فِي الْأَرْضِ مُفْسِدِينَ.

“Dhe mos lini mangėt sendet e njerėzve, e mos bėni shkatėrrime nė tokė.” (Shuara, 18)

وَاتَّقُوا الَّذِي خَلَقَكُمْ وَالْجِبِلَّةَ الْأَوَّلِينَ.

“Frikėsohuni Atij qė ju krijoi juve dhe breznitė e para.” (Shuara, 184)

وَيْلٌ لِلْمُطَفِّفِينَ.

“Tė mjerėt ata qė mangėt masin e peshojnė.” (Mutaffifin, 1)

الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُوا عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ.

“Ata qė kur matin prej njerėzve, pėr vete e plotėsojnė.” (Mutaffifin, 2)

وَإِذَا كَالُوهُمْ أَوْ وَزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ.

"E kur u matin tė tjerėve ose u peshojnė, u lėnė mangėt." (Mutaffifin, 3)


أَلَا يَظُنُّ أُولَئِكَ أَنَّهُمْ مَبْعُوثُونَ.

"A nuk e dinė tė tillėt se kanė pėr t’u ringjallur?" (Mutaffifin, 4)

لِيَوْمٍ عَظِيمٍ.

“Nė njė ditė tė madhe.” (Mutaffifin, 5)

يَوْمَ يَقُومُ النَّاسُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ.

"Nė ditėn kur njerėzit ngrihen (prej varrezave) pėr tė dalė para Zotit tė botėve." (Mutaffifin, 6)


 

M.M. Pikthal & M. Fateh Muhammad
Pėrktheu: Mr. Fehim Dragusha
9.8.200
9


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010