Gruaja, fjalėt e sė cilės i dėgjoi Allahu i Lartėsuar
22.12.2009 13:35:26

Ajo shkoi tek i Dėrguari i Allahut, lavdėrimi dhe paqja e Allahut qoftė mbi tė, duke nxituar, kurse shenjat e frikės dhe tė shqetėsimit i vėreheshin nė fytyrė. Si tė mos jetė kėshtu kur familja e saj ishte kėrcėnuar me shkatėrrim dhe ndarje, shtėpia e saj ishte rrezikuar me shembje dhe e gjithė kjo pas njė fjale nė gjendje hidhėrimi qė i kishte thėnė bashkėshorti i saj, i cili ishte gati ta shkatėrronte njė familje tė tėrė dhe t’i jepte fund jetės bashkėshortore. Ajo shkoi tek i Dėrguari i Allahut me shpresė qė tė gjente zgjidhje pėr problemin e saj, ndėrsa derėn e tij e gjeti tė hapur dhe asnjėherė ndėrmjet tij dhe njerėzve nuk ekzistonte perde dhe pengesė. Ajo ishte Haule bint Tha'lebe, Allahu qoftė i kėnaqur prej saj, pėr tė cilėn Aishja ka thėnė: "Lavdėrimi i takon Allahut, dėgjimi i tė Cilit i pėrfshin tė gjitha zėrat! Ajo grua erdhi tek i Dėrguari i Allahut duke iu ankuar pėr burrin e saj, unė isha nė kėndin e shtėpisė, e Allahu zbriti nė Kuran njė sure tė tėrė pėr ēėshtjen e saj, tė cilėn e emėrtoi me sure el Muxhadile, e cila fillon me fjalėt: "Allahu i ka dėgjuar fjalėt e asaj, qė diskutoi me ty pėr burrin e vet dhe iu ankua Atij. Allahu e dėgjoi bisedėn tuaj, sepse Ai dėgjon dhe sheh gjithēka." (Muxhadile, 1)

Librat e komentimit tė Kuranit theksojnė shkakun e zbritjes sė kėtij ajeti fisnik se Haule bint Tha'lebe, gruaja e Evs b. Samit, Allahu qoftė i kėnaqur me tė dy. Mes tyre kishte njė mosmarrėveshje, si mes burrit e gruas. Burri i saj ishte njeri qė hidhėrohej shumė shpejt. Kur ndodhi mospajtimi midis tyre, ai u betua se nuk do t'i afrohej asaj dhe i tha: "Mė je bėrė si shpina e nėnės sime", njė formulė qė pranohej si deklaratė ndarjeje ndėr arabėt paganė e qė e ndaloi Islami.

Evsi pas njė kohe deshi t'i afrohej gruas sė tij, por ajo e ndaloi dhe refuzoi t'i pėrgjigjej derisa tė shkonte tek i Dėrguari i Allahut dhe ta lajmėronte se ēka kishte ndodhur. Mirėpo Evsit i erdhi keq dhe i vinte turp qė t'i tregonte tė Dėrguarit pėr ngjarjen. I Dėrguari i tha asaj: "Ti je e ndaluar pėr tė." Ajo i tha tė Dėrguarit se burri i saj me ato fjalė nuk kishte pėr qėllim divorcin e as ndarjen, kurse i Dėrguari sėrish i tha: "Ti je e ndaluar pėr tė." Kur dėgjoi fjalėt e Profetit iu drejtua Allahut duke thėnė: "O Zoti im, Ty tė ankohem pėr gjendjen dhe dobėsinė time." Mė pas filloi tė diskutonte me tė Dėrguarin pėr ta bindur atė se ajo e donte burrin e saj dhe nuk dėshironte ndarjen prej tij, gjithashtu edhe ai ndien tė njėjtėn gjė. Mirėpo i Dėrguari iu pėrgjigj edhe herėn e tretė: "Ti je e ndaluar pėr tė". Megjithėkėtė ajo nuk i humbi shpresat nga mėshira e Allahut dhe sėrish filloi tė diskutonte me tė Dėrguarin me metodėn duke u pėrqendruar nė aspektin emocional dhe njerėzor me shpresė se do ta bindte atė pėr gjetjen e rrugėdaljes nga kjo gjendje e vėshtirė nė tė cilėn gjendet duke i thėnė se unė jam e vetme, nuk kam familje, kam vajzė tė vogėl, nėse ia lė atij do tė dėmtohet, ndėrsa nėse e marr unė, do tė vdesė urie. Kurse i Dėrguari nuk kishte pėrgjigje tjetėr vetėm se duke i thėnė: "Ti je e ndaluar pėr tė". Ajo iu drejtua Allahut tė Madhėrishėm me fjalėt: "O Zoti im, zbrit nė gjuhėn e tė Dėrguarit Tėnd atė qė do ta zgjidhte ēėshtjen time".

Allahu menjėherė zbriti fjalėn e Tij: "Allahu i ka dėgjuar fjalėt e asaj, qė diskutoi me ty pėr burrin e vet dhe iu ankua Atij. Allahu e dėgjoi bisedėn tuaj, sepse Ai dėgjon dhe sheh gjithēka" (Muxhadile, 1). I Dėrguari i Allahut pas zbritjes sė ajeteve pėr kėtė ēėshtje, sqaroi dispozitėn pėr kėtė problematikė. E thirri Evsin dhe i kėrkoi atij ta lirojė njė rob si shpagim pėr aktin e tij. Evsi e lajmėroi tė Dėrguarin se nuk kishte mundėsi ta bėnte kėtė. Atėherė Profeti i kėrkoi tė agjėronte dy muaj pandėrprerė, ai iu pėrgjigj se nuk kishte mundėsi ngase ishte burrė i shtyrė nė moshė, kurse agjėrimi po e dobėsonte. Atėherė Profeti i kėrkoi tė jepte sadaka (lėmoshė) pėr gjashtėdhjetė tė varfėr, por Evsi e lajmėroi tė Dėrguarin se nuk posedonte pasuri qė t'i ushqente tė varfrit. Kur e pa gjendjen e tij, i Dėrguari dha sadaka pėr tė dhe i tha qė tė kthehet te gruaja e tij.

Mbi dritėn e shkakut tė zbritjes sė kėtij ajeti dhe ajeteve pasuese mund tė ndalemi nė disa ēėshtje tė rėndėsishme qė kanė tė bėjnė me familjen dhe shoqėrinė:

Ēėshtja e parė: Pozita e femrės nė Islam dhe se ajo ka tė drejta dhe obligime ashtu siē i ka edhe burri pėrveē atyre qė i ka veēuar Allahu i Lartėsuar: "Gratė kanė aq tė drejta sa kanė edhe detyra, sipas arsyes sė shėndoshė, ndonėse burrat kanė njė shkallė (mė shumė pėrgjegjėsie) mbi ato" (Bekare, 228). E nuk qėndron fakti siē thonė disa se Islami i ka bėrė padrejtėsi femrės dhe e ka privuar nga shumė tė drejta. Ja, gruaja i ankohet duke iu drejtuar tė Dėrguarit tė Allahut pėr njė ēėshtje familjare, kurse Allahu dėgjon ankesėn e saj prej mbi shtatė qiej dhe ka zbritur Kuran pėr tė duke sqaruar rrugėdaljen pėr ēėshtjen e saj, gjė qė vėrteton dhėnien e sė drejtės sė plotė tė saj nė kėrkimin e drejtėsisė pėr problematikėn e saj, tė familjes dhe fėmijėve tė saj.

Ēėshtja e dytė: Nė kėtė tregim ka njė mėsim praktik pėr gratė dhe burrat e umetit islam, mėsim i cili shpjegon obligimin e femrės nė mbrojtjen e interesave tė saj dhe interesave tė familjes sė saj dhe se kjo konsiderohet njė e drejtė ligjore e saj qė assesi nuk duhet tė anashkalohet.
Ēėshtja e tretė: Njohja e asaj qė quhet nė legjislacionin islam me termin "Edh dhihar", qė nėnkupton qė burri ta ndalojė veten nga kontakti seksual me gruan e tij duke e ngjasuar atė me nėnėn ose motrėn duke i thėnė asaj p.sh "Mė je bėrė si shpina e nėnės sime", ose "Mė je bėrė si shpina e motrės sime". Me kėtė rast gruaja i ndalohet burrit tė saj dhe nuk trajtohen si bashkėshortė derisa burri tė shpaguajė pėr betimin e tij ashtu siē mėsuam nga ky tregim. Allahu di mė sė miri!


 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
9.11.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010