Vėllezėrit e Jusufit dhe numri i yjeve
22.12.2009 13:34:38

Kohėt e fundit ėshtė pėrhapur njė mrekulli e pretenduar rreth numrit tė yjeve nė sistemin diellor dhe se Kurani ka sinjalizuar pėr kėtė nė gjuhėn e tė Dėrguarit Jusuf, paqja e Zotit qoftė mbi tė: "Kur Jusufi i tha babait tė vet: “O babai im! Unė pashė nė ėndėrr njėmbėdhjetė yje, Diellin dhe Hėnėn! I pashė tė mė pėruleshin nė sexhde.” (Jusuf, 4) Cila ėshtė e vėrteta e kėsaj ēėshtjeje?

Vėllezėr tė nderuar! Disa njerėz nxitojnė nė pėrmendjen e fjalės “mrekulli” pėr ēdo dukuri qė shohin apo mendojnė. Besimtari ėshtė mendjemprehtė e mendjehollė. Ai duhet tė konfirmojė vėrtetėsinė e lajmit para se ta pėrhapė apo ta besojė atė. Nė ajet nuk ėshtė e domosdoshme qė tė sinjalizohet pėr numrin e yjeve nė sistemin diellor. Jusufi, paqja e Zotit qoftė mbi tė, i ka parė njėmbėdhjetė yje, kurse Allahu i Lartėsuar nuk na ka lajmėruar se nė sistemin diellor ekzistojnė vetėm njėmbėdhjetė yje, por kėto yje janė aludim pėr vėllezėrit e tij.

Njė prej shkencėtarėve perėndimorė qė ėshtė thelluar nė studimin e kozmosit dhe galaktikės, pasi ka bėrė njė studim statistikor pėr numrin e galaktikave dhe yjeve nė kozmos si dhe mundėsinė e ekzistimit tė yjeve tjera jashtė sistemit diellor thotė: "Numri i yjeve nė kozmos qė i ngjajnė Tokės ėshtė mė i madh sesa numri i yjeve nė galaktikėn tonė, madje ato janė mijėra miliona e ndoshta mė tepėr!

Kėsisoj, nuk ėshtė e mundur ta pėrkufizojmė numrin e yjeve nė vetėm njėmbėdhjetė. Numri i yjeve qė sillen rreth Diellit janė dhjetė pėrfshirė edhe Tokėn. Nėse e pėrjashtojmė Tokėn ato mbeten nėntė e ndoshta shkencėtarėt mund tė zbulojnė edhe yje tė tjera nė sistemin tonė diellor ngase deri mė tani nuk kemi mundur tė dalim jashtė kufijve tė sistemit diellor.
Kėshtu qė informatat tona janė tė pakta, madje edhe nėse shkencėtarėt zbulojnė se numri i yjeve nė sistemin diellor ėshtė njėmbėdhjetė, kjo nuk na thėrret tė themi se Kurani ka caktuar kėtė numėr qysh para katėrmbėdhjetė shekujsh, e ndoshta shkencėtarėt mund tė zbulojnė edhe yje tė tjera. Nė kėtė kontekst mund tė japim kėto porosi:

1- Ajeti kuranor "Unė pashė nė ėndėrr njėmbėdhjetė yje " nuk flet rreth numrit tė yjeve nė sistemin diellor por flet rreth numrit tė vėllezėrve tė Jusufit.

2- Numri i yjeve qė sillen rreth Diellit ėshtė i panjohur. Deri mė tani i kemi njohur dhjetė kurse shkencėtarėt akoma vazhdojnė t'i zbulojnė ato. Ekzistojnė miliona yje qė pėrhapen nė tėrė kozmosin dhe ato nuk kufizohen nė njėmbėdhjetė.

3- Patjetėr duhet tė vėrtetojmė ēdo informatė para se ta pėrhapim pėrmes internetit, duke iu pėrgjigjur fjalės sė Allahut tė Lartėsuar "e nėse nuk e dini kėtė, atėherė pyetni njerėzit e dijshėm".(Enbija, 7). Pė kėtė arsye nuk duam qė mrekullia shkencore tė shndėrrohet nė njė derė hyrėse pėr dyshuesit dhe mohuesit pėr tė kritikuar kėtė fe tė pastėr.


 

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
4.10.2009


Në emër të Allahut, Mëshiruesit, Mëshirëplotit!

Paqja dhe bekimi i Allahut qoftë mbi të Dërguarin Muhamed, mbi familjen e tij dhe mbi pasuesit e tij!

 

Të nderuar vizitorë!

Ju njoftojmë se përkohësisht nuk mund t'u përgjigjemi më pyetjeve të dërguara prej jush.

Ju shprehim falënderimin dhe mirënjohjen tonë për letrat tuaja dhe ju kërkojmë ndjesë për pamundësinë  e përgjigjeve.

Vazhdoni të na vizitoni për artikujt e rinj që do të publiklohen në të ardhmen, në dashtë Allahu.

Allahu ju shpërbleftë për mirëkuptimin tuaj.

 

Redaksia

Desktop Poster

Posteri
Shiko galerine

Abonohu

Email adresa juaj:
 

Kursi Islam

Sample image
Kursi Islam pėr biznesmenė dhe tregtarė! Ligjėrata nga hoxhallarė eminent.

Dėgjo Kur'an

Sample image
Dėgjo Kur'an me titrim nė Gjuhėn Shqipe.Poashtu mund t'a zgjedhni recituesin.

Pėr ty motėr

Sample image
www.pertymoter.net | Webfaqe islame, ekskluzive pėr gjininė femėrore.

Na shkruani

Sample image
Opinionet ,sygjerimet apo pyetjet tuaja na dėrgoni nė: pyetje@klubikulturor.comTė gjitha drejtat e rezervuara. Klubi Kulturor (c) - 2010