Rreth metodologjisė sė Ehli Sunetit gjatė shtjellimit tė problematikave tė akides
22.12.2009 13:37:22

Ēdo musliman i sinqertė, i cili kėrkon tė kuptojė njė problematikė qė ka tė bėjė me aspektin e besimit (akides), patjetėr ėshtė i obliguar qė para kėsaj tė kuptojė metodologjinė e saktė qė duhet tė pasojė nė kėtė gjė. Nė fakt, edhe kjo metodologji (menhexh) e bėn atė qė tė dallohet nga grupimet dhe sektet e shumta, tė cilat, fatkeqėsisht, si shkak i metodologjisė sė gabuar qė zgjodhėn, devijuan nga e drejta. Pra, saktėsia e metodologjisė sjell edhe konkluzione tė sakta dhe e mbron hulumtuesin e sė vėrtetės qė tė mos bjerė nė gabime dhe devijime tė cilat e largojnė nga rruga e saktė (Tariku Mustekim).

Metodologjia e Ehli Sunetit gjatė shtjellimit dhe zbėrthimit tė ēėshtjeve tė besimit bazohet nė parime tė qarta dhe tė definuara. Mė thelbėsorja nė tėrė kėtė metodologji ėshtė se gjatė argumentimit ajo bazohet nė fjalėn e Allahut tė Madhėruar (Kuran) dhe nė thėniet e tė Dėrguarit, lavdėrimi dhe paqja qofshin mbi tė, nė Sunet, dhe kjo ėshtė edhe besimi i muslimanėve tė parė (sahabėt, tabinėt dhe ata qė i kanė pasuar nė tė mirė).

Mirėpo, kėtu duhet ta kemi parasysh edhe faktin se shumica e fraksioneve qė i atribuohen Islamit thonė se argumentojnė me Kuran dhe Sunet, por megjithėkėtė nė rezultate (konkluza) kemi ndryshime dhe devijime nga ata.

Arsyeja nė kėtė qėndron se kėto fraksione para se tė fillojnė tė mbėshteten e tė argumentojnė me Kuran dhe Hadith, paraprakisht mbartin me vete ide, opinione dhe konkluza tė prodhuara nga logjika e tyre dhe mė pastaj mundohen, duke hulumtuar nė citatet sheriatike (Kuran dhe Hadith), qė tė gjejnė atė qė pėrputhet me kėto ide fikse dhe argumentojnė me to, ndėrsa ato qė nuk pėrputhen i anashkalojnė tėrėsisht. Kėshtu ata pretendojnė se janė mbėshtetur nė Kuran dhe Hadith, por nė fakt ata kanė marrė nga kėto tė dyja ēfarė u pėrshtatej dhe lanė atė qė nuk e pėlqyen.

Ndėrsa Ehli Suneti pėr tė arritur tek e vėrteta u qaset citateve sheriatike larg ēdo koncepti fiks, paraprak, dhe kėshtu arrin drejt tek e sakta tė cilėn na e tregon Allahu i Plotfuqishėm pėrmes shpalljes hyjnore.
Ehli Suneti konceptet rreth njė problematike tė caktuar i nxjerr duke i hulumtuar tė gjitha citatet nga Kurani dhe Hadithi qė flasin rreth asaj problematike, pastaj i vėshtron ato tė gjitha sė bashku dhe i studion duke krahasuar e pėrputhur domethėniet dhe nga ato nxjerr konkluzionet, pa u paraprirė atyre tė vėrtetave me ide tė ngulitura nė mendje.

Gjithashtu kėtu duhet tė sqarohet edhe fakti se Ehli Suneti nuk e anashkalon logjikėn dhe mendjen e shėndoshė, nė tė kundėrtėn, qasja ndaj argumenteve bėhet duke e pėrdorur mendjen dhe logjikėn, por Ehli Suneti nuk pranon qė peshorja esenciale tė bėhet mendja e njeriut duke anashkaluar shpalljen, pasi ajo nuk ėshtė e pėrsosur ashtu si nuk janė tė pėrsosura asnjė nga cilėsitė e tij (njeriut). Mendja dhe logjika ndikohet nga rrethi, vendi dhe koha nė tė cilin jeton, pastaj opinionet e tij janė rezultat i rrethanave tė zhvillimit tė mendjes dhe shumė indikacione tė tjera, prandaj edhe nuk do ta arrijė gjithherė t’ia qėllojė tė saktės. Po tė mos kishte nevojė mendja pėr drejtues, atėherė Allahu i Lartėsuar nuk do tė dėrgonte Profetė dhe Libra, por secilit do t’i mjaftonte mendja dhe logjika e tij pėr ta gjetur besimin dhe tė saktėn.

 

Alaudin Abazi
6.9.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010